Japonijos mokslininkai atliko itin sėkmingą bandymą — pelėms transplantavo laboratorijoje „išaugintą“ odą, kuri savo struktūra, kaip niekada anksčiau, primena natūralią odą, – rašo bbc.com
Komanda savo darbą pradėjo su kamieninėmis ląstelėmis, gautomis iš pelių dantenų, ir sugebėjo sukurti odą su jos dariniais — plaukais ir prakaito liaukomis.
Tai implantavus „nuogai“ pelei su nuslopinta imunine sistema, audinys prigijo ir plaukai netgi ėmė augti.
Tyrėjai sako, kad užtruks maždaug 5-10 metų, kol šį atradimą galės panaudoti žmonių labui.
Tikimasi, kad galiausiai tokiu būdu sukurtą ir fiziologiškai funkcionuojančią odą bus galima naudoti gydant odos nudegimus.
Tai būtų didžiulis pasiekimas lyginant su dabartinėmis galimybėmis, kuomet sukuriama oda, kuri neturi daugelio savo darinių ir negali normaliai funkcionuoti.
Taip pat ši technika galėtų pasitarnauti vaistų ar kosmetikos kompanijoms – vietoj gyvūnų jų produkcija būtų išbandoma ant dirbtinai sukurtų odos mėginių.
Atradimas buvo publikuotas žurnale „Science Advances“ ir sulaukė didelio kitų mokslininkų, dirbančių šioje srityje, palaikymo.
„Iki šiol dirbtinai sukurta oda neturėjo tokių svarbių dalių, kaip plaukų folikulai ir egzokrininės liaukos, taigi negalėjo atlikti savo funkcijų. Su šia nauja technologija mes „išauginome“ odą, kuri funkcionuoja kaip normalus audinys. Tokiu būdu mes artėjame prie, rodos, neįmanomos svajonės transplantacijai naudoti laboratorijoje „išaugintus“ organus“, – sakė vienas iš bandymo autorių gydytojas Takashi Tsuji iš „Riken“ tyrimų centro Kobėje (the Riken Centre for Developmental Biology in Kobe), su kolegomis iš Tokijo jau seniai vykdantis tyrimus su multipotentinėmis kamieninėmis ląstelėmis.
Dabartinis tikrasis komandos pasiekimas yra „visavertė“ oda, galinti atlikti savo apsauginę, jutiminę, termoreguliacinę ir kitas funkcijas.
Molekulinės dermatologijos profesorius J. McGrath iš Karališkojo Londono koledžo sakė: „Pagaliau mes turime ne odos dalelytę, o „visą komplektą“. Tai reiškia, kad turime vilties dar didesniems pasiekimams ateityje“.