Klaipėdietiškos diagnostinių laboratorijų verslo konkurencinės kovos, regis, atkartoja kiek intensyviau besirutuliojančius analogiško medicininio verslo įvykius Šiauliuose. Remiantis „Vakarų Lietuvos medicinos“ pašnekovų teiginiais, aiškėja, kad Šiaulių diagnostinės laboratorijos akcijų pirkimo ir pardavimo sandoriuose figūruoja tų pačių įstaigų pavadinimai, tos pačios datos, o ir atomazga uostamiestyje eina link šiaulietiškojo pavyzdžio – teismų.
Seka Šiaulių pavyzdžiu?
Primename, kad vakar rašėme apie Alminos Mintautaitės Jonušienės vardu prisistačiusios UAB „Antėja“ klientės skundą dėl, jos akimis žiūrint, aibes trūkumų turinčios laboratorijos veiklos. Tačiau pastarosios direktorius Vidas Gedutis mano, kad tokią, anot jo, tariamą klientę įstaigai esą galėjusi atsiųsti buvusi vadovė Saulė Bieliauskienė, dėl kurios, pasak jo, nesąžiningos konkurencijos „Antėja“ patyrusi kone pusę milijono litų nuostolio. Tačiau S. Bieliauskienė teigia, jog ji pati ir įkūrė „Antėją“, bet pusę įmonės akcijų supirkus bendrovei „Endemik diagnostika“ jos įkurta įstaiga neva pradėta naikinti, didžiąją dalį tyrimų pradėjus vežti į Kauną.
„Vakarų Lietuvos medicina“ S. Bieliauskienę informavo apie „Antėjos“ iškeltą ieškinį dėl nesąžiningos konkurencijos. Apstulbusi moteris atkreipė dėmesį, jog analogišku būdu esą „Endemik diagnostika“ sunaikino privačią Šiaulių diagnostikos laboratoriją. „Juk V. Gedutis – buvęs „Endemik“ vadovas“, – sakė S. Bieliauskienė.
Pradžia irgi nuo akcijų pardavimo
Buvusi Šiaulių diagnostikos laboratorijos vadovė ir viena įkūrėjų Daiva Kazlauskienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ papasakojo analogišką Klaipėdos „Antėjai“ situaciją: irgi trise įkūrė privačią laboratoriją (beje, su tais pačiais akcininkais, kaip ir S. Bieliauskienė), irgi po kurio laiko iš kitų dviejų akcininkų turimų akcijų suformuota 50 proc. akcijų ir jos parduotos „Limetai“, o vėliau perpardavinėjamos, kol jas įsigijo konkurentai „Endemik diagnostika“. Beje, ir „Antėjos“ , ir Šiaulių diagnostikos laboratorijos pusės akcijų pardavimas, pasak abiejų portalo pašnekovių, vyko tą pačią dieną – 2011 m. vasarį. „Aš pati norėjau akcijų dalį nupirkti, kadangi turėjau 32 proc., bet man nepardavė. Mums paaiškino, kad tai vienas sandoris, ir pirkti galiu tik visų parduodamų įmonių akcijas (ir „Antėjos“ – autorės pastaba), bet dabar jau žinau, kad, priešingai – negalima vienu metu sudaryti kelių įmonių pirkimo sandorio“, – portalui kalbėjo šiaulietė.
Po akcijų pardavimo „Endemik diagnostikai“ D. Kazlauskienė pasijuto „čia nebereikalinga“, nes, kaip ir „Antėjos“, Šiaulių diagnostinės laboratorijos tyrimai buvo gabenami į didesnį miestą, tik ne į Kauną, o į Vilnių – „Endemik diagnostiką“. „Buvo tris kartus sumažintas atlyginimas, apriboti mano, kaip direktorės, įgaliojimai, negalėjau savarankiškai priimti sprendimų, valdyba stabdė pradėtus įmonės plėtros projektus, tad ir pasitraukiau“, – sakė moteris. Ir pradėjo dirbti savo brolio gydytojo
įkurtoje laboratorijoje „Rezus.lt“ – vadove plėtrai.
Buvusi Šiaulių diagnostikos laboratorijos direktorė ir įkūrėja „Vakarų Lietuvos medicinai“ tvirtino, kad „Endemik diagnostika“, turėdama balsų daugumą Šiaulių diagnostikos laboratorijos valdyboje, iškėlė jai ieškinį dėl nesąžiningos konkurencijos. Antstoliai jau yra areštavę dalį šiaulietės žemės.
Aukščiausi verslo standartai?
Komentuoti kaltinimus, esą užsiima nesąžininga konkurencija, „Endemik diagnostika“ direktorė Eglė Marciuškienė atsisakė, pabrėždama, kad jos vadovaujama įmonė nėra iškėlusi ieškinio nei UAB „Baltic medics“, nei bendrovės „Rezus.lt“ atžvilgiu.
„UAB "Endemik diagnostika" veikla buvo ir yra grindžiama teisėtumo, aukščiausių verslo standartų bei sąžiningos konkurencijos principais, – teigė E. Marciuškienė. – Tuo atveju, jei bus nustatyti neteisėti trečiųjų asmenų veiksmai skelbiant viešojo informavimo priemonėse tikrovės neatitinkančią ir UAB "Endemik diagnostika" reputaciją pažeidžiančią informaciją, įmonė imsis visų teisės aktų numatytų teisinių priemonių, kad šie veiksmai būtų nutraukti, o atsakingi asmenys patraukti teisinėn atsakomybėn“.
V. Gedutis į analogiškus kaltinimus atsiliepia taip: „Visame pasaulyje verslas perkamas ir parduodamas. O ji (S. Bieliauskienė – autorės pastaba) visų pirma, 2006 m. „Antėjos“ pavadinimu įkūrė kirpyklą ir tik vėliau susikooperavo su kauniečiais akcininkais, kurie jau turėjo laboratoriją, bet savo verslą permetė ant naujai įkurtos įmonės – „Antėjos“.
Vyrui keisti kaltinimai ir esą rengiamasi „Antėjos“ laboratoriją sužlugdyti: „Pažiūrėkite 2010 m. „Antėjos“ ataskaitą – 200 tūkstančių litų nuostolių. O man pradėjus vadovauti 2011 m. jau yra pelnas. Todėl „Limeta“ ir pardavė savo akcijas „Endemik diagnostikai“, nes „Antėja“ jau buvo ties bankroto riba“, – tvirtino laboratorijos direktorius.
Tačiau panašu, kad abipusiai esamo ir buvusio „Antėjos“ vadovų kaltinimai bent jau greitai nesibaigs. Mat S. Bieliauskienė įsitikinusi, kad „Endemik diagnostika“ bet kokia kaina sieks užimti rinką, net mušdama kainas žemiau tyrimų savikainos, kaip esą yra ir dabar, ir didžiąją dalį tyrimų veždama į kitą miestą. „Bet galų gale nukentės pati paskutinioji grandis – pacientas. Jei jam bus atlikti nekokybiški tyrimai, pacientui bus paskirti netinkami vaistai“, – kalbėjo moteris.
Jai antrino kolegė iš Šiaulių, esą „Endemik diagnostika“ siekianti įsitvirtinti medicininių tyrimų rinkoje pirminės asmens sveikatos priežiūros grandyje.
Kriauklės – net dvi
Grįžkime prie paslaptingosios skundo autorės A. Mintautaitės Jonušienės. Primename, kad vakar rašėme ją tvirtinus, esą „Antėjos“ procedūrų kabinete nėra net kriauklės. Tačiau kriauklę, ir net ne vieną, bet dvi, straipsnio autorė ten matė savo akimis. Patikrino – ne butaforinė. Net ir buvusi „Antėjos“ vadovė S. Bieliauskienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ patvirtino kriauklę ten buvus dar jos vadovavimo laikais – pati ir pasirūpinusi įrengti.
V. Gedučio teigimu, minimos klientės skunduose esą yra ir daugiau šmeižto – direktorius tvirtina niekada nekalbėjęs su jokia kliente, ir apskritai jis su klientais nebendraująs. Tenka atkreipti dėmesį, kad net žurnalistei V. Gedutis buvo labai sunkiai pasiekiamas.
Tačiau ir S. Bieliauskienė tvirtina, jog absurdiška ją kaltinti samdant kokius nors žmones apskųsti „Antėją“. Moteris teigė net ir SMS žinučių niekam nesiuntinėjusi – tai ne jos stilius.
Niekas nekontroliuoja
„Lietuvoje laboratorijų tiesiog per daug“, -„Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius Saulius Čaplinskas. Pašnekovo teigimu, kiekviename miestelyje turėti po brangią diagnostinę aparatūrą – per didelė prabanga. Jo manymu, tyrimus vežti į centrines laboratorijas ar atskirais atvejais net į kitas šalis yra paranku ir tikslinga. S. Čaplinskas įsitikinęs, kad nereikia net baimintis kraujo mėginių gabenimo transporto priemonėmis, net jei ir visuomeninėmis (tuo, beje, minėtoji klientė irgi kaltino „Antėją“). Svarbiausia – tinkamos transportavimo priemonės. „Juk tai tik kraujas, o ne kokios nors cheminės medžiagos, - sakė portalo pašnekovas. – Nors kartais žmonės labai neįprastai reaguoja į kraujo mėginius. Prisimenu, kaip vienas mūsų vairuotojas atvežęs vienus kraujo mėginius vos ne numetė, o laikydamas tyrimus dėl ŽIV labai bijojo“.
ULAC vadovas atkreipė dėmesį ir į tai, kad Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba kontroliuoja tik jų dokumentus. Ar S. Čaplinskas tvirtina, kad Lietuvoje nevykdoma reali, ne popierinė, medicininių tyrimų kontrolė? „Į tai jūs man atsakykite, – šypteli pašnekovas. – Aš jau seniai ieškau atsakymo, bet niekaip nerandu“. Mėginimas per įvairias institucijas rasti atsakymą į S. Čaplinsko klausimą „Vakarų Lietuvos mediciną“ atvedė prie minėtos Valstybinės akreditacijos tarnybos.
Šios tarnybos specialistė Vaida Balčiauskienė atsakė, kad Akreditavimo tarnybos Įstaigų vertinimo skyrius vykdo licencijojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą ir kontroliuoja, kaip laikomasi teisės aktų reikalavimų, bet apie tyrimų kopntrolę nežsiiminė nė žodžiu, nors portalas ir teiravosi, kas atlieka šią funkciją.
UAB „Antėja“ nuo šiandien Klaipėdoje tęsia savo veiklą.
Ligita Sinušienė