Pirmadienis, 2024.12.16
Reklama

Vaisiai ir daržovės Lietuvos prekyvietėse - saugūs

vlmedicina.lt | 2015-04-21 14:51:54

Tikrinant šalies vartotojams siūlomų vaisių ir daržovių saugą ir kokybę, dažniausiai į laboratorijas pristatomi Lietuvoje išaugintos produkcijos mėginiai. Mat jie patys populiariausi ir jų pasiūla gausiausia. Tačiau daug dėmesio skiriama ir įvežtiniams vaisiams bei daržovėms. Pirmą šių metų ketvirtį patikrinus, ar prekiaujama saugiomis bulvėmis, morkomis, gūžiniais kopūstais, svogūnais, agurkais, pomidorais, obuoliais, kriaušėmis, bananais, neatitikimų saugos reikalavimams nenustatyta.

Vaisiai
Algirdo Kubaičio nuotr.

„Išanalizavus patikrinimų duomenis, galima drąsiai teigti, kad į prekybos vietas tiekiami švieži vaisiai ir daržovės yra saugūs ir geros kokybės. Vidutiniškai per metrus patikrinama per 200 t vaisių ir daržovių, o viršytos didžiausios leistinos teršalų koncentracijos nustatomos retai“, - sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Drumstienė.

Bendra tyrimų rezultatų tendencija – labai panaši visoje Europos Sąjungoje (ES), nes reikalavimai šiems produktams yra vienodai griežti visoje ES. Pavyzdžiui, vien pesticidų likučius šiais metais numatome ištirti baklažanuose, bananuose, brokoliuose, vynuogėse, apelsinų sultyse, aižytuose žirniuose, paprikose, kviečiuose, grynajame alyvuogių aliejuje. Tyrimams bus atrenkama ne mažiau kaip 15 kiekvienos rūšies vaisių ar daržovių mėginių per metus.

Pasak A. Drumstienės, Lietuvoje per pirmąjį šių metų ketvirtį ištirti 159 augalinių produktų mėginiai. 65-se iš viso nerasta teršalų likučių, o likusiuose nustatyti jų kiekiai neviršijo didžiausių leistinų dydžių. Daržovės ir vaisiai tiriami, norint nustatyti ir įvertinti, ar juose nėra pesticidų, mikotoksinų, sunkiųjų metalų, nitratų, akrilamido, furano, policiklinių aromatinių angliavandenilių ir kitų cheminių medžiagų liekanų.

Kasmet Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje ištiriamų mėginių kiekis auga. Pernai didesni pesticidų kiekiai buvo nustatyti lietuviškuose ridikėliuose, lenkiškuose brokoliuose ir graikiškuose apelsinuose. Policikliniai aromatiniai angliavandeniliai viršijo normas lietuviškuose linų sėmenų, moliūgų ir kanapių sėklų aliejuose.

ES valstybėse per metus ištiriama daugiau kaip 80 tūkst. augalinių produktų mėginių, kurių tris ketvirtadalius sudaro ES užauginti, o ketvirtadalį – iš trečiųjų šalių importuoti produktai. Didžiausi leistini teršalų kiekiai nustatytas normas viršijo vos 1,4 proc. tirtų mėginių.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Nuolatinius dubens skausmus kenčiančioms moterims – efektyvus gydymo sprendimas
Dubens pilnakraujystės sindromas (DPS) – dažnas moterų sveikatos sutrikimas, galintis reikšmingai pabloginti jų sa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų