Kažkada migrena buvo vadinama ponių liga. Turtingos panelės ja dangstydavosi nenorą bendrauti su atgrasiais jaunikaičiais. Dabar žinoma, kad ši liga kamuoja ne tik moteris, bet ir vyrus, vaikus. Migrena serga maždaug vienas iš dešimties besiskundžiančiųjų galvos skausmu. Ja serga 17,6 proc. vaisingo amžiaus moterų ir 6 proc. vyrų. Vaikams iki 12 metų migrena dažniau diagnozuojama berniukams.
Tyla, tamsybė, ramybė
Pakalbėjus su kenčiančiais migreninius galvos skausmus, galima išgirsti įvairiausių istorijų. „Iš Amerikos grįžusi draugė papasakojo, kad ten sergantieji migrena renkasi į terapijos grupes ir gydosi bulvių tarkių kompresais. Esą labai padeda. Pažįstu moterį, kuri priepuolių metu išvalo visą žarnyną. Kiti ant galvos deda acto ar raugintų kopūstų kompresus, šaldo skaudančiąją galvos pusę ledukais, geria. Girdėjau, kad kažkam padėjo kukurūzų aliejus ir alaus mielės. O viena mano pažįstama daug geriau pasijuto visiškai atsisakiusi pieno produktų“, – pasakojo Saulė. Jai tinkamiausias vaistas – tyla, tamsa, ramybė ir miegas. Moteris sakė, kad priepuolių metu ji gali miegoti net 12 valandų. Tiesa, prieš tai išgeria stiprių vaistų nuo skausmo.
Pataria nevairuoti
Daugiau nei dešimt metų migrena sergantis Adomas pasakojo, kad kelias valandas ar net dienas prieš galvos skausmą jam sutrinka dėmesys, akys ima bijoti šviesos, erzina garsai, itin jautri pasidaro uoslė ir skonio receptoriai, norisi tam tikro maisto. Pasak medikų, šis laikotarpis vadinamas prodromu.
„Prieš migrenos priepuolį galvos kraujagyslės gerokai susiaurėja. Priepuolį pranašauja tokie požymiai: mirguliavimas akyse, kūno tirpimas ir pan. Migrenos priepuolio metu galvos kraujagyslės išsiplečia, jų tonusas sumažėja, jos nebesugeba susitraukti, sulėtėja kraujo cirkuliacija, padidėja sienelių pralaidumas, todėl pro kraujagyslių sienelę gali prasiskverbti įvairios kenksmingos medžiagos, – aiškino neurologė Jūratė Jokimaitienė. – Skausmą lydi pykinimas, vėmimas, šviesos baimė, erzina stipresni garsai, gali imti lietis vaizdai, kankina alkis, žmogus ima prakaituoti, jį tai krečia šaltis, tai užplūsta karščio banga, sutrinka dėmesio koncentracija, todėl priepuolių metu geriau nevairuoti, nedirbti kitų dėmesio reikalaujančių darbų“. Skausmas, pasak medikės, gali trukti kelias valandas ar net tris keturiais dienas. Jei skausmas užtrunka daugiau kaip tris paras, diagnozuojama migreninė būklė. Kai priepuolis baigiasi, skausmas slopsta ir praeina, tačiau kurį laiką žmogus jaučia nuovargį, būna irzlus.
Būna neįgalūs
Gydytoja J. Jokimaitienė pabrėžė, kad, taikant gydymą, laikantis režimo, priepuoliai tampa retesni. „Kartais migrenos priepuoliai atsiranda kartu su lėtiniu galvos skausmu, todėl neretai paprastą galvos skausmą sunku atskirti nuo migrenos priepuolio. Taip ligą galima labai užleisti ir gydyti ją bus daug sunkiau.
Dažnai pasikartojantys migrenos priepuoliai gali rimtai sutrikdyti kasdienę veiklą, sukelti depresiją. Žmonės, kuriems migrenos priepuoliai kartojasi dažnai, tampa tam tikra prasme neįgalūs, nervingi, nes bijo, kad netikėtai užklupęs galvos skausmas išmuš iš įprasto gyvenimo ritmo“, – sakė pašnekovė. Kenčiančius nuo galvos skausmo ji ragino būtinai kreiptis į medikus, nes ilgai negydomą ligą vėliau gali būti labai sunku išgydyti. Kartais reikia atlikti net magnetinio rezonanso tyrimą siekiant išsiaiškinti, ar nėra galvoje kokių nors darinių ar kitų pokyčių.
„Gelbėtojų“ sąrašas
Ilgai tik analgetikus migrenos priepuolių metu gėrusi Saulė nusprendė išbandyti alternatyvius migrenos gydymo būdus, nes įsitikino, kad visi vaistai, vartoti migrenai gydyti, negali efektyviai padėti, nes nepašalina skausmo priežasties. „Pradėjau lankyti jogą. Kurį laiką jaučiausi geriau, nes ten buvo mokoma atsipalaiduoti. Tačiau priepuoliai neišnyko. Pakalbėjusi su žolininkėmis, ėmiau gerti skaistenio, šaukščio ekstrakto arbatas. Daug geriau pasijutau, kai pradėjau kasdien gerti magnio preparatus ir B grupės vitaminą riboflaviną, – pasakojo pašnekovė. – Į „gelbėtojų“ sąrašą įrašiau ir imbierą, nes jis padeda, kai priepuolio metu pykina ir svaigsta galva“. Moteris pastebėjo, kad geriau pasijunta, kai prasidėjus skausmui išgeria daug vandens.
Migreną sukeliantys veiksniai
Iki šių dienų nėra žinomos migrenos priežastys. Manoma, kad jai atsirasti įtakos turi paveldimumas, stresas, nuovargis, miego ir būdravimo režimo nesilaikymas, alkoholio ir kai kurių maisto produktų (kavos, kakavos, šokolado, riešutų, fermentinio sūrio, raudonojo vyno, maisto su konservantais) vartojimas, badavimas, staigus meteorologinių sąlygų pasikeitimas, ilgas darbas kompiuteriu.
Apie 10 proc. moterų, sergančių migrena, priepuolius išprovokuoja menstruacijos. Dažniausiai tokio pobūdžio migrena kartojasi kiekvieną ciklą, o tarp menstruacijų galvos neskauda.
Statistikos duomenimis, net iki 50–60 proc. reprodukcinio amžiaus moterų turėtų būti ciklinė migrenos forma. Dažniausiai moterys, varginamos tokio negalavimo, į gydytoją nesikreipia. Tikėtina, kad po menopauzės migrenos priepuoliai gali išnykti.
Kaip migreną gydyti akupresūra
Pataria gydytoja Danguolė Vasiliauskienė
Kenčiantiesiems migreninius skausmus pirmiausia patarčiau 2–3 abiejų rankų pirštais 2–5 minutes masažuoti tašką smilkinių srityje. Jis yra ten, kur kramtant kilnojasi raumenukas. Be to, migrenos priepuolio metu reikia intensyviai masažuoti vietą antro ir trečio kojų pirštų tarpupirščio pradžioje.
Ne mažiau nei paminėti taškai svarbus storojo žarnyno meridiano taškas tarp pirmo ir antro delnikaulio. Prispaudus nykštį prie rodomojo piršto, šis taškas bus ant iškilusio raumens. Spausti ir trinti reikia tol, kol aprimsta skausmas. Jei dviem pirštais suimsite nosies pagrindą ir masažuosite 3 minutes, skausmas irgi aprims. Stenkitės švelniais sukamaisiais judesiais masažuoti ten, kur skauda. Tačiau toliau nuo galvos esančių taškų masažas veiksmingesnis. Prasidėjus galvos skausmui, visada svarbu atsargiai, vengiant staigių judesių, pasukioti galvą, nes skausmą gali sukelti ir kaklo slankstelių osteochondrozė. Į akupresūros seansus geriau ateiti priepuolių metu.
Medicinos prietaisai, galintys padėti gydyti migreną
Komentuoja vaistininkas Vytautas Vasiliauskas
Migrenai ir kitiems galvos skausmams gydyti savo pacientams aš rekomenduoju medicininius prietaisus „Cefaly“ ir „Frolovo“ kvėpavimo treniruoklį. Jie ne tik efektyviai slopina galvos skausmus, bet ir yra ypač saugūs – nesukelia šalutinio poveikio. Gaila, tačiau to negalima pasakyti apie vaistus, kurie dėl savo šalutinio poveikio neturėtų būti skiriami daugeliui pacientų. Todėl šie medicinos prietaisai įvairiems galvos skausmams malšinti turėtų būti skiriami visiems, o ypač vaikams, nėščiosioms, žindyvėms ir tiems, kurie nori sumažinti nuskausminamųjų vaistų vartojimą, apsaugoti savo kepenis, virškinimo, širdies ir kraujagyslių sistemas nuo neigiamo vaistų poveikio.
Nijolė Baronienė,