Šių metų Europos sveikatos apsaugos paslaugų naudotojų indekse (EHCI) Lietuva užėmė 23 vietą, per metus pakildama net 3 pozicijomis. Tyrimą atliekanti Švedijos bendrovė „Health Consumer Powerhouse Ltd“ (HCP) pabrėžia, kad Lietuvos sveikatos sistema vienintelė iš finansinės krizės spaudžiamų Baltijos valstybių susitvarkė su griežta ekonomika. Ketvirtadienį Briuselyje buvo pristatytas 7 EHCI leidimas.
Nyderlandai ir toliau pirmauja turėdami 870 taškų iš 1 000. Paskui Olandiją rikiuojasi Šveicarija, Islandija, Danija ir Norvegija. 23 vietą užimanti Lietuva surinko 615 taškų iš 1 000 galimų (vietoj 26 vietos ir 585 taškų 2012 metais). Tyrime dalyvavo 35 valstybės.
2013 m. EHCI pristatyme skaitydamas pranešimą „Atvirų sveikatos etalonų svarba Europoje“, Lietuvos sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis atkreipė dėmesį, kad Europos Komisija EHCI sistemą pripažino kaip tiksliausią ir patikimiausią. Šalys, analizuojančios EHCI bei siekdamos pagerinti savo nacionalines sveikatos priežiūros sistemas, gali rasti labai naudingų praktikos pavyzdžių. Pasak ministro, „indeksavimas politikams atskleidžia realią sveikatos sistemos situaciją, pacientams ir vartotojams suteikia daugiau galių, o suinteresuotiesiems suteikia galimybę pabrėžti silpnąsias ir stipriąsias sveikatos priežiūros sistemos vietas, bei nurodo sritis, kurioms reikalingi patobulinimai“. Tokiu būdu, ministro teigimu, Europoje formuojasi geriausia praktika bei patirtis.
„Akivaizdu, kad Europos sveikatos sistemos yra toli gražu ne vienodos. Tai galioja ir kalbant apie pagrindines, bazines paslaugas, tokias kaip kūdikių vakcinavimas arba mamografija, ir apie širdies operacijas ar prieigą prie naujų vaistų nuo vėžio. Džiugu, kad Lietuva žengė akivaizdžius žingsnius aukštyn abiejose srityse“, – pabrėžė ministras V. P. Andriukaitis. HCP pirmininko ir tyrimų vadovo dr. Arne Bjornberg teigimu, dėl finansų krizės visų Baltijos valstybių sveikatos apsaugos sistemos buvo labai smarkiai spaudžiamos. Panašu, kad Lietuvai susitvarkyti su griežta ekonomika pavyko gana gerai. „Vienas iš ryškiausių ir svarbiausių Lietuvos sėkmės rodiklių – kūdikių mirtingumas, nes šiandien Lietuvos rezultatai yra geresni už Jungtinės Karalystės“, – pabrėžė dr. A. Bjornberg.
Nuo 2005 m. skaičiuojamas EHCI sudaromas atsižvelgiant į įvairius visuomenės statistikos veiksnius, pacientų apklausas ir nepriklausomus tyrimus, kuriuos atlieka „Health Consumer Powerhouse Ltd“ – Švedijoje įkurta privati įmonė, apskaičiuojanti sveikatos apsaugos našumą Europoje ir Kanadoje.
Sveikatos apsaugos ministerija