Amsterdamo universiteto mokslininkai vykdė eksperimentą, norėdami išsiaiškinti, kokie žmonės labiau tinka lyderio vaidmeniui. Buvo siekiama nustatyti, ar darbdaviams svarbesnė skiriamo vadovo sveikata, intelektas, ar žmogiškas žavesys.
Vertinimo kriterijumi buvo pasirinkti veido bruožai, nes būtent pagal juos susidarome pirmąjį įspūdį apie žmogų. Rūpestingiems ir lengvai komunikuojantiems žmonėms būdingas „moteriškas“ veidas, kurį lemia didelis estrogenų kiekis. Agresyvūs rizikos mėgėjai pasižymi dideliu testosterono kiekiu ir vyriškais bruožais, - rašoma žurnale „Frontiers in Human Neuroscience“.
148 moterys ir vyrai savanoriai iš daugybės nuotraukų rinko kandidatą į naujus kompanijos generalinius direktorius. Dalyviams kaskart buvo primenamos pagrindinės direktoriaus pareigos, kurios buvo siejamos su konkurencija, derybomis dėl partnerystės su kita kompanija, naujų rinkų „užkariavimu“ ar senųjų rinkų stabilumo išlaikymu.
Tyrimo dalyviai paprastai rinkosi vienus ir tuos pačius vyrus, kurių veidai buvo apdoroti skaitmeniniu būdu taip, kad atrodytų daugiau ar mažiau sveiki arba protingi.
69 proc. atvejų savanoriai pasirinko sveikai, bet ne protingai atrodančius kandidatus. Pasirinkimas visiškai nepriklausė nuo generaliniam direktoriui priskiriamų darbo užduočių. Protingiems vadovams prioritetas buvo teikiamas tik tais atvejais, kai darbas reikalavo diplomatinių gebėjimų ir išradingumo, įsisavinant naujas rinkas.
Tai dalinai paaiškina, kodėl politikai ir valdžios vyrai tiek daug laiko, pinigų ir pastangų deda siekdami pagerinti savo išvaizdą.
Mokslininkai teigia, kad siekiantys karjeros lyderiai visų pirma turi atrodyti sveiki. O norint keisti vadovaujamas pozicijas, reiktų atkreipti dėmesį ir į savo išvaizdos pokyčius atsižvelgiant į būsimo darbo pobūdį.
Plačiau:
Brian Spisak et al. A face for all seasons: Searching for context-specific leadership traits and discovering a general preference for perceived health. Frontiers in Human Neuroscience, November 2014 DOI: 10.3389/fnhum.2014.00792