Šeštadienis, 2024.12.21
Reklama

Linaklotidas efektyviai gydo vidurių užkietėjimą

2012-07-16 00:02:29

Lėtinis vidurių užkietėjimas yra dažna ir neretai nepakankamai efektyviai gydoma liga.

Vaistai
Vidurių užkietėjimą gali sąlygoti ir vartojami medikamentai, ypač antidepresantai. Redakcijos archyvo nuotr.

Funkcinio vidurių užkietėjimo, dažniausiai atsirandančio dėl lėtos žarnyno veiklos,  priežasčių daug, - paaiškino gydytojas gastroenterologas Žilvinas Šukys. Tarp jų - amžius, mitybos ypatumai, fizinio aktyvumo stoka, genetinis polinkis, kitos ligos, medikamentų vartojimas.

Didžioji dalis gydomų pacientų – pagyvenę žmonės, nes įtakos viduriams užkietėti turi  žarnyno raumenų tonuso sumažėjimas, mažojo dubens inervacijos sutrikimai, dubens raumenų silpnumas. Kita didelė pacientų dalis - vartojantieji psichotropinius vaistus, antidepresantus. Vidurių užkietėjimą sąlygoja ir būklė po insulto, lėtinė smegenų išeminė liga.

Šiuo metu „daugiau ar mažiau sėkmingai“, anot gydytojo, funkciniam vidurių užkietėjimui gydyti naudojama keletas vaistų. Neseniai atlikti tyrimai suteikė viltį sulaukti efektyvesnių medikamentų.

Du tyrimai analizavo oligopeptido linaklotido efektyvumą kenčiant nuo vidurių užkietėjimo. Šis oligopeptidas beveik nerezorbuojamas žarnyne ir kartu veikia tam tikrą žarnyno ląstelių – enterocitų – receptorių (guanilatciklazę C). Šio receptoriaus suaktyvinimas paskatina vandens ir elektrolitų išskyrimą į žarnos spindį ir aktyvina peristaltiką.

Du randomizuoti III fazės klinikiniai tyrimai analizavo linaklotido efektyvumą vidurių užkietėjimu sergantiems pacientams. Studijose dalyvavo 1276 ligoniai, jie 12 savaičių gydyti placebu arba linaklotidu. Tyrimai analizavo skirtingas vaisto dozes (145 ir 290 mcg). Pacientams tirtas tuštinimosi dažnis, jie stebėti dėl nepageidaujamų poveikių.

Abu tyrimai parodė, jog apie 20 proc. ligonių, kokia bebūtų vaisto dozė, tuštinimasis normalizavosi, placebo grupėje tokių buvo tik apie 3-6 proc. Visi rezultatai buvo statistiškai patikimi. Linaklotidu gydytiems ligoniams stebėti kur kas geresni gyvenimo kokybės rodikliai, jie rečiau skundėsi pilvo pūtimu, skausmais. 4,2 proc. linaklotidu gydytų pacientų turėjo nutraukti vaisto vartojimą dėl viduriavimo, kitų nepageidaujamų poveikių stebėta tiek pat, kiek ir placebo grupėje.

„Šių žarnyno motoriką skatinančių vaistų medicinos visuomenė laukia, nes vidurių užkietėjimas - aktuali problema visame pasaulyje, sukelianti diskomfortą, mažinanti gyvenimo kokybę.  Bet klinikiniai tyrimai visada rodo geresnius rezultatus nei taikant juos realiame gyvenime“, - neskubėjo labai džiaugtis Žilvinas Šukys.

Anot jo, pagal standartus, žmogus turi tuštintis ne rečiau kaip kas 2-3 paras. Jei tuštinamasi rečiau nei kas tris paras ir tai sukelia pilvo pūtimą, galvos skausmus ir kitus negalavimus, jau reikia kreiptis į gydytoją.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Lembo AJ et al. Two randomiyed trials of linaclotide for chronic constipation. N. Engl. J. Med. 365, 527-536, 2011

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Užtraukti dūmą paauglius veja ir stresas
„Kuo sunkesnėmis sąlygomis gyvena nepilnametis, tuo didesnė tikimybė, kad jis paklius į žalingų įpročių spąstus&ld...
Gydytojams rezidentams bus skiriamos vienkartinės išmokos
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) priėmė sprendimą, pagal kurį šiemet sutaupytos SAM veiklos lėšos bus skiriamos šali...
Po gyvenimo lūžio: kaip jaunam vyrui pavyko išbristi iš alkoholio ir beprasmybės liūno
Alkoholio upės, konfliktai ir net muštynės – visa tai neseniai buvo eilinės Jono (vardas pakeistas, tapatybė žinom...
Dažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti savo namų vaistinėlėje?
Net ir pačios gražiausios metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų. Dažnu atveju...
Šiltos Kalėdos Jonavos ligoninėje: kviečia gimdyti saugiai ir patogiai
Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis ta...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų