Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Lietuvoje kraujo aukojama dažniau, nei tikėtasi

Šaltinis: vlmedicina | 2016-06-13 11:11:01

Per penkis šių metų mėnesius iš 43,5 tūkst. kraujo ar jo sudėtinių dalių davimų neatlyginti buvo net 86 procentai ir, palyginus su 2015 m. tuo pačiu laiku, neatlygintinų davimų padaugėjo 14 procentų.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Kraujo donorų registro duomenimis, 2015 m. šalies kraujo donorystės įstaigose atliktos neatlygintinos kraujo ir jo sudėtinių dalių donacijos sudarė 77,5 proc. visų donacijų. Šalyje įgyvendintos Neatlygintinos kraujo donorystės propagavimo 2006–2015 metų programos siektas tikslas, kad iki 2015m. pabaigos visose kraujo donorystės įstaigose neatlygintinos donacijos sudarytų 55 proc. – pasiektas ir net viršytas.

Šiuo metu įgyvendinamos Neatlygintinos kraujo donorystės propagavimo 2016–2020 metų programos iškeltas tikslas – iki 2016 m. pabaigos pasiekti 60 proc. neatlygintinų donacijų. Per 2016 m. sausio–gegužės mėnesius Kraujo donorų registre užregistruoti 43488 kraujo ar jo sudėtinių dalių davimai, iš jų neatlyginti kraujo davimai sudarė net 86procentus ir, palyginus su 2015 m. tuo pačiu laiku, jų padaugėjo 14 procentų.

2016 m. sausio–gegužės mėnesiais, kaip ir anksčiau, aktyviausiais kraujo donorais buvo žmonės iki 30 metų. Šiuo metu šio amžiaus donorų donacijos sudaro pusę (50,6 proc.) visų kraujo davimų, o jų neatlygintini kraujo davimai sudaro net 87,4 proc. visų jų donacijų. Pastarųjų metų duomenys rodo, kad ženkliai daugėja jauniausių, iki 20 metų amžiaus donorų neatlygintinų kraujo davimų: 2013 m. šio amžiaus donorų neatlygintini kraujo davimai sudarė penktadalį (20,7proc.), 2014 m. – 46,1 proc., o 2015 m. – net 80,5 proc. visų šios amžiaus grupės donorų donacijų.

„Džiaugiamės, kad kraujo donorystės įstaigų, dedančių daug pastangų šviesti, mokyti ir skatinti visuomenę, ypač jaunąją kartą, bei didėjančio visuomenės sąmoningumo dėka šalyje sėkmingai įgyvendinami neatlygintinos kraujo donorystės siekiai. Malonu pastebėti, kad kraujo donorystės įstaigų siekis skatinti žmones aukoti kraujo, donorystės akcijas organizuojant donorams patogiose vietose, pasiteisina – 2015 m. 70,2 proc. neatlygintinai duoto kraujo buvo aukojama mobiliuosiuose punktuose, o 2016 m. sausio–gegužės mėnesiais neatlygintini kraujo davimai juose sudarė 65,8 proc. viso surinkto neatlygintinai duoto kraujo“, – sako Kraujo donorų registro vadovė Svetlana Bogdanova.

Nuo 2005 m. kiekvienais metais birželio 14 dieną visose pažangiose šalyse minima Pasaulinė kraujo donorų diena, kurios metu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į savanoriškos neatlygintinos kraujo donorystės svarbą. 2016 metais šios solidarios kampanijos tema – „Kraujas vienija mus visus“ („Blood connects us all“), kurios metu Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kviečia padėkoti donorams, kurie gelbėja gyvybes aukodami kraujo ir atkreipti dėmesį į tokias vertybes, kaip ryšys tarp kraujo donorų ir pacientų bei jų vienybė.

Daugelyje šalių kraujo paklausa yra didesnė nei pasiūla, todėl siekiama, kad neatlygintini donorai savanoriškai duotų pakankamai kraujo. PSO siekia, jog iki 2020 m. visose šalyse kraujo donorystė būtų savanoriška ir neatlygintina. Kol kas šis tikslas pasiektas 62 šalyse, 40 šalių kraujo atsargos papildomos ir iš mokamų donorų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų