Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Maisto produktų ir papildų reklamose – tikslesni sveikatingumo teiginiai

vlmedicina.lt | 2014-04-02 09:32:16

Ženklinant bei reklamuojant maisto produktus ir papildus, nuo balandžio 9 d. bus naudojami šiek tiek kitokie nei iki šiol teiginiai apie vitaminų ar mineralinių medžiagų teigiamą poveikį sveikatai. Europos Komisija priėmė reglamentą, kuriuo pakoregavo leidžiamų vartoti sveikatingumo teiginių formuluotę lietuvių kalba.

Vitaminai
Redakcijos archyvo nuotr.

Europos Komisija yra patvirtinusi 250 teiginių apie maisto produktų ir papildų sveikumą, susirgimo rizikos mažinimą, vaikų vystymąsi ir sveikatą. Daugiausiai šiame sąraše teiginių apie vitaminų ir mineralinių medžiagų teigiamą poveikį sveikatai. Pavyzdžiui, „vitaminas A padeda išsaugoti normalų regėjimą“, „cinkas padeda palaikyti normalią plaukų būklę“, „vitaminas C gerina geležies absorbciją“.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Ona Sužiedelytė atkreipia dėmesį, kad visų leidžiamų teiginių pagrįstumą yra įvertinusi ir patvirtinusi Europos maisto saugos tarnyba  (EFSA). Tad vartojant produktus, paženklintus minėta informacija, galima tikėtis sulaukti teigiamo poveikio sveikatai ir organizmo funkcijoms.

Per pastaruosius 6 metus EFSA mokslininkai įvertino beveik 3 tūkst. teiginių mokslinį pagrįstumą, tačiau leido naudoti tik 250. Didžiosios dalies teiginių nuspręsta neleisti naudoti, nes nebuvo nustatyta ryšio tarp deklaruojamo teigiamo poveikio ir sveikatos.

Naujoje reglamento redakcijoje dėl sveikatingumo teiginių daugelis pakeitimų yra susiję su ankstesniame variante naudotu  angliško žodžio „contributes“ vertiniu „svarbus“. „Dar 2012 m. birželį Briuselyje vykusiame pasitarime Europos Sąjungos valstybių narių ekspertai nusprendė, kad angliškas žodis „contributes“ neturėtų būti verčiamas kaip „svarbus“. Lietuvių kalboje šio angliško žodžio mintį ir prasmę labiausiai atitinka išsireiškimas „padeda palaikyti“. Mat deklaruojamas tam tikros medžiagos poveikis sveikatai yra tikėtinas, tačiau kartu pažymima, kad organizmo funkcijas lemia daug kompleksinių faktorių ir vienos medžiagos vartojimas iš esmės pakeisti ar pagerinti organizmo funkcijų negali“, - sako O.Sužiedelytė.

Naujai priimtame reglamente (ES) Nr. 274/2014), pavyzdžiui, teiginys „vitaminas A svarbus normaliai odos būklei palaikyti“ pakeistas teiginiu  „vitaminas A padeda palaikyti normalią odos būklę“. Toks užrašas, ekspertų nuomone, vartotojui aiškiau nurodo, kad vitaminas A yra tik vienas iš faktorių, lemiančių odos būklę. Kadangi jai įtakos turi ir gyvenimo būdas, aplinkos faktoriai, todėl šio vitamino vartojimas gali tik padėti išlaikyti odos būklę, o ne garantuoti tam tikrus esminius teigiamus pakitimus.

Sveikatingumo teiginių, leidžiamų naudoti maisto produktų ir papildų ženklinime ar reklamoje, pakeitimai įsigalios nuo balandžio 9 d., tačiau anksčiau paženklintinus produktus bus galima išparduoti.

Europos Komisijos reglamentą (ES) Nr. 274/2014 ir leidžiamų naudoti sveikatingumo teiginių apie maisto produktų bei papildų sveikumą sąrašą galima rasti čia.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų