Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Kuris aliejus tinkamiausias kepti?

www.lrt.lt | 2015-02-09 15:16:51

Pasakyti, kuris aliejus tinkamas kepti, sudėtinga, nes kepti maistą yra nesveika. Taip sako sveikos mitybos tyrinėtoja Guoda Azguridienė. Tačiau ji pataria atkreipti dėmesį į kelis aspektus.

Keptuvė
Algirdo Kubaičio nuotr.

LRT Radijo klausytoja nori sužinoti, kurį aliejų geriausia naudoti kepti. „Prašau paaiškinkite, kuris aliejus geriausiai tinka kepti, nes ant pakuotės nenurodyta. Gal galėtumėte išsamiau apibūdinti dažniausiai vartojamus: rapsų, saulėgrąžų ar alyvuogių?“ – prašo klausytoja iš Tauragės.

Sveikos mitybos tyrinėtoja G. Azguridienė teigia, kad atsakyti į klausimą, kuris aliejus tinkamas kepti, sudėtinga, nes ruošti maistą jį kepant apskritai yra nesveika.

„Jeigu kalbame apie aliejų, kaip vertingą produktą, visų pirma reikia pabrėžti, kad jis turi būti šalto spaudimo. Rafinuoti aliejai jokių vertingų medžiagų iš esmės neturi“, – tikina specialistė.

Jeigu vis dėl to norite kepti, G. Azguridienė rekomenduoja tam naudoti kokosų aliejų. „Kokosų aliejus nebijo aukštos temperatūros ir taip greitai nesioksiduoja. Stabilus jis išlieka iki 180 laipsnių, tad jį puikiausiai galima naudoti kepti“, – tikina sveikos mitybos tyrinėtoja.

Kepti ji siūlo ir žemės riešutų bei kai kurių saulėgrąžų aliejus. „Klausytoja sakė, kad neparašyta ant butelio, tačiau turi būti parašyta, kad tinka kepti, nes tai yra kitos rūšies saulėgrąžos, tinkamos kepti“, – dėmesį atkreipia pašnekovė.

Rapsų, saulėgrąžų ar alyvuogių aliejai skiriasi pagal savo riebiųjų rūgščių sudėtį. „Dietologai pabrėžia, kad mums reikalingos omega-3 riebalų rūgštys. Jų nė viename iš šių aliejų nėra. Jų gali pasitaikyti kai kuriuose rapsų aliejaus rūšyse, tačiau tai jau priklauso nuo rapsų“, – tvirtina G. Azguridienė. Pasak jos, dėl to reikia sekti gamintojo nurodytą informaciją.

Alyvuogių aliejus vertinamas dėl polifenolių, kurie vertingi širdžiai, kraujotakai ir visai širdies kraujagyslių sistemai. „Saulėgrąžų aliejus turi omega-6 riebalų rūgščių, kurios taip pat yra nepakeičiamos. Bet čia priklauso nuo kiekvieno žmogaus mitybos“, – aiškina pašnekovė. Rapsų aliejus turi papildomą riziką dėl genetiškai modifikuotų organizmų, dėl to specialistė rekomenduoja rinktis ekologišką rapsų aliejų.

„Iš visų šių trijų paminėtų alyvuogių aliejus yra stabiliausias, mažiausiai bijo šviesos ir šilumos, tačiau kepti ant jo ilgai nerekomenduočiau“, – kalba G. Azguridienė. Ji primena, kad kiekvienas aliejus, išskyrus kokosų aliejų, šildomas praranda savo gerąsias savybes.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų