Pirmadienis, 2025.04.07
Reklama

„Lipnūs kamuoliai“ gali sustabdyti vėžio plitimą

technologijos.lt | 2014-01-21 12:11:24

Ank­sty­vi ty­ri­mai ro­do, kad vė­žį žu­dan­tys „lip­nūs ka­muo­liai“ ga­li su­nai­kin­ti au­glio ląs­te­les krau­ju­je ir už­kirs­ti ke­lią vė­žio pli­ti­mui kū­ne.

Navikas
© Fotolia.com

Pavojingiausia ir mirtiniausia auglio stadija yra jo plitimas kūne.

JAV Cornell universiteto mokslininkai sukūrė nanodaleles, kurios lieka kraujyje ir paliesdamos naikina migruojančias vėžio ląsteles.

Jie sakė, kad poveikis buvo „dramatiškas, bet „dar reikia nuveikti daug daugiau“.

Diagnozavus vėžį, vienas iš svarbiausių prognozuojamos gyvenimo trukmės faktorių yra tai, ar auglys jau pasklidęs kūne ir tapo metastatiniu vėžiu.

„Apie 90 proc. mirčių nuo vėžio yra susijusios su metastazėmis“, - sakė vyr. tyrėjas profesorius Michaelas Kingas.

Cornellio universiteto komanda sukūrė naują problemos sprendimo būdą.

Jie pritvirtino vėžio gydymo tyrimuose jau naudojamą vėžį žudantį baltymą Trail ir kitus lipnius baltymus prie mažų rutuliukų – nanodalelių.

Sušvirkštus šių lipnių rutuliukų į kraują, jie prisitvirtino prie baltųjų kraujo kūnelių.

Bandymai parodė, kad kunkuliuojančioje kraujo tėkmėje baltieji kraujo kūneliai susidurs su auglio ląstelėmis, atitrūkusiomis nuo pagrindinio auglio ir bandančiomis pasklisti.

Nacionalinės mokslų akademijos puslapyje paskelbtame pranešime parodoma, kad kontaktas su Trail baltymu sukelia vėžio ląstelių mirtį.

Profesorius Kingas BBC sakė: „Duomenys rodo dramatišką poveikį: tai nemažas vėžio ląstelių skaičiaus sumažėjimas. Iš tiesų rezultatai žmogaus kraujuje ir pelėse yra gana įspūdingi. Po dviejų valandų kraujo tėkmėje [auglio ląstelės] tiesiog suiro“.

Jis įsitikinęs, kad nanodalelės galėtų būti naudojamos prieš operaciją ar radioterapiją, kai auglio ląstelės gali atsiskirti nuo pagrindinio auglio.

Jos taip pat galėtų būti naudojamos pacientams, turintiems labai agresyvius auglius, taip užkertant kelią jų plitimui.

Tačiau prieš atliekant klinikinius bandymus su žmonėmis, reikia atlikti daug daugiau saugumo bandymų su pelėmis ir didesniais gyvūnais.

Kol kas turimi duomenys rodo, kad sistema neturi pašalinio poveikio imuninei sistemai ir negadina kitų kraujo ląstelių ar kraujagyslių.

Bet prof. Kingas perspėjo: „Dar reikia nuveikti daug darbų. Reikės įvairių proveržių, kol tai galės teikti naudą pacientams“.

James Gallagher, BBC News

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų