Patvirtinta nauja šizofrenijos, šizotipinio ir kliedesinių sutrikimų ambulatorinio gydymo kompensuojamais vaistais tvarka didins sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą, suteiks objektyvų, naujausiais mokslo pasiekimais grįstą pagrindą pacientų būklės nustatymui bei jiems reikalingų kompensuojamųjų vaistų skyrimui.
Pasak Sveikatos apsaugos viceministrės Noros Ribokienės, ankstyva ligos diagnozė, gydymas ir teisingai parinkti vaistai gali padėti pacientui išvengti ar sumažinti atkryčius, pakartotinius gydymus ligoninėje.
„Ši lėtinė psichikos liga yra valdoma, todėl labai svarbu turėti naujas metodikas ją valdyti. Gaila, bet mūsų visuomenėje kartais įtariai žiūrima į sergančiuosius psichikos ligomis. Tačiau, noriu pabrėžti, kad tik bendros medikų, ligonio artimųjų, socialinių darbuotojų pastangos gali padėti pacientams gyventi visavertį gyvenimą", - sako N. Ribokienė.
Pasak sveikatos apsaugos viceministrės, iki šiol galiojusioje Šizofrenijos sutrikimų ambulatorinio gydymo kompensuojamais vaistais metodikoje trūko objektyvaus ligonio būklės vertinimo priemonių, galimybės, remiantis tam tikrais klausimynais, nustatyti vaistų vartojimo efektyvumą. Tai sudarė sąlygas įvairioms interpretacijoms, kartais besaikiam kompensuojamų antipsichotinių vaistų skyrimui.
Naujajame teisės akte nustatyta, kad pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiantys gydytojai (šeimos, vidaus ligų ar vaikų ligų gydytojai), įvertinę paciento psichikos būklę ir įtarę suaugusiųjų ar vaikų šizofreninio sutrikimus, siunčia gydytojui psichiatrui ar gydytojui vaikų ir paauglių psichiatrui, kuris, patvirtinęs diagnozę, paskiria gydymą pagal nurodytas vaistų skyrimo indikacijas. Gydymas daugiau kaip dviem antipsichotiniais vaistais skiriamas gydytojų konsultacinės komisijos (GKK) sprendimu ir apie tai GKK pirmininkas per 10 dienų motyvuotu raštu informuoja teritorinę ligonių kasą.
Naujoji Šizofrenijos, šizotipinio ir kliedesinių sutrikimų ambulatorinio gydymo kompensuojamais vaistais tvarka įsigalioja nuo š.m. spalio 1 d.
Šizofrenija - tai lėtinė psichikos liga, kuri pažeidžia žmogaus jausmus, mąstymą, suvokimą ir valią. Vidutiniškai 1 proc. žmonių serga šizofrenija.
Sveikatos apsaugos ministerija