Šeštadienis, 2025.04.19
Reklama

Lietuvoje pirmą kartą minima Pasaulinė omega-3 riebalų rūgščių diena

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-03-03 10:50:34

Kovo 3-oji – jau 15 metų minima Pasaulinė omega-3 riebalų rūgščių diena. Šiemet prie šios dienos minėjimo jungiasi ir Lietuva, o sveikatos stiprinimo idėja įprasminama ne tik edukacinėmis veiklomis, bet ir aktyviais iššūkiais.

Eketės plaukimo varžybos
Kovo 1 d. Trakuose, ant Galvės ežero, priešais Trakų pilį, vyko 25 metrų eketės plaukimo varžybos / Pranešimo autorių nuotr.

Nuo 2010-ųjų kiekvienais metais kovo 3 d. pasaulyje minima Pasaulinė omega-3 riebalų rūgščių diena, skirta atkreipti žmonių dėmesį bei didinti jų žinias apie šių maisto medžiagų reikšmę ir svarbą sveikatai. „Möller‘s“ iniciatyva, šiemet omega-3 riebalų rūgščių diena minima ir Lietuvoje – ne tik šviečiant visuomenę apie sveikos mitybos svarbą, bet ir kartu su Lietuvos sveikuolių sąjunga skatinant fizinį aktyvumą bei imuniteto stiprinimą.

Sveikata – visapusiškas rūpestis: nuo mitybos iki grūdinimosi

„Pasaulinės omega-3 dienos minėjimą trečio mėnesio trečią dieną Lietuvoje pradedame su simboliniu šūkiu – „Triguba priežastis pradėti šiandien!“ Trejetas pasirinktas neatsitiktinai: vartojant omega-3 riebalų rūgštis, labiausiai rūpinamės savo širdimi, smegenimis ir imunitetu. Tiesa, norint tikrai gerai jaustis, neužtenka vien tinkamos mitybos – reikia pakankamai judėti, stiprinti organizmą ir nebijoti iššūkių“, – sako bendrovės „Orkla Care“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Baltijos šalims Rūta Lajauskienė.

Pasak jos, net 80 proc. pasaulio gyventojų vis dar nesuvartoja rekomenduojamo omega-3 kiekio, nors šių riebalų rūgščių nauda įrodyta jau prieš daugiau nei pusšimtį metų.

„Pirmasis mokslinis tyrimas apie omega-3 poveikį žmogaus smegenims buvo publikuotas dar 1971 m. Vėlesniais metais buvo atrasta ir patvirtinta teigiama omega-3 įtaka širdies veiklai, akims, imunitetui, o pastaruoju metu įrodyta ir šių riebalų rūgščių svarba žmonių ilgaamžiškumui“, – pasakoja R. Lajauskienė.

Omega-3 riebalų rūgščių ir ilgaamžiškumo ryšiui ypatingai daug dėmesio imta skirti, atradus, kad būtent šios maistinės medžiagos yra pagrindinė organizmo ląstelių membranos sudedamoji dalis ir veikia daugelį mūsų organizmo procesų, prisidedančių prie ilgesnio gyvenimo.

Ledinis iššūkis Trakuose – sveikatos stiprinimui ir ištvermei

Siekiant priminti apie sveikatos stiprinimą ne tik iš vidaus, bet ir per fizinį aktyvumą, žmonės skatinami įsitraukti į sveikatingumo iniciatyvas. Viena tokių – jau tradicinės eketės plaukimo varžybos Trakuose.

Kovo 1 d. Trakuose, ant Galvės ežero, priešais Trakų pilį, vyko 25 metrų eketės plaukimo varžybos. Šis ekstremalus iššūkis ne tik skatina fizinę ištvermę, bet ir stiprina imunitetą, gerina kraujotaką bei bendrą organizmo atsparumą.

„Omega-3 dienos tikslas – atkreipti dėmesį į sveikatos stiprinimą per holistinį požiūrį. Subalansuota mityba, fizinis aktyvumas ir natūralūs organizmo grūdinimo būdai, tokie kaip maudynės lediniame vandenyje, padeda stiprinti organizmą ir užtikrina gerą savijautą“, – teigia Lietuvos sveikuolių sąjungos vadovas Simonas Dailidė.

Omega-3 nauda įrodyta moksliniais tyrimais

Omega-3 riebalų rūgštys stiprina imunitetą, mažina kraujospūdį ir širdies ligų riziką, gerina atmintį bei smegenų funkciją, palaiko regėjimą ir gerina ląstelių stabilumą ir mažina oksidaciją, kitaip tariant, mažina uždegiminius procesus organizme. Jos itin svarbios ir vaisiaus vystymuisi – ypač smegenų ir akių funkcijoms, todėl rekomenduojamos ir nėščiosioms.

Natūraliai omega-3 riebalų rūgščių galima gauti iš riebiųjų jūros žuvų, jūros dumblių, graikinių riešutų ar linų sėmenų. Siekiant aprūpinti organizmą omega-3 rūgštimis, į mitybos racioną vertėtų įtraukti ir kokybiškus žuvų taukų ir ypač kepenų aliejaus papildus. Tam reiktų rinktis kuo natūralesnius, be konservantų ar kitų dirbtinių cheminių medžiagų, omega-3 riebalų rūgščių papildus, išgautus iš laukinių, o ne dirbtinai augintų, žuvų taukų, kuriuose apie 80-90 proc. dalį sudaro DHR ir EPR rūgštys.

Papildus rekomenduojama vartoti kartu su maistu, nes tada jie geriau įsisavinami. Taip pat svarbu tai daryti reguliariai, nes yra įrodyta, kad omega-3 riebalų rūgštys yra vienos iš nedaugelio maistinių medžiagų, pasižyminčios kaupiamuoju efektu organizme. Kitaip tariant – kuo ilgiau vartojami omega-3 riebalų rūgščių papildai, tuo geresnį poveikį sveikatai jie turi.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų emocijos per šventes: ką dažnai praleidžiame pro akis?
Artėjant Velykoms, daugelis šeimų ruošiasi jaukioms akimirkoms, spalvingiems margučiams ir šventiniam šurmuliui. Tačiau...
Pavojai sode: kaip gelbėtis nuo peršalimų bei alergijų, kas numalšins raumenų skausmą
Prasidėjo sodo ir daržų sezonas – pavasarinei saulei lepinant, skubame darbuotis lauke. Nors pavasarinė šiluma ner...
Per šventes ir atostogas – ženkliai išaugęs kraujo komponentų poreikis
Per šventes įprastai gerokai sumažėja kraujo donorų aktyvumas ir surenkamo kraujo kiekis, nors kraujo komponentų po...
Nemokėkite be pagrindo – ligonių kasos paaiškina pacientų teises
Esminė privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų gyventojų teisė – gauti geros kokybės medicinos paslaugas, kurių...
Nuovargis, prasta nuotaika ir energijos stygius: ko trūksta organizmui?
Jei nuolat esate dirglūs, sunku sutelkti dėmesį, vargina raumenų silpnumas, nuovargis, galūnių tirpimas, nėra apetito &n...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų