Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Ligoninėje priaugti svorio nepavyks(1)

www.VE.lt | 2012-10-23 10:12:56

Ligoninių virtuvės iš kirvio sriubos dar neverda, tačiau rekordiškai kylant maisto produktų kainoms, įstaigų vadovams tenka gerai pasukti galvas, kaip išmaitinti pacientus. Brangsta ne tik maistas, bet ir visa kita: dujos, šildymas, elektra. Įstaigų vadovai tikina, jog netaupo pacientų sąskaita, maitina taip, kaip ir anksčiau. Bet vis atsiranda nepatenkintų maisto kokybe pacientų ar jų artimųjų. Ir nieko nuostabaus, nes gydymo įstaigos lygį visi dažniausiai vertiname pagal medikų profesionalumą, aplinką ir, žinoma, maitinimą.

Ligoninės maistas
Redakcijos archyvo nuotr.

"Pasidomėkite, kaip maitinami seneliai, sunkiai sergantys žmonės Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje. Taip maitinantis galima ir badu numirti. Gal manoma, kad senukai nieko nebesupranta, nebesuvokia ir galima juos maitinti tais apgailėtinais trupiniais?" - piktinosi vieno slaugomojo šioje ligoninėje dukra, įtarinėdama, kad personalas galimai savinasi maisto produktus, todėl esą sunkiems ligoniams ir tenka tokios mažos porcijos.

Dienai - 7,33 lito

"Suprantame žmones, kodėl jie išsako tokias pretenzijas dėl maisto. Tačiau mūsų ligoninė neturi savo virtuvės, perkame maitinimo paslaugas pagal viešųjų pirkimų įstatymo nuostatas, kurios įpareigoja pasirinkti pigiausiai šią paslaugą teikiančią bendrovę. Anksčiau, kai mums maistą tiekdavo Klaipėdos vaikų ligoninė, maistas buvo skalsesnis, nes būdavo skiriama dienai 10 litų. Dabar ligoninei maistą tiekia konkursą laimėjusi įmonė "Kretingos maistas", aptarnaujanti daug Lietuvos įstaigų: tiek gydymo, tiek švietimo. Paciento dienos maitinimui tenka 7,33 lito - pusryčiams, pietums, vakarienei. Tad suprantama, kad už tokią sumą restoraninių patiekalų tikėtis neverta", - "Vakarų ekspresui" sakė Klaipėdos medicininės slaugos ligoninės vyriausiosiojo gydytojo pavaduotojas Zigmantas Dangirdas Lingys. Pasak jo, porcijos yra išties nedidelės, tačiau slaugomiems pacientams, kurių didžioji dalis yra gulintys, sunkiai sergantys, tiek valgio pakanka. "Dirbančiam žmogui, aišku, tokių maisto davinių neužtektų. Tačiau ligoniui turėtų užtekti. Dar ir namiškiai skanėstais palepina.

Valgiaraščiai sudaromi atsižvelgiant į rekomenduojamas vyresnio ir senyvo amžiaus žmonių paros energijos ir maistinių medžiagų normas. Kitaip tariant, porcijų dydis apskaičiuojamas pagal būtinas dienai kalorijas. Už tą menką sumą tiekėjai sugeba paruošti gana įvairaus maisto: sriubų, košių, mėsos, daržovių patiekalų. Pagal atskirą valgiaraštį tiekiamas maistas diabetikams, taip pat taikomos dvi specialios dietos - trintas maistas per zondą maitinamiems ir smulkintas maistas sunkiai kramtantiems žmonėms", - pasakojo gydytojas. Jis patikino, kad kartais sulaukia pacientų ar jų artimųjų skundų dėl maisto kokybės, kad patiekalas būna atšalęs, pridegintas, neskanus. "Tačiau žmonės retai skundžiasi. O kai gauname tokį signalą, iškart pranešame tiekėjui",- sakė Z. D. Lingys.

Išsinešti nėra ko

Slaugos ligoninės vadovo pavaduotoją nustebino pacientų artimųjų įtarimai, esą maisto patiekalus "pamažina" ligoninės darbuotojai. "Taip tikrai nėra. Kad nėra iš ko beimti! Porcijos mažos - ant ribos. Be to, atvežtą maistą deda į lėkštes ir dalija trys darbuotojos, darbas vyksta viešai", - patikino Z. D. Lingys. Kasdien po tris kartus taip maitinami per 150 ligoninės pacientų. "Šiuo metu pas mus eilių patekti į ligoninę nėra, bet artėja žiema, pacientų kaip visada

padaugės. Dabar nėra lengvas metas, tenka veržtis diržus, taupyti. Net ne visi šviestuvai dega mūsų ligoninėje, taupome kiekvieną litą. Smarkiai pabrangus energetiniams resursams vos beišsitenkame į vienam lovadieniui skirtas lėšas. Lovadieniui tenka 85 litai. Šią sumą sudaro ir maitinimo išlaidos, ir medikamentai, ir palaikomojo gydymo bei slaugos paslaugos, darbuotojų darbo užmokestis, šildymas, priežiūra ir visa kita", - sakė Z. D. Lingys. Klaipėdos medicininės slaugos ligoninė per metus aptarnauja per 1000 pacientų. Pasak Z. D. Lingio, ligoninėje teikiamos sudėtingos ir daug pasiaukojamo darbo reikalaujančios asmens sveikatos priežiūros paslaugos: vegetacinių, onkologinių ligonių slauga ir palaikomasis gydymas, negalinčių apsitarnauti ligonių palaikomasis ilgalaikis gydymas, paliatyvioji pagalba sergantiems pacientams paskutinėmis ligos stadijomis.

Produktai brangsta

Kitų miesto gydymo įstaigų vadovai irgi teigia, kad maitinimui netaupo, nors pačias įstaigas brangstantys resursai šokdina kaip reikiant, norint sudurti galą su galu.

"Pacientai tikrai to brangimo nepajuto, maitinami taip pat, kaip anksčiau. Mes kol kas išsiverčiame, bet, žinia, dviejų trečdalių šalies stacionarinių sveikatos priežiūros įstaigų balansas yra minusinis. Padėtis nėra gera - viskas brangsta, o lėšų nedaugėja. Štai šiomis dienomis vienas tiekėjas atsisakė tiekti ligoninei mėsos produktus sena kaina, nes mėsa pabrango. Teks vėl skelbti konkursą, ieškoti kito tiekėjo, kuris, aišku, mėsą jau parduos didesne kaina. Realybė yra tokia - Privalomojo sveikatos draudimo fondo sumokami pinigai už paciento gydymą neatitinka realių išlaidų, padengia tik pusę kaštų. Tą skirtumą ligoninėms tenka padengti pačioms ir tai nėra teisinga", - sakė Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) vyriausiasis gydytojas prof. Vinsas Janušonis.

Pacientų sąskaita netaupo

KUL lovadienio kaina - apie 340 litų. Šia sumą, kuri priklauso ir nuo paciento būklės ir susirgimo, sudaro daugybė išlaidų: medikamentai, tyrimai, procedūros, gydymo kaštai, darbuotojų atlyginimai, elektra, šildymas ir kt. Taip pat ir maitinimas. KUL pacientui per dieną maistui išleidžiama apie 11 litų, skaičiuojant ne tik maisto produktus, bet ir jų paruošimo išlaidas, darbo užmokestį ir kt. Vien maisto produktams tenka iki 7 litų per dieną.

"Išlaidų maistui mažinti neketiname. Mūsų ligoninėje pacientas vidutiniškai praleidžia 6 paras, pusė pacientų iš maždaug 46-47 tūkstančių per metus yra operuojami, tad maitinimas nėra toks aktualus, tiesiog jiems nėra kada valgyti. Žinoma, domimės pacientų nuomone apie maisto kokybę, yra dalijamos anketos. Skundų pasitaiko retai, nors kasdien ligoninėje maitinama per 1000 pacientų. Prieš kelerius metus daug investavome į virtuvę, atnaujinome įrenginius", - sakė ligoninės vadovas.

Maisto produktų pabrangimas nepablogina maitinimo ir Klaipėdos jūrininkų ligoninėje bei jos padaliniuose besigydantiems pacientams. "Su maisto produktų tiekėjais esame pasirašę sutartis, kuriose jie sutarties galiojimo laikotarpiu įsipareigojo nekeisti maisto produktų kainų. Maitinimui vienam ligoninės pacientui vienai parai tenka vidutiniškai 13,5 lito, skaičiuojant maisto produktų, jų paruošimo bei šilumos, vandens, elektros ir maisto tarnybos darbuotojų darbo užmokesčio išlaidas", - teigė šios ligoninės vyriausiasis gydytojas dr. Jonas Sąlyga. Ligoninė teikia specializuotas paslaugas, todėl, pasak. J. Sąlygos, pacientams būtina taikyti dietinį maitinimą. Tad pacientams skiriama pagrindinė ir gydomoji dieta.

"Kad žmogus greičiau pasveiktų, reikalingas ne vien medikamentinis, bet ir dietinis gydymas", - sakė ligoninės vadovas. Pavyzdžiui, sergantiems išemine širdies liga, miokardo infarktu, arterine

hipertenzija, ūmiu nefritu, skiriama sumažinto riebalų, cholesterolio ir sočiųjų riebalinių rūgščių kiekio dieta. Pacientams po operacijų skiriamos pooperacinės dietos.

"Mūsų pacientai maisto pabrangimo nepajuto - maitiname juos kaip ir iki šiol. Kasdien maitiname per 900 pacientų. Ligoninė nėra ta vieta, kur žmogui būtų aktualu prisivalgyti. Kai kamuoja skausmas ar žmogus ką tik po operacijos - koks dar apetitas gali būti? Priešingai - dažnai tenka paraginti valgyti ar pamaitinti pacientą. Pabrango ne tik maistas, bet ir kiti resursai. Tad tenka pasukti galvą ne tiek dėl maisto ar atlyginimų, net kad užtektų lėšų ir naujoms technologijoms bei vaistams", - sakė Respublikinės Klaipėdos ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas medicinai Zigmas Juzumas.

Randa pažeidimų

Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (KVMVT) duomenimis, penkiose miesto sveikatos priežiūros įstaigose maistas gaminamas vietoje, šešiose - patiekalai atvežami kitų gamintojų. Tarnyba per praėjusius ir šiuos metus atliko 12 patikrinimų, kurių metu buvo užregistruoti 6 pažeidimai. Pasak KVMVT specialistų, daugiausia pažeidimų buvo nustatyta ten, kur maistą atveža samdytos maisto tvarkymo įmonės. Dviem asmens sveikatos įstaigoms - Medicininės slaugos ligoninei ir Priklausomybės ligų centro dviem skyriams pagamintas maistas atvežamas. Patikrinimų metu buvo nustatyta, kad transporto priemonė, kuria buvo gabenamas maistas, netvarkinga, patiekalų porcijos svoris neatitiko receptūroje numatytos normos (paslaugos teikėjas - "Kretingos maistas"). Kitos Priklausomybės ligų centrui maistą vežusios įmonės - "Smulkus urmas" bei "Vitaras" taip pat prasižengė - maistas buvo vežamas neatitinkančiuose higienos reikalavimų induose, pacientų maitinimo valgiaraštis nebuvo patvirtintas įstaigos vadovo. Nustatę maisto tiekimo pažeidimus tarnybos specialistai patikrino maisto gaminimo sąlygas visose šiose bendrovėse. Už pažeidimus vienos iš bendrovių atsakingas asmuo buvo nubaustas pinigine bauda. Tarnybos žiniomis Priklausomybės ligų centras nutraukė sutartis su šiomis įmonėmis.

Maistu nesiskundžia

"Būtina pažymėti tai, jog ligoninių virtuvėse rasti pažeidimai tiesioginės neigiamos įtakos gaminamų patiekalų saugai neturi. Tai bendri higienos pažeidimai ir savikontrolės dokumentų tvarkymo spragos. Pavyzdžiui, karšto vandens temperatūra iš čiaupo plovykloje siekė vos +35,3 Cº, o turi būti ne mažiau +50 Cº. Visų ligoninių maisto tvarkymo skyriuose veikia savikontrolės sistema, t.y. gaminant patiekalus pacientams laikomasi maisto saugos reikalavimų. Pastaraisiais metais visos miesto ligoninės nemažai investavo į virtuvių patalpų remontą, naują technologinę bei kitą įrangą“,- sakė KVMVT viršininkas Antanas Bauža. Pasak jo, tarnyba vartotojų skundų dėl maitinimo gydymo įstaigose negavo. Nė vieno skyriaus maisto tvarkymo veikla nebuvo sustabdyta, taip pat gydymo įstaigose nebuvo užregistruota apsinuodijimų maistu ar kilusių ūmių žarnyno infekcinių ligų protrūkių.

Jolanta Beniušytė

www.VE.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų