Amžinė makulos degeneracija jau keletą metų efektyviai gydoma kraujagyslių endotelio augimo faktoriaus inhibitoriais (Lucentis arba Eylea). Pagrindinė tokio gydymo problema yra dažnos injekcijos į akies obuolį, neretai jos turi būti atliekamos kartą per mėnesį ir dažniau.
Efektyvus ne visiems
JAV ir Didžiosios Britanijos mokslininkų grupė atliko tyrimą su tabletine forma skiriamu panašios grupės preparatu – pazopanibu. Preparatas buvo skiriamas ligoniams 4 savaites 15 mg per dieną doze. Vaistas buvo gerai toleruojamas.
Iš 15 gydytų pacientų 9 stebėtas ženklus regėjimo funkcijos pagerėjimas, likusiems 6 pacientams gydymas nebuvo efektyvus ir skirta standartinė terapija injekcijomis. Išanalizavus ligonius nustatyta, kad į gydymą gerą atsaką turėję pacientai turi specifinį genotipą: komplemento komponento H T alelyje yra nustatomas genas Y402H. Šis genas būdingas apie 70 proc. europiečių.
Privalumai ir trūkumai
„Studijoje nurodomas gydymas tabletėmis turėtų privalumų, lyginant su injekcijomis į stiklakūnį, nes bet kokia chirurginė intervencija gali būti susijusi su uždegimo rizika, pakraujavimu į akies vidų ir kt. Tačiau, studijos duomenimis, 40 procentų pacientų gydymas tabletėmis buvo neefektyvus, o gerą atsaką turėjo pacientai su specifiniu genotipu: komplemento komponento H T alelyje buvo nustatomas genas Y402H. Genotipų tyrimai nėra atliekami įprastinių apžiūrų metu, be to, jie labai brangūs. Vietinė terapija, net jei ji susijusi su injekcijomis, yra arčiau „veikimo taikinio“, todėl mažesnė sisteminių pašalinių reakcijų tikimybė“, - portalui VLMEDICINA.LT sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akių ligų klinikos Akių ligų konsultacinio diagnostinio skyriaus vadovė prof. dr. Ingrida Janulevičienė.
Ji paaiškino, jog amžinė geltonosios dėmės degeneracija yra su amžiumi pasireiškianti tinklainės centrinės dalies degeneracinė liga. Sumažėja ar išnyksta gebėjimas skaityti, atpažinti veidus, vairuoti, žiūrėti TV. Amžinė geltonosios dėmės degeneracija išsivysčiusiose šalyse yra viena iš aklumo priežasčių tarp žmonių, vyresnių nei 50 metų amžiaus. Daugiau nei 8 milijonai amerikiečių serga amžine geltonosios dėmės degeneracija. Manoma, kad iki 2020 metų šis skaičius išaugs dvigubai.
Rizikos veiksniai ir gydymas
Tarp rizikos veiksnių svarbiausią reikšmę turi mitybos įpročiai bei rūkymas, taip pat gali turėti įtakos arterinė hipertenzija, nutukimas, serumo lipidai, alkoholio vartojimas ir kt.
„Gydymas pirmiausia susijęs su rizikos veiksnių koregavimu bei maisto papildais – tai gali padėti užkirsti kelią žymesniam regos praradimui ateityje. Neovaskulinės (dar vadinamos „šlapios“) geltonosios dėmės degeneracijos gydymas gali būti trejopas: lazerinė fotokoaguliacija, fotodinaminė terapija verteporfinu bei kraujagyslių endotelio augimo faktorių inhibitorių injekcija į stiklakūnį“, - informavo I. Janulevičienė.
Šaltinis
McLaughin et al. Initial exploration of oral pazopanib in healthy participants and patients with age related macular degeneration. JAMA Ophtalmol 2013.