Seniau bakterijos buvo laikomos tik blogį nešančiais mikroorganizmais. Asocijavosi su infekcijomis, ligomis, mirčių protrūkiu ar bent jau su nešvara. Tačiau tai truko neilgai. Mokslo pasaulis sužinojo, kad bakterijos ne tik kenkia, bet yra ir naudingos.
Žinoma, „gerosios“ ir „blogosios“ bakterijos skiriasi savo rūšimis, sandara, gyvenamąja terpe. Tiesa, kai kada tos pačios rūšies bakterijos gali būti gerybinės, bet supiktybėti pasikeitus tam tikroms sąlygoms. Bet kokiu atveju tvirtai galime teigti viena: dalis bakterijų mus susargdina, dalis – apsaugo nuo ligų.
Moterims labai svarbi yra lytinių organų mikroflora. Esant jos disbalansui, gali būti jaučiamas sausumas, perštėjimas, atsirasti išskyrų. Skausmingas gali tapti lytinis aktas. Be to, pakitus bakterijų pusiausvyrai lytiniuose moters organuose, gali suvešėti grybelis.
Tačiau ne tik tai. Nuo makšties mikrofloros gali priklausyti ir tai, ar moteriai gresia priešlaikis gimdymas. Tai įrodė Stenfordo universiteto mokslininkai. Bakterija, kuri juos labiausiai domino, buvo Lactobacillus. Pastebėta, kad sumažėjus jos kiekiui, išauga priešlaikio gimdymo rizika. Tačiau ne ką mažiau svarbios pasirodė ir kitos dvi bakterijų rūšys - Gardnerella ir Ureaplasma. Jų trūkumas riziką patirti priešlaikį gimdymą padidino labiau nei Lactobacillus trūkumas.
Apie tyrimą rašoma „Proceedings of the National Academy of Sciences“. Mokslininkai pripažįsta, kad po šio tyrimo nerimą kelia vienas faktas. Ar priešlaikiam gimdymui didžiausią įtaką turi kiti veiksniai, o gal būtent minėtų bakterijų trūkumas makšties mikrofloroje?
Tyrime dalyvavo 49 nėščios moterys, kurių amžiaus vidurkis buvo didesnis nei 18 metų. Bakteriniai mėginiai buvo imami ne tik iš makšties, bet ir iš išmatų, dantenų, seilių. Mėginius paėmė prieš gimdymą. Prie tyrimo sugrįždavo, kai dalyvės pagimdydavo. Iš 49 moterų net 15 patyrė priešlaikį gimdymą ir būtent jų organizme buvo nustatytas mažesnis, nei turėtų būti, Lactobacillus, Gardnerella ir Ureaplasma bakterijų kiekis.
2014 metais Lactobacillus pagrindu sukurtas eksperimentinis antibiotikas. Juo pavyko įveikti ne tik su lytiniais organais susijusias, bet ir kitas infekcijas. Be to, šis antibiotikas nenužudydavo gerosios mikrofloros. Taip pat bakterijos nauda pastebėta ir gydant rimtą bei gyvybei pavojingą vaikų alergiją žemės riešutams.
O kad makšties mikroflora būtų subalansuota, svarbu laikytis higienos. Tačiau nepersistengti – ne visi prausikliai, net ir skirti intymiai higienai, tinka naudoti ilgą laiką. Be to, reguliariai lankykitės pas savo ginekologą, o pavartoję priešgrybelinius ar priešinfekcinius vaistus, neužmirškite ir makšties ovulių ar žvakučių su gerosiomis bakterijomis.
Šaltinis:
Relman D, DiGiulio D, Callahan B, et al. Temporal and spatial variation of the human microbiota during pregnancy. PNAS. 2015.