Litis yra nuotaikos stabilizatorius, skiriamas pacientams, kuriems pasireiškia bipolinis sutrikimas (pasikartojantys manijos ir depresijos epizodai). Tačiau, naujo tyrimo duomenimis, jis taip pat gali nutiesti kelią vaistų nuo senėjimo atradimui, – rašo medicalnewstoday.com
Tyrimas, publikuotas žurnale „Cell Reports“, atskleidžia, kad vaisinės muselės, kurioms duotos mažos dozės ličio, išgyveno ilgiau nei kontrolinės grupės gyviai.
Tyrimas atliktas Londono koledžo sveiko senėjimo institute (the Institute of Healthy Ageing). Gydytojas Jorge Ivan Castillo-Quan ir jo komanda atliko bandymą su 160 suaugusių vaisinių muselių, kurioms duodavo skirtingas dozes ličio.
Vaisinė muselė Drosophila melanogaster yra idealus modelis žmogaus genetikos studijoms, nes turi 75 proc. genų, kurie atsakingi ir už žmonių ligas.
Vertindama rezultatus komanda pastebėjo, kad suaugusių muselių, gavusių mažas ličio dozes, gyvenimo trukmė buvo 16-18 proc. ilgesnė nei gavusiųjų natrio chloridą (kontrolinės grupės).
Gyvenimo trukmę ilginantis poveikis buvo ryškiausias skyrus trumpą vaistų kursą ar vienkartinę dozę: muselės, kurios gavo vieną ličio dozę, gyveno 13 proc. ilgiau, panašūs rezultatai stebėti ir jaunesnių muselių grupėje, ličiu gydytų 15 dienų prieš paskiriant kontrolinį preparatą.
Tyrimo metu nepastebėta jokių šalutinių reiškinių – nesutriko muselių mityba, jos susilaukė sveikų palikuonių.
Paminėtina, kad didesnės ličio dozės turėjo priešingą efektą – sutrumpino muselių gyvenimo trukmę.
Mokslininkai atrado, kad litis poveikį sukelia blokuodamas molekulės, pavadintos glikogeno sintazės kinaze-3 (GSK-3), aktyvumą.
Jau anksčiau atrastas GSK-3 ir su amžiumi susijusių ligų (pvz., Alzheimerio ar Parkinsono) ryšys.
Dar daugiau – tyrėjai išsiaiškino, kad litis tuo pačiu metu ne tik blokuoja GSK-3, bet ir skatina kitos molekulės, pavadintos branduoliniu faktoriumi-2 (NFR-2), aktyvumą. O tai saugo ląsteles nuo oksidacinio streso – vieno iš pagrindinių senėjimo procese dalyvaujančių veiksnių.
Remdamiesi rezultatais tyrėjai spėja, kad GSK-3 galėtų būti senėjimą stabdančios terapijos taikinys.
„Norėdami pailginti gyvenimo trukmę ir pagerinti jo kokybę turėtume „atidėti“ su amžiumi susijusių ligų pradžią ir išplėsti sveikiausią gyvenimo periodą. Senėjimą stabdančių vaistų taikinių nustatymas ir yra lemiamas žingsnis siekiant šio tikslo. Paveikdami GSK-3, mes galėtume atrasti naujus būdus, kaip kontroliuoti žinduolių, įskaitant ir žmonių, senėjimo procesą“, – sakė tyrimo vadovas.
C.Bale, Parkinsono ligos tyrimų vadovė Didžiojoje Britanijoje, rezultatus apibūdino kaip „padrąsinančius“, sakydama, kad jie gali mus priartinti prie naujų strategijų, padėsiančių įveikti su amžiumi susijusias ligas.
„Šis tyrimas gali padėti ne tik sukurti sveikesnę vyresniąją kartą, bet kartu suteikia minčių apie potencialius su amžiumi susijusių būklių gydymo bei prevencijos būdus“, – sakė ji.
Taigi kitas žingsnis – patvirtinti gautus rezultatus bandymuose su stambesniais gyvūnais ir galiausiai pasiekti klinikinių bandymų su žmonėmis stadiją.