Logiška, kad rinkimų metu rinkėjas yra padėties šeimininkas, o kandidatai tiesiog pateikia savo kandidatūrą atstovauti rinkėjams. Beje, neretai rinkimai - tik pigi reklaminė kampanija parduoti tam tikras klišes, „fotošopu“ patobulintus veidus, banalius pažadus.
Lietuvos sveikuolių sąjunga kartu su partneriais siūlė kandidatams į savivaldybių merus ir tarybas atsakyti į viešos anketos klausimus, kurie susiję su kandidatų gyvensena ir požiūriu į sveikos gyvensenos skatinimą. Dėkodami už atsakymus į klausimus pateikiame kai kuriuos apibendrinimus prieš žengiant prie balsadėžių.
„Svarbiausias klausimas, kuris mums rūpėjo - ar politikas supranta savo pavyzdžio svarbą savivaldybės gyventojams. Esame tikri, kad tik tinkamas vertybines nuostatas ir išmintį turintis žmogus gali būti geru politiku, priimančiu teisingus sprendimus ir gebančiu susitvarkyti su sudėtingais uždaviniais gyventojų labui. Tas, kuris susitvarkė savo „kiemą“: yra geros fizinės ir dvasinės sveikatos, gyvena darnioje šeimoje ir neturi žalingų įpročių, gali tvarkytis ir didesnėje teritorijoje – savivaldybėje. O tas, kuris turi priklausomybių alkoholiui, tabakui, maistui ir tinguliui, negali būti žmonių vedlys, nes nesugeba susitvarkyti net su savimi pačiu“, - teigia apklausą inicijavusi Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė.
Klausimuose buvo ir šmaikštumo. Jie padės sveikuomenės atstovams susidaryti vaizdą apie kandidatų tinkamumą būti išrinktais ir, jei bus išrinkti, priminti atsakymus į klausimus. Štai vienas kandidatas į merus atsakė, kad tikrai privalo viešoje vietoje vartoti alkoholį: „Mero pagrindinė funkcija yra reprezentuoti Ukmergės rajoną, todėl neįsivaizduoju, kaip mes su svečiais, ne viešai gertume vyno ar šampano taurę“. Kai kuriuos kandidatus užgavo klausimas apie antsvorio atsisakymą - tai esą įžeidžiantis ir patyčias skatinantis klausimas. Kai kurie įsipareigojo atsikratyti antsvorio „kiek leis sveikata“. O ar ta sveikata ir nėra sugadinama būtent turint antsvorį ir nutukimą?
Kai kurie sieks plėsti nerūkymo zonas, tačiau nemažai ir tokių kandidatų, kurie nemato reikalo mesti rūkyti, o tuo labiau plėsti nerūkymo zonas savivaldybėse. Kai kuriems kandidatams taip pat svarbu, kad šventėse nebūtų ribojamas alkoholio vartojimas ir jie patys su rinkėjais jį galėtų viešai vartoti.
„Visiems, kurie mano, kad neįmanoma atsisakyti alkoholio vartojimo viešose vietose, labai rekomenduočiau apsilankyti pas psichiatrą ir pasitikrinti, ar nesate priklausomi nuo alkoholio, nes neturintiems priklausomybės neturėtų kilti jokių problemų“, - nedviprasmiškai komentuoja Sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų centro vadovas, psichiatras Aurelijus Veryga.
Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas A. Veryga prieš einant balsuoti ragina: „Turėtumėm pasigilinti, kaip mes kas kartą vis išrenkame tuos, kuriais paskui piktinamės, lyg tai būtų ne mūsų pačių rinkti politikai. Pagrindinė vieta, kur iš politiko galima pareikalauti atsakomybės už jo darbus, yra rinkiminė apylinkė, kur ateiname atiduoti savo balsus. O dabar, jei nuoširdžiai paklaustumėm, kiek iš tų, kurie ateina atiduoti savo balsus, žino, už ką juos atiduoda? Jau nekalbu apie tai, kad kartais balsuojama už tikrus psichopatus, alkoholikus ar šiaip klounus. Keista, tik kad paskui piktinamės, kai matom cirką ar girtus šlitinėjančius išrinktuosius“.
Lietuvos sveikuolių sąjunga kviečia balsuoti už tuos kandidatus, kurie pirmiausia rodo sveiko gyvenimo pavyzdį bei numato sveikatingumo priemonių diegimą savivaldybėse laikyti pirminiais klausimais.
Lietuvos sveikuolių sąjunga