Pirmadienis, 2025.04.14
Reklama

Lietuvoje padaugėjo susirgimų leptospiroze, kurią platina graužikai

Šaltinis: vlmedicina | 2016-10-18 14:57:12

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiais metais Lietuvoje padaugėjo susirgimų leptospiroze. Iki spalio 17 d. susirgo 12 asmenų, praėjusiais metais per tą patį laikotarpį – keturi.

"Dezinfa" nuotr.

Leptospirozė yra ūminė užkrečiamoji liga, kuria užsikrečiama leptospiroms patekus per pažeistą odą ar sveikas gleivines tiesioginio sąlyčio metu su infekuotais gyvūnais, jų šlapimu ar kitais kūno skysčiais; liečiant infekuotų gyvūnų audinius, organus; vartojant infekuotus maisto produktus ir vandenį.

Liga prasideda staiga, temperatūra pakyla iki 39–40 laipsnių, skauda galvą, pilvą, blauzdų raumenis, ligonį pykina, parausta veidas, padidėja kepenys, atsiranda hemoraginis bėrimas, gelta bei kiti nemalonūs ligos simptomai. Laiku pradėjus gydytis ligonis pasveiksta.

Leptospirozės ir kitų užkrečiamųjų ligų: tuliaremijos, bruceliozės, jersiniozės, pseudotuberkuliozės ir kt. sukėlėjų platintojai yra naminiai ir laukiniai gyvūnai, graužikai.

Nepageidaujamais įnamiais atvėsus orams tampa graužikai, kurie graužia maisto atsargas sandėliuose, rūsiuose; užteršia aplinką užkrečiamųjų ligų sukėlėjais, kurie išskiriami su šlapimu, turi neigiamą psichologinį poveikį.

Lietuvoje dažniausiai sutinkami ir daugiausia problemų sukelia pilkosios ir juodosios žiurkės, naminės, dirvinės pelės, paprastieji ir rudieji pelėnai, pelės mažylės ir kt. Dauguma graužikų užsikrečia ėsdami laukuose ir miškuose užkrėstų kritusių laukinių gyvūnų mėsą, pašarus, gerdami užkrėstą vandenį, o sugrįžę į pastatus vėl platina infekciją. Manoma, kad graužikai užsikrečia ir poravimosi metu. Taigi graužikai yra nuolatinai užkrečiamųjų ligų nešiotojai ir platintojai.

Graužikai dažniausiai veisiasi patalpose, kur yra netvarka, kaupiami seni daiktai, laikomos maisto, buitinės bei kitos nereikalingos atliekos, nepjaunama žolė ir kt.

ULAC specialistai pataria:

Tvarkyti aplinką, nesudaryti šiukšlynų, sąvartynų, kur graužikai gali pasislėpti, susisukti lizdus ir rasti maisto atliekų.

Šiukšlių konteinerius laikyti ant betonuoto pagrindo, uždengtus, neperpildytus.

Saugoti maistą, vandenį nuo galimo užteršimo graužikų ekskrementais; nevartoti maistui graužikų apgraužtų ir, be abejo, užterštų maisto produktų.

Vaisius daržoves kruopščiai nuplauti po tekančiu vandeniu.

Negerti vandens iš netvarkingų šachtinių šulinių ir atvirų vandens telkinių.

Lupant sumedžiotų gyvūnų (ypač kiškių) kailius ir dorojant skerdieną mūvėti gumines pirštines.

Vengti tiesioginio sąlyčio su namuose auginamais žiurkėnais, kruopščiais nusiplauti rankas po narvelio tvarkymo.

Sekti graužikų atsiradimą ir naikinti jų populiaciją.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis&ldqu...
Nemalonioms problemoms – greitas, modernus ir efektyvus gydymas
Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai...
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų