Pasak Seimo nario Lino Balsio, Sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės pasisakymai Rytų partnerystės ministrų konferencijoje dėl nemokamo tuberkuliozės gydymo visoje Europos Sąjungoje būtinumo, prasilenkia su jos veiksmais ir pasisakymais Lietuvoje.
„Jau antri metai, kai siekiame įteisinti kokybišką tuberkuliozės gydymą, kad Lietuvoje ši liga būtų gydoma taip pat efektyviai kaip visose pažangiose Europos Sąjungos valstybėse. Dar neseniai ministrė R. Šalaševičiūtė, komentuodama Lietuvos žaliųjų partijos Sveikatos komiteto parengtą ir nuo manęs Seimui pateiktą, pritarimo sulaukusį ir šiuo metu svarstymo stadijoje esantį įstatymo projektą dėl atvira tuberkulioze sergančiųjų ir piktybiškai vengiančių gydytis priverstinio gydymo, kritikavo, jog šiandieninė Lietuvos sistema ir taip efektyviai veikia. Pažvelgus į sergamumo situaciją, akivaizdu, jog ji visiškai neveikia, nes sergančiųjų atvira forma ir naujai užsikrečiančių vaistams atsparia tuberkuliozės forma tik daugėja. Ar R. Šalaševičiūtė, kalbėdama apie nemokamą tuberkuliozės gydymą Europoje, žino apie situaciją Lietuvoje?“, – klausė L. Balsys.
Lino Balsio pateiktame Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo projekte siūloma ne tik įteisinti priverstinį gydymą jo vengiantiems atvira tuberkulioze sergantiems ligoniams, bet ir panaikinti priemoką už vaistus.
„Šiuo metu Lietuvoje nėra vieningos tuberkulioze sergančiųjų gydymo sistemos – vaistų kompensavimo tvarka palikta savivaldybėms. Jei Šiauliuose ligoniui vaistai pilnai kompensuojami, tai, pavyzdžiui, Vilniuje gyvenantiems ligoniams kompensuojama bazinė kaina, o farmacininkų imamą priemoką jie turi susimokėti patys. Pavojingiausi tuberkuliozės bakterijos nešiotojai yra asocialūs, girtaujantys asmenys. Nors priemoka yra nedidelė ir siekia porą eurų, tačiau asocialus asmuo dažnu atveju verčiau už tą sumą pasirinks „bambalį“, o ne mokės už vaistus. Puiku, jog kai kuriose mūsų šalies savivaldybėse vykdomos gydymo nuo tuberkuliozės skatinimo programos, tačiau to nepakanka. Visuomenei pavojingos ligos plitimui turime užkirsti kelią lygiavertiškomis pastangomis visoje Lietuvoje“, – sakė L. Balsys.
Lietuva yra pirma šalis Europos Sąjungoje pagal nustatytų naujų plaučių tuberkuliozės, atsparios vaistams, atvejų skaičių, kurie dažniausiai išsivysto tinkamai nesigydant ar savavališkai nutraukus gydymą.
2015 m. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pateiktoje ataskaitoje už 2013 m. pateikti duomenys taip pat atskleidė, jog Lietuvoje tuberkuliozės gydymo rezultatai yra blogiausi visoje Europos Sąjungoje. 36 mėnesius gydytų itin atsparia vaistams tuberkulioze sergančiųjų asmenų gydymo sėkmės vidurkis ES siekė 25,9 proc., o Lietuvoje – tik 6 proc. Iš 50 šia tuberkuliozės forma sergančių ligonių per 3 metus trukusį gydymą tik 3-jų gydymas buvo sėkmingas.
Lietuvos žaliųjų partijos informacija