Ketvirtadienis, 2025.04.24
Reklama

Kai hormonai ima vadovauti: kaip pastebėti hormonų disbalansą?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-04-23 10:55:49

Organizme keičiantis hormonų balansui, dažnai tai pajuntame greičiau nei suprantame. Nuovargis, svorio pokyčiai, nemiga, širdies ritmo sutrikimai ar dirglumas – daugelis moterų šiuos simptomus priskiria stresui ar „sezoniniam nuovargiui“, tačiau iš tiesų tai gali būti aiškūs hormonų disbalanso ženklai.

Skydliaukės patikra
Skydliaukės patikra / Fotolia.com

Gydytoja endokrinologė Ieva Auglytė pabrėžia, kad hormonai veikia visas svarbiausias organizmo funkcijas – nuo emocinės būsenos iki virškinimo, miego ar net širdies darbo. Estrogenas, progesteronas, skydliaukės hormonai, kortizolis – kiekvienas jų atlieka specifinį vaidmenį ir jautriai reaguoja į bet kokį vidinį ar išorinį pokytį.

„Pavyzdžiui, estrogeno trūkumas gali lemti kaulų tankio mažėjimą, nuotaikos svyravimus, miego sutrikimus, per didelį mieguistumą dienos metu, o padidėjęs kortizolio kiekis – nerimą, depresinius epizodus ar lėtinį nuovargį. Net ir nežymūs hormoniniai pokyčiai gali turėti reikšmingą poveikį gyvenimo kokybei“, – sako gydytoja.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Kristina Šnirpūnienė pažymi, kad moterys dažnai pirmiausia kreipiasi būtent į vaistininkus – kai joms reikia patarimo čia ir dabar.

„Moterys ieško sprendimų dėl PMS simptomų, premenopauzės laikotarpio pokyčių, kartais ir dėl nežinomos kilmės nuovargio ar miego sutrikimų. Dažnai jos sako: „man kažkas ne taip, bet nežinau, kas“. Mūsų tikslas – padėti atskirti natūralius pokyčius nuo signalų, rodančių gilesnę problemą, labai svarbu laiku kreiptis į gydytoją“, – teigia ji.

Skydliaukės sutrikimai – dažnesni nei manoma

Skydliaukės hormonai, tokie kaip tiroksinas ir trijodtironinas (žymimi FT4 ir FT3), atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant medžiagų apykaitą, energijos apytaką ir net vaisingumą. Jų disbalansas – tiek per intensyvi, tiek per lėta skydliaukės veikla – gali sukelti įvairių sveikatos sutrikimų.

„Skydliaukės veiklos pokyčiai neretai pasireiškia nuovargiu, svorio svyravimais, širdies ritmo sutrikimais, nerimu ar net depresiniais epizodais. Taip pat gali būti pažeidžiama gliukozės, lipidų ir kitų medžiagų apykaita. Dažniausiai diagnozuojami du skydliaukės sutrikimai – hipotirozė, kai hormonų gaminama per mažai, ir hipertirozė, kai jų kiekis per didelis“, – sako endokrinologė.

Ji išskiria vieną dažniausiai pasitaikančių, bet ilgai nepastebimų hormoninių sutrikimų – skydliaukės veiklos disbalansą. Pasak jos, net viena iš aštuonių moterų pasaulyje serga lėtiniu autoimuniniu tiroiditu (Hašimoto liga), kuris ilgą laiką gali nesukelti aiškių simptomų.

„Jei moteris pastebi nepaaiškinamą svorio augimą ar kritimą, nuolatinį nuovargį, padidėjusį jautrumą šalčiui ar karščiui, menstruacijų sutrikimus ar emocinius svyravimus – verta ištirti skydliaukės hormonų kiekį“, – rekomenduoja I. Auglytė.

Gydytoja primena, kad be skydliaukės ir lytinių hormonų, svarbūs ir insulino bei kortizolio svyravimai.

„Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS), padidėjęs kortizolis dėl streso, ar sutrikusi antinksčių veikla – visi šie faktoriai gali lemti tiek fizinius, tiek emocinius simptomus. Reikia vertinti visumą, negalima ignoruoti organizmo siunčiamų signalų“, – pažymi endokrinologė I. Auglytė.

Gyvenimo būdo įtaka – nenuginčijama

Pasak vaistininkės, svarbu atkreipti dėmesį į gyvenimo būdą – tai dažna, bet pamirštama hormonų disbalanso priežastis. Nustatyta, kad moterys, kurių kūno masės indeksas viršija 30, net tris kartus dažniau patiria ryškius PMS simptomus. Antsvoris ypač stipriai paveikia organizmą premenopauzės laikotarpiu – tuomet dažniau pradeda riebėti kepenys, keičiasi insulino gamyba, sulėtėja medžiagų apykaita.

„Visa tai dar labiau išbalansuoja hormoninį foną. Todėl labai svarbu laiku peržiūrėti mitybos įpročius. Rekomenduojama vartoti daugiau daržovių, vaisių, pilno grūdo produktų, gerti daug vandens, valgyti nedidelėmis porcijomis, bet reguliariai, vengti kaloringų, riebių, sūrių produktų ir alkoholio“, – aiškina K. Šnirpūnienė.

PKS gydymas dažnai apima hormoninius preparatus – gestagenus ar kompleksinius geriamuosius kontraceptikus, o kai kuriais atvejais prireikia ir chirurginio gydymo. Tačiau vaistininkė akcentuoja, kad vis daugiau dėmesio skiriama ir natūralesniems sprendimams.

„Mioinozitolis kartu su foline rūgštimi dažnai vartojami kaip papildai PKS atveju – jie palaiko ovuliacijos procesus ir jautrumą insulinui. Taip pat labai svarbi mityba – sergant šiuo sindromu dažnai nustatomas padidėjęs insulino kiekis ar atsparumas jam. Todėl rekomenduojama mažinti daug angliavandenių ir riebalų turinčių produktų kiekį racione“, – pataria K. Šnirpūnienė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Klaipėdos universiteto ligoninės reforma – sveikatos apsaugos sistemos sėkmės istorija
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL), įveikusi ne vieną iššūkį, kai kuriais aspektais šiandien tampa sveikatos apsaugos...
Sprendimas regionams: gydytojai galėtų konsultuoti iš bet kurios vietos
Sveikatos apsaugos ministerija teikia įstatymų pakeitimus, kuriais siekia pagerinti sveikatos paslaugų prieinamumą, sute...
Reabilitacijos vengimas – tyli problema, kuri gali baigtis komplikacijomis
Po insulto, infarkto, stuburo traumos ar sąnario operacijos išrašymas iš ligoninės daugeliui pacientų tampa ne pabaiga,...
Kai hormonai ima vadovauti: kaip pastebėti hormonų disbalansą?
Organizme keičiantis hormonų balansui, dažnai tai pajuntame greičiau nei suprantame. Nuovargis, svorio pokyčiai, nemiga,...
Ūminė mieloleukemija – maksimaliai personalizuoto ir modernaus gydymo pavyzdys
Balandžio 21 dieną pasaulyje dieną minėta ūmios mieloleukemijos diena. Ūminė mieloleukemija (ŪML) yra labai agresyvi, pi...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų