Klausimas. Mano mama yra 51 metų, ją ištiko koma (hipoglikemija). Prabuvo reanimacijoje 12 dienų, atliko magnetinio rezonanso tomografiją. Šiuo metu ji guli slaugos skyriuje trečias mėnuo, ji maitinama su švirkštu. Nekalba, šiek tiek reaguoja, bet nieko nesupranta, valdo vieną ranką, pakelia galvą, pasidairo. Kai bandai masažuoti, pradeda verkti, tikriausiai jai skauda, labai dejuoja. Pamačiusi žmogų daug verkia, lyg skundžiasi, bet negali kalbėti. Ji yra diabetikė, bet šiuo metu jos cukrus normalus. Kaip, kokiomis procedūromis jai galima būtų padėti? Reabilitaciją jau gavome, bet dar tik porą savaičių ir niekas negerėja. Sandra.
Atsako Palangos reabilitacijos ligoninės fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Judita Daratienė
Tikrai sunki ir daug jėgų bei kantrybės reikalaujanti situacija. Ligoniai po komos atgauna jėgas ir suvokimą labai negreitai. Kartais liekamieji padariniai lieka visam gyvenimui. Iš laiško suprantama, kad ligonei sutriko daug funkcijų - judėjimas, suvokimas, emocinė išraiška, kalba. Regeneracija priklauso nuo organizmo sugebėjimo kompensuoti pažeistas funkcijas. Kuo daugiau gretutinių ligų, tuo regeneracija sunkesnė.
Jei pacientė yra reabilitacijos įstaigoje, vadinasi, profesionalią pagalbą ji gaus. Pagrindinės procedūros – kineziterapija, logopedo užsiėmimai, ergoterapija. Kuo ji daugiau judės, tuo mažiau komplikacijų grės. Kai yra pažeistos galvos smegenys, net ir labai norėdami, atlikdami kuo daugiau įvairių procedūrų, mes neaplenksime laiko.
Artimieji gali padėti ją kuo dažniau lankydami, bendraudami, primindami jai atvejus iš praeities. Ir duokite laiko sau susitaikyti su įvykusia situacija bei jai – su pasikeitusia situacija, nekaltindami nieko ir neskubindami. Tiesiog ramiai žingsnelis po žingsnelio mokydamiesi iš naujo valgyti, kalbėti, paimti daiktą, sėstis...
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.