Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai apibendrino 2012 metų ir 2013 metų pirmojo ketvirčio valstybinės kontrolės rezultatus, surinktus tikrinant, kaip organizuojamas maitinimas socialinės globos įstaigose (109 – suaugusiųjų ir 163 – vaikų įstaigų). Didžiausias dėmesys buvo skiriamas šių įstaigų virtuvių patalpų ir įrangos būklei, patiekalų porcijų dydžiams ir kaloringumui, vaikų maitinimo kokybei.
„Lietuvoje veikia 272 socialinės globos įstaigos. Mūsų tarnybos specialistai per minėtą laikotarpį atliko 428 patikrinimus, kai kurios įstaigos buvo patikrintos po kelis kartus. Galima pasidžiaugti, kad tik nedidelėje dalyje šių įstaigų (2% vaikų ir 4% suaugusiųjų) maistas tvarkomas netinkamose patalpose, kurioms reikalingas kapitalinis remontas. Daugumoje globos įstaigų maistas gaminamas švariose, suremontuotose patalpose, daug kur atnaujinta gamybos įranga“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vita Šturmienė.
Specialistės teigimu, daugiau nei 50% patikrinimų metu buvo nustatyta įvairių pažeidimų. Dažniausiai tai buvo bendri higienos (48%), savikontrolės procedūrų nevykdymo (28%), technologijų nesilaikymo (11%) pažeidimai. Bendrų higienos pažeidimų didžiausią dalį sudarė patalpų, įrangos ir inventoriaus nepatenkinama būklė, savikontrolės – netinkamai registruotos aprašytos kontrolės procedūros. Iš technologijų nesilaikymo pažeidimų dažniausi – patiekalai gaminti ne pagal patvirtintas receptūras ir technologinius aprašymus arba turimi aprašymai buvo netikslūs, pasitaikė atvejų, kai nesutapo technologinėse kortelėse ir valgiaraščiuose nurodyta patiekalų masė, buvo nustatyti patiekalų porcijų svorio trūkumai. Inspektoriai rado neįrašytų į valgiaraščius patiekalų – mėsos vyniotinių, žuvies užpiltinių, netikro zuikio, virtų kiaušinių ir kt.
Vilniaus, Marijampolės, Kauno ir Šiaulių valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų inspektoriai tikslinių patikrinimų metu paėmė patiekalų mėginius faktiniam kaloringumui nustatyti. Atlikus laboratorinius tyrimus (dėl baltymų, riebalų, angliavandenių ir kt.), nustatyta, kad 64% tyrimų atvejų patiekalų energinė vertė buvo mažesnė, nei nurodyta gaminių receptūrose ar valgiaraščiuose.
,,Tiksliniai patikrinimai parodė, kad kai kurios socialinės globos įstaigos nepakankamai dėmesio skiria maisto produktų ir gaminamų patiekalų kokybei. Šių įstaigų maisto tvarkymo skyriai patiekalus turėtų gaminti pagal tinkamai sudarytas receptūras, technologinius aprašymus, nepamiršti sveikos mitybos principo – mažinti su maistu gaunamos druskos kiekį, nes atlikus pietų davinio keturių patiekalų mėginių tyrimus, buvo nustatyta, kad dviejuose iš jų druskos kiekis (5 g) atitiko rekomenduojamą paros normą. Atlikus analizę paaiškėjo ir džiuginantis faktas, kad 22% globos įstaigų patiekalų gamybai naudoja Lietuvoje užaugintas daržoves, tiekiamas vietos ūkininkų“, – teigė Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vita Šturmienė.
Pasak V. Šturmienės, apibendrinus vaikų globos įstaigų patikrinimų rezultatus, 5% šių įstaigų rasta vaikų maitinimui draudžiamų produktų: kava ir kavos gėrimai, kisielius, nepramoninės gamybos konservuotos obuolių sultys. Tokiais produktais buvo maitinami auklėtiniai Šalčininkų specialiojoje internatinėje mokykloje, Telšių vaikų globos namuose, Vilniaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, Vilniaus 1-siuose globos namuose ir Vilniaus specialiojo ugdymo centre „Aidas“.
19% vaikų globos įstaigų rasta produktų, kuriuose buvo vaikams neleistinų maisto priedų. Draudžiami maisto priedai buvo nustatyti miltinės konditerijos gaminiuose (duonoje, sausainiuose, batonuose, įvairiose bandelėse), padažuose, pagarduose, majoneze, džemuose, uogienėse, sirupuose, gaiviuosiuose gėrimuose, mėsos gaminiuose (virtose dešrose, dešrelėse) ir kt. Iš neleistinų maisto priedų dažniausi buvo konservantai kalio sorbatas (E202), natrio benzoatas (E 211), skonio stipriklis mononatrio gliutamatas (E 621), saldiklis acesulfamas K (E 950).
Pasak specialistės, palyginus su mokyklų ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų patikrinimų duomenimis, vaikų socialinės globos įstaigose buvo naudojama daugiau vaikų mitybai draudžiamų produktų ir produktų su vaikams neleistinais priedais.
Vadovaudamiesi 2012 metų liepos 1 d. įsigaliojusiu Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašu, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai uždraudė naudoti patikrinimų metu rastus vaikų maitinimui draudžiamus produktus ir produktus, kuriuose nustatyta draudžiamų maisto priedų.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba