Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

LSMU pradėjo veikti pirmasis validuotas trimatis vaistų spausdintuvas

Šaltinis: vlmedicina | 2023-09-14 13:00:32

Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) – ilgai laukta naujovė: pradedamos naudoti daug galimybių atveriančios moderniausios trimatės (3D) vaistų spausdinimo technologijos. LSMU Farmacijos fakultete jau veikia pirmasis Europoje ir vienas pirmųjų pasaulyje validuotas farmacinių tablečių 3D spausdintuvas.

Spausdintos tabletės
3 D vaistų formos / LSMU nuotr.

Naujasis įrenginys inovatyvioms farmacinėms technologijoms suteikia naują plėtros kryptį: juo įmanoma kurti individualizuotus, atskirai kiekvienam pacientui pritaikytus medikamentus, didinti vaistų veiksmingumą, vienoje tabletėje suderinus kelias vaistines medžiagas, mažinti šalutinį vaistų poveikį.

Trimačio spausdinimo būdu į tabletes įmanoma įterpti įvairių mikrokapsulių, jas padengti skirtingais sluoksniais pagalbinių medžiagų, reguliuojančių vaistinės medžiagos išsiskyrimą. Tai ypač aktualu tobulinant vaistus specialioms pacientų grupėms – vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms.

Atsiveria ir naujos bendradarbiavimo su verslo įmonėmis, gamybinėmis vaistinėmis ir ligoninėmis galimybės.

„Ateitis prasideda dabar!“, – šypsojosi LSMU Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros vedėja profesorė Jurga Bernatonienė.

Vaistų spausdintuvas
3 D spausdintuvas / LSMU nuotr.

Pasaulio inovacijų dešimtuke

Universitete diegti šią naujovę aktyviai rengtasi ne vienerius metus. Tačiau iki šiol didžioji dalis rinkoje esančių trimačių spausdintuvų buvo nevaliduoti – t. y. neskirti konkrečiai vaistų gamybai, tik papildomai tam pritaikyti.

Tad mokslininkai kantriai laukė kol kas vienintelio pasaulyje gamintojo įrangos – ir įsigijo vieną pirmųjų Europoje ir pasaulyje validuotą vaistų spausdintuvą. Spausdintuvas pirktas iš mokslo veiklos sugeneruotų lėšų. Naujosios įrangos laukti teko bemaž 8 metus.

LSMU Farmacijos fakulteto dekanė prof. Ramunė Morkūnienė pabrėžė: trimatė technologija, skirta kurti farmacijos ir kosmetikos produktus, šiuo metu yra pasaulio inovacijų dešimtuke. Ypač didelę naujovių naudą ir paskatą dekanė įžvelgia jaunajai būsimųjų farmacininkų kartai.

Trimačio vaistų spausdinimo tematika jau planuojami pirmieji magistro darbai, į 3D tablečių formų kūrimą aktyviai įsitrauks ir doktorantai – numatyti trys disertaciniai darbai.

Fakulteto prodekano prof. Valdo Jakšto teigimu, pasitelkę pažangias trimates technologijas mokslininkai ir vystytojai formuoja lūžio tašką farmacijos srityje, kadangi 3D spausdinimas – įrankis ne tik plėtoti, tačiau ir tirti naujai sukomponuotas farmacines formas – funkcionalizuotas geometrines sistemas, politabletes, individualizuotas sumodeliuoto daugiapakopio veikliųjų medžiagų atpalaidavimo sistemas.

Ateities technologija žada įdomių pokyčių

Šiek tiek simboliška tai, jog pirmosios LSMU atspausdintos tabletės – su kvapiųjų aniužių sudėtyje esančia veikliąja medžiaga – elšolcijos ketonais.

„Pir­masis Lie­tu­vo­je su­kur­tas, na­tū­ra­lios kil­mės, tarp­tau­ti­niu mas­tu pa­ten­tuo­tas, saugus gerai toleruojamas vaistas aritmijai gydyti iš kvapiosios aniužės žolės – vienas sėkmingiausių fakulteto ir Universiteto projektų. Pasitelkę naujausią technologiją, ieškosime, kaip veikliąsias medžiagas „įspausdinti“ į 3 D tabletes, kad duotų labai greitą ir maksimalų efektą“, – atskleidė prof. J. Bernatonienė.

Profesorė įsitikinusi: trimatis vaistų spausdinimas – revoliucinga, dar daug įdomių pokyčių atnešianti ateities technologija.

„Po 10 – 15 metų visos vaistinės turės tokius spausdintuvus“, – neabejoja mokslininkė. Ateityje galimybę ateityje 3D spausdintuvą pasitelkti kurti juslines tabletes, ypatingas tuo, jog būtų įmanoma stebėti vaisto judėjimą organizme.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas