Didelės prospektyvinės populiacinės studijos rezultatai atskleidžia ryšį tarp žemos vitamino D koncentracijos ir didesnės rizikos susirgti demencija ir Alzheimerio liga.
Studijos rezultatai parodė, kad vyresnio amžiaus žmonėms, kurių organizme labai maža vitamino D koncentracija (mažiau nei 25 nmol/L), rizika išsivystyti demencijai padidėja net 122 proc. Studijos rezultatai publikuoti rugpjūčio 6 dieną žurnale „Neurology“.
Ryšys tarp mažos vitamino D koncentracijos ir kognityvinių funkcijų buvo pastebėtas ir ankstesnėse studijose, tačiau pastaroji tiksliau nurodo vitamino D koncentraciją, kuriai esant gali padidėti rizika išsivystyti demencijai. Be to, studijos rezultatai suteikia pagrindo naujai klinikinei studijai, siekiant atsakyti į klausimą, kada reikia gydyti vitamino D trūkumą ir kokia doze.
Vitamino D deficitas veikia pažintinius procesus per neurodegeneracinį ir vaskulinį mechanizmus. Vitamino D receptoriai aptinkami hipokampe ir dantytajame vingyje - smegenų dalyse, kurios atsakingos už atminties funkciją. Aktyvioji vitamino D forma reguliuoja neurotropinų išsiskyrimą ir mažina amiloido toksinį poveikį smegenų žievės neuronams bei apopoptozės procesus.
Ar vyresnio amžiaus žmonėms būtų prasminga tirti vitamino D koncentraciją? Ar asmenys, kurie turi ribotas galimybes vitamino D produkcijai žiemos mėnesiais turi didesnę demencijos riziką? Studijos autoriai šiuos klausimus pakomentuoja atsargiai, nes vitamino D koncentracijos tyrimas yra vienas brangiausių tyrimų pirminėje sveikatos priežiūros grandyje. Nepaisant to, kad vienas Edinburgo universiteto tyrimas rodo didesnę riziką demencijai išsivystyti asmenims, gyvenantiems šiaurės šalyse, Škotijoje ir Skandinavijoje, šis ryšys nėra galutinai ištirtas.
Studijos autoriai mano, kad šiuo metu vitamino D papildų vartojimas yra labiau pagrįstas kitų būklių, pvz., kaulų tankio problemų, bet ne demencijos prevencijai. Autorių nuomone, norint pagrįsti vitamino D papildų vartojimo prasmingumą siekiant atitolinti ar išvengti demencijos išsivystymo, reikalingos papildomos klinikinės studijos.
Alzheimerio ligos asociacija taip pat sutinka, kad papildomos klinikinės studijos reikalingos siekiant ištirti, ar vitamino D papildai, saulės šviesa, vitaminu D praturtinta dieta gali turėti įtakos demencijai. Kol kas nėra žinoma, kodėl šis ryšys egzistuoja, ir nėra aišku, ar didesnė vitamino D koncentracija darytų įtaką Alzheimerio ligos išsivystymo rizikai. Taip pat nėra žinoma, kokia vitamino D koncentracija galėtų apsaugoti nuo demencijos.
Studijos trūkumas yra tas, kad į studiją nebuvo įtraukti ispaniškai kalbančių šalių pacientai ir asmenys, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis bei infarktu, todėl nebuvo įvertintas ryšys tarp vitamino D koncentracijos ir kraujagyslinės demencijos dažnio.
Šaltinis
Neurology. Published online August 6, 2014. Abstract