Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Lietuvoje sukurtą e-nosį jau galima užsisakyti pasauliniame tinkle

vlmedicina.lt | 2014-04-02 10:29:48

Šiandien pristatomas unikalus technologinis sprendimas, padedantis vartotojams išsirinkti sveikesnį maistą sau ir savo šeimai. Tai – ergonomiškas įrenginys drauge su mobiliąja programėle, skirtas mėsos, paukštienos ir žuvies šviežumui bei kokybei nustatyti. Šio prietaiso prototipas „PERES“ šiuo metu pristatomas visuotinio finansavimo portale „Indiegogo“, kurio pagalba tikimasi surinkti lėšas tolimesniam šio produkto vystymui ir prekybai.

Elektroninė nosis
Kauno technologijos universiteto nuotr.

Idėja kilo apsinuodijus maistu

Šiandieniniame pasaulyje ligos, kurias sukelia blogas maistas, yra milžiniška problema. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, daugiau negu 200 ligų ir infekcijų plinta būtent per maisto produktus. Oficialiais duomenimis Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) iš 76-ių milijonų susirgimų, sukeltų dėl blogo maisto, kiekvienais matais hospitalizuojami 300 tūkst. žmonių, o miršta beveik 5 tūkst.

Augustas Alešiūnas, „Ars Lab“ valdybos narys, pasakojo, jog idėja sukurti „PERES“ jam kilo po to, kai teko patirti stiprų apsinuodijimą maistu. „Tą dieną pasigaminome maistą namuose taip, kaip įprastai darome kiekvieną dieną. Iš pradžių nieko neįtarėme, bet kai aš ir visa šeima stipriai apsinuodijome, iš karto supratome, kad kažkas buvo negerai su maistu, – sakė Augustas Alešiūnas, – būtent tuomet man pirmą kartą kilo mintis sukurti tokį prietaisą, kuris patikrintų maisto šviežumą“.

Bendradarbiavimas su mokslininkais

„PERES“ sukūrė UAB „Ars Lab“, kurios tikslas kurti inovatyvius produktus ir sprendimus maisto sektoriuje. Įmonė dirbo drauge su mokslininkais iš Kauno technologijos universiteto (KTU) beveik vienerius metus tam, kad sukurtų pirmąjį funkcionalų „PERES“ prototipą. „Mes dirbame su pačiais geriausiais mokslininkais ir tyrėjais, siekdami, jog jau šiais metais mūsų įrenginys pasiektų parduotuvių lentynas ir būtų prieinamas visiems vartotojams“, - pasakojo Augustas Alešiūnas.

E-nosies įrenginys
Kauno technologijos universiteto nuotr.

Šį unikalų verslo ir mokslo bendradarbiavimo projektą koordinavo Nacionalinis inovacijų ir verslo centras (NIVC). „Centras įkurtas, siekiant sudaryti palankias sąlygas bendradarbiauti verslo įmonėms ir mokslo institucijoms ir taip skatinti naujų technologijų perdavimą ir inovacijų diegimą. Elektroninės nosies projektas – vienas geriausių pavyzdžių, kaip verslo skatinamas technologinis progresas įgyvendinamas, panaudojant mokslininkų ir tyrėjų kompetencijas – tai abipusiai svarbus dialogas, kurio rezultatai netrukus pasieks vartotojus“, - teigė NIVC direktorius dr. Almantas Danilevičius.

Anot KTU Telekomunikacijų ir elektronikos fakulteto profesoriaus dr. Dariaus Gailiaus, šis, iš pirmo žvilgsnio, gana paprastas prietaisas yra nuoseklių mokslinių tyrimų rezultatas. „Elektroninės nosies veikimas yra pagrįstas dujų jutiklių ir duomenų perdavimo technologijos sąveika. Metalo oksido dujų jutikliai matuoja dujų koncentraciją ore, programinė įranga atitinkamai išanalizuoja šiuos duomenis ir belaidžiu ryšiu (angl. bluetooth) perduoda į mobilųjį įrenginį. Šios technologijos galimybės buvo tiriamos, naudojant specializuotas maisto tyrimų metodikas ir taikant aukščiausius kokybės reikalavimus jos patikimumui. Gauti rezultatai mus tikrai džiugina“, - sakė profesorius.

Vartotojui draugiškas įrenginys

Šio įrenginio naudojimas visiškai paprastas. Tereikia jį nukreipti į maisto produktą ir paspausti mygtuką. Po kelių sekundžių, mobiliosios aplikacijos dėka, šie duomenys greitai, aiškiai ir suprantamai pateikiami vartotojui. Būtent todėl tai yra labai patogus būdas rūpintis vartojamo maisto kokybe. Šios informacijos dėka vartotojas sužino, ar produktas šviežias, ar buvo laikomas tinkamose sąlygose, ar nėra rizikos juo apsinuodyti. „Patikrinę maisto kokybę ir šviežumą, galėsime ramiai ir saugiai valgyti mėsos, paukštienos ar žuvies produktus“, - sako idėjos autorius Augustas Alešiūnas.

Europos Komisijos pateiktais duomenimis kiekvienais metais Europoje išmetama 90 milijonų tonų maisto. „PERES“ kūrėjų komanda tiki, kad elektroninės nosies naudojimas sumažins šį skaičių, nes žmonės turės galimybę patikrinti, ar maistas vis dar šviežias ir tinkamas vartojimui. Atitinkamai padidės ir vartotojų galimybės sutaupyti – elektroninės nosies pagalba jie bus garantuoti, jog  maistas, kurį jie įsigyja parduotuvėse, yra kokybiškas, šviežias ir saugus vartoti.

Svarbu ir tai, jog pirkdami pirmuosius PERES vartotojai prisidės prie tarptautinės humanitarinės pagalbos organizacijos „Action against Hunger“ rėmimo – nuo kiekvieno PERES užsakymo bus skiriamos lėšos maisto produktams, taip reikalingiems badaujantiems Afrikos vaikams.

Karolina Paulonytė,

Kauno technologijos universitetas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų