Vos patvirtintas sveikatos apsaugos ministru Vytenis Povilas Andriukaitis tą pačią dieną pasveikino dvidešimtmetį minėjusią Lietuvos slaugos specialistų sąjungą, bet sveikinimo žodžiais žeidė slaugytojų širdis, vadindamas jas seselėmis. Tačiau ir praėjus dviem mėnesiams ministras ir dabar į jas kreipiasi tuo pačiu kreipiniu. Slaugos mokslų daktarė Natalja ISTOMINA dėl tokio požiūrio sako jaučianti nepagarbą savo profesijai:
„Ministras sako: „Jūs man vis tiek liksite seselės“. Man tie žodžiai šiek tiek rėžia ausį ir širdį. Slaugytojoms, kurios 20 metų kovojome už šį vardą, tai yra žingsnis atgal. Ir visiškai nesutinku su pasakymu, kad šiuolaikiniai siekiai slaugytojoms suteikti daugiau funkcijų yra ne naujiena, kad tas funkcijas turėjo sovietinių laikų felčerės. Iš tiesų felčerių sistema veikė tik Vokietijoje ir buvusioje Sovietų Sąjungoje. Felčerės buvo tarpinis variantas tarp gydytojų ir slaugytojų bei priklausė viduriniajai grandžiai. Jos savo žiniomis neprilygo gydytojams, bet kompetencija viršijo ir medicinos seseris. Felčerės taip pat dirbo ir greitosios medicinos pagalboje. Dabar su greitąja medicinos pagalba Lietuvoje kažin ar pamatytume važinėjantį gydytoją, Švedijoje apskritai važinėja tik slaugytojos.
Visiškai nesutinku, kad niekas nepasikeitė, nes dabar atliekame rimtus mokslinius slaugos tyrimus. Slauga yra mokslas. Ir slaugytojų santykis su gydytojais vis dažniau yra ne vertikalus, o horizontalus.
Tai, kad Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas nepripažįsta termino „slaugytoja“ gąsdint negąsdina, bet nepatinka. Tiek kovota, tiek pereita. Be to, galbūt tai rodo, kad žmogus nelabai orientuojasi šiuolaikinėje sveikatos sistemoje.
Medicinos sesuo yra Sovietų Sąjungos palikimas. Slaugytoja šią profesiją pakėlė į aukštesnį lygį, šis terminas – vertimas iš anglų kalbos „nurse“. Iš pradžių buvo skeptiškų nuomonių, kad slaugė prilygsta sanitarei. Kai kuriose šalyse ir dabar yra du pavadinimai: „nurse“ ir „sister“. Slaugytojais vadinami specialistai su aukštuoju išsilavinimu ir profesine kvalifikacija. Seserimis Danijoje vadinamos vyriausiosios slaugytojos, Anglijoje – slaugos konsultantai.
Aš manyčiau, kad ministras turėtų suprasti, kad terminas „slaugytoja“ yra Lietuvoje pradėtas vartoti 1996 m. pabaigoje – 1997 m. pradžioje. Tai įvyko vos ne prieš 15 metų, bet vadina mums seselėmis vos ne sąmoningai – tai nepagarba slaugytojoms. Tačiau kaip sušvelnėjo ministro požiūris į privačias įstaigas pirminėje sveikatos priežiūroje, tikiuosi, kad taip sušvelnės požiūris ir į slaugytojas“.
Natalja Istomina
Užrašė Ligita Sinušienė