Šio mėnesio 23 dieną organizacija „Krūties vėžys dabar“ (angl. „Breast Cancer Now“) surengs jau tradiciniu tapusį renginį „Dėvėk rausvai“ (angl. „Wear it pink“), kuriame JAV žmonės vilkės rausvus drabužius, kad atkreiptų dėmesį į ligą, kuri vien šiais metais šalyje diagnozuota daugiau nei 230 tūkst. moterų. Tačiau šiame moteriškame rožinės spalvos sujudime dažnai pamirštame, kad vyrai taip pat gali sirgti krūties vėžiu.
Manoma, kad 2360 naujų krūties vėžio atvejų šiemet bus diagnozuota JAV vyrams, o apie 430 vyrų mirs nuo šios ligos.
Pripažįstama, kad krūties vėžys tarp vyrų yra retas reiškinys. 1 iš 1000 – tiek vyrų suserga šia klastinga liga, o moterų - viena iš aštuonių. Tačiau įvertinus 13 tūkst. vyrų krūties vėžio atvejų 2012 metų JAV nacionalinio vėžio duomenų bazėje, aiškėja, kad jų tikimybė išgyventi sergant šia liga kur kas mažesnė nei moterų.
Mokslininkai nustatė, kad vyrai gali turėti daug didesnius krūties navikus nei moterys. Taip pat labiau tikėtina, kad vyrui ši onkologinė liga smarkiau išplis į kitas kūno vietas.
Šios studijos lyderis dr. Jonas Greifas teigia, kad vyrai daug rečiau susirūpina krūties vėžio tikimybe. 2010 metų tyrimas, inicijuotas Eileen Thomo iš Kolorado universiteto Denveryje, nustatė, kad 80 proc. apklaustų vyrų nežinojo, kad jie apskritai gali susidurti su krūties vėžiu, o dauguma negalėjo identifikuoti jokių vyrų krūties vėžio simptomų.
„Tiesą sakant, tiek vyrai, tiek moterys turi krūties audinį, tik vyrų jis daug mažesnis nei moterų“, - teigė Jackie Harris, Jungtinės Karalystės krūties vėžio priežiūros labdaros organizacijos specialistė.Iki lytinio brendimo ir berniukai, ir mergaitės turi nedidelius krūties audinio kiekius, sudarytus iš skiltelių (liaukos, gaminančios pieną), ortakių (mažų vamzdelių, kuriais pienas keliauja iš skiltelių į spenelį) ir stromos (riebalų ir jungiamojo audinio).
Kai mergaitės bręsta, dėl hormono estrogeno kiekio organizme krūties audinys su visomis savo sandaros elementais auga, todėl ir krūtinė pilnėja, o berniukams krūtinė paprastai neauga būtent dėl šio hormono trūkumo.
Tačiau nepaisant to, vyrai gali susidurti su tokiomis pačiomis krūties vėžio problemomis kaip ir moterys.
Vienas Iš labiausiai žinomų krūties vėžio tarp moterų rizikos veiksnių yra paveldimos BRCA1 ir BRCA2 genų mutacijos. Vyrai, kurie paveldėjo šias mutacijas, taip pat susiduria su didesne krūties vėžio rizika.
Stipriosios lyties atstovai, išgirdę tokią diagnozę, kartais patiria gėdos jausmą, kadangi didžioji dalis krūties vėžio informacijos, moksliniai tyrimai bei dėmesys skiriamas moterims, o pati liga vertinama tiesiog kaip moteriška patologija. Tačiau šioje situacijoje visiems vyrams reikalingas sąmoningumas ir susirūpinimas savo sveikata.
Šaltinis:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/283317.php