Klausimas. Mano mamai 50 metų, prieš 3 mėnesius jai buvo įsisiurbusi erkė, neseniai diagnozavo Laimo ligą. Per mėnesį laiko jos kraujas labai nusilpo: hemoglobinas 80g/l ir kritiškai žemas trombocitų kiekis (geležis ir kt. – norma). Perpylė kraują, hemoglobinas lyg ir atsistatė, tačiau trombocitų kiekis toks pat kritiškai mažas, ją gydantys gydytojai nežino, kodėl taip yra. Ar tai yra dėl Laimo ligos? Gydytojai sako, kad ji jau persirgo, bet specialaus gydymo jai nebuvo taikyta. Ieva
Atsako infekcinių ligų gydytoja Danguolė Važnaisienė
Laimo ligai nebūdingi pakitimai bendrame kraujo tyrime. Trombocitopenija ir anemija rodo, kad reikia pagalvoti apie kitą diagnozę arba Laimo ligos koinfekciją su kitomis tų pačių erkių pernešamomis infekcijomis (anaplazmoze (erlichioze), babezioze (šios dvi ligos Lietuvoje paplitusios tik tarp gyvūnų, žmonių atvejis registruotas kol kas vienintelis - įvežtinis iš JAV. Be to, panašu kad ir klinikinis vaizdas neturi šioms ligoms būdingų požymių - ūmios eigos, karščiavimo, intoksikacijos ir kt.)). Trombocitopenija gali būti stebima erkinio encefalito pirmos bangos metu (erkinio encefalito pirma banga prasideda praėjus 2-33 dienoms po erkės įkandimo ir trunka 1-8 dienas, trombocitų kiekis atsikuria savaime).
Kitos galimos trombocitopenijos kartu su anemija ir leukopenija priežastys - kitos infekcijos (EBV, CMV, hepatitas, parvoviruso B19 infekcija, ŽIV, maliarija, sepsis ir kt.), kai kurie vaistai, autoimuninės ligos, blužnies padidėjimas, kraujo ligos.
Laimo ligos antikūnai kraujyje mūsų šalyje nustatomi apie 18 proc. sveikų gyventojų, todėl specifinis gydymas dažniausiai skiriamas, kai kartu yra ir Laimo ligai būdingi klinikiniai simptomai.
Trombocitai atkuriami perpilant trombocitų masę (hemoglobinas - eritrocitų masę), kai jų kiekis paprastai būna mažesnis nei 10x109/L arba yra kraujavimo požymiai ar rizika, iki tol nustatomos priežastys, gydoma vaistais. Refrakteriški trombocitų perpylimui (trombocitų kiekis išlieka toks pats ar sumažėja) pacientai būna dažniausiai dėl aloimunizacijos, kurios metu gaminasi antikūnai prieš trombocitus. Kitais atvejais (pvz., sepsio metu) gali būti sutrumpėjęs trombocitų gyvavimo laikas, trombocitų kiekis po transfuzijos padidėja, bet po kelių valandų vėl sumažėja.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.