Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Krūties vėžio išvengti gali padėti mango vaisiai. Ir ne tik

vlmedicina.lt | 2013-05-27 00:01:18

Žinia, kad Holivudo aktorei Andželinai Džoli (Angelina Jolie) balandį buvo atlikta abiejų krūtų pašalinimo operacija, sulaukė milžiniško žiniasklaidos ir visuomenės susidomėjimo. Moteris operacijai ryžosi sužinojusi, jog krūties vėžio rizika dėl specifinio geno siekia 87 procentus.

Mangas
Redakcijos archyvo nuotr.

Mangas – kasdieniam racionui

Diskusijos iki šiol netyla ir tarp sveikatos apsaugos specialistų. Dalis jų pritaria drąsiam moters žingsniui, dalis abejoja, ar tai - pirmo pasirinkimo metodas. Šiaip ar taip, abi pusės sutaria dėl viena - vėžio prevencija prasideda nuo sveikos mitybos ir sveiko gyvenimo būdo.

Štai Teksaso žemės ūkio ir mechanikos universiteto (Texas A&M University) mokslininkai atrado, kad vienas populiariausių tropinių vaisių mangas (Mangifera indica ) gali padėti sumažinti krūties vėžio riziką.

Daktaras Styvas ir daktarė Siuzana Telkotai (Steve Talcott, Susanne Talcott) pasakoja, jog inicijuoti tyrimą paskatino padidėjęs susidomėjimas mango bioaktyviųjų medžiagų antioksidacinėmis, priešuždegiminėmis, antivirusinėmis ir antibakterinėmis savybėmis.

„Ne per seniausiai atlikome du bandymus - in vitro, mėgintuvėlyje, ir in vivo, su gyvomis laboratorijos pelėmis. In vitro studijų metu mango polifenoliais buvo veikiamos biologiškai atskirtos ir dirbtinai vėžiu paveiktos bei sveikos ląstelės. Nustatyta, kad polifenoliai taninai, tanino rūgštis, galotaninai veikė selektyviai, t.y.  nepakenkė sveikoms ląstelėms, skatino tik sergančių ląstelių susinaikinimą. Antrajam tyrimui naudojome laboratorijos peles su transplantuotomis žmogaus krūties karcinomos ląstelėmis. Rezultatai vėlgi buvo džiuginantys - polifenoliai  slopino vėžinių ląstelių vešėjimą ir tolesnius piktybinius pakitimus“, - pasakoja daktarė Siuzana Telkot.

Tyrimo metu nustatyta, jog būtent priešuždegiminės ir antioksidacinės polifenolių savybės mažino ląstelėse vykstantį oksidacinį stresą ir neleido ligai suvešėti.

Reiktų pridurti, kad buvo naudotos kelios mango vaisių rūšys ir ląstelės, paveiktos krūties, žarnyno, plaučių, prostatos vėžio, leukemijos. Efektyviausia pripažinta vaisiaus rūšis Keitt. Ryškiausias teigiamas poveikis - krūties, plaučių vėžiu „susargdintoms“ ląstelėms.

„Pažvelgę į šį vaisių fiziologiniu ir mitybiniu aspektu, viską sudėję draugėn, neabejodami galime pasakyti, jog būtų šaunu mangą įtraukti į kasdieninį savo racioną“, - pastebi mokslininkų pora.

Beje, mango vaisiuje yra ir B grupės vitaminų, vitaminų A, C, E, tokių mineralinių medžiagų, kaip kalis, cinkas, magnis, manganas, varis, amino rūgščių.

Priešvėžinių savybių turi ne vien mangai

Gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė „Vakarų Lietuvos mediciną“  informavo, jog nuo vėžio saugančių savybių turi ir kiti vaisiai bei uogos - avietės, obuoliai, kriaušės, braškės, bananai, gervuogės, mėlynės, abrikosai, citrusiniai vaisiai, džiovinti vaisiai, džiovintos slyvos, razinos. Iš ankštinių šiomis savybėmis pasižymi lęšiai, juodosios pupelės, skaldyti žirniai.

Naudinga valgyti šias daržoves – brokolius, špinatus, tamsiai žalios spalvos lapines daržoves, artišokus, kukurūzus, morkas, pomidorus, Briuselio kopūstus, česnakus.

Dietologė norintiems išvengti klastingos vėžio ligos rekomenduojama valgyti maistą, kuriame mažiau gyvūninių riebalų ir cholesterolio: dažniau valgyti paukštieną, žuvį, rečiau raudoną mėsą, riebius pieno produktus, retai - sviestą, margariną, padažus ir  užpilus ruošti ribojant riebalus bei kiaušinius. Padidinti skaidulų kiekį maiste - dažniau valgyti grūdinius produktus (tamsi, rupaus malimo miltų duona, kruopos).

„Manoma, jog tinkama mityba mažiausiai 25 proc. sumažina vėžinių susirgimų riziką. Rinkitės produktus, turinčius daug skaidulų, vitaminų ir mineralų, antioksidantų, mažai riebalų. Maitinkitės reguliariai ir valgykite kuo įvairesnį maistą. Patiekalus troškinkite, virkite, ruoškite orkaitėje, venkite kepto, virto riebaluose ruošto maisto bei sūdytų ar rūkytų, per daug cukraus turinčių maisto produktų, stebėkite riebalų kiekį maiste, atsisakykite maisto su dirbtiniais saldikliais, gazuotų gėrimų“, - pataria E. Kliukaitė.

vlmedicina.lt

Šaltiniai

www.huffingtonpost.com

www.tamu.edu

www.naturalnews.com

Ribeiro, S., Queiroz, M., Queiroz, J., Campos, F., Sant’Ana, H. (2007) Antioxidant in Mango (Magnifera indica L.)pulp. Plant foods for Human Nutrition, 62, 12-17.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų