Telemedicina yra medicininės informacijos naudojimas, pasikeičiant šia informacija per telekomunikacijos ar informacinių technologijų priemones. Pagrindinis šios naujųjų laikų medicinos tikslas – pagerinti paciento sveikatą bei palengvinti sveikatos apsaugos specialistų pasiekiamumą.
Telemedicina susideda iš daugybės taikomųjų programų ir paslaugų, naudojant vaizdo įrenginius, elektroninį paštą, išmaniuosius telefonus, bevielį ryšį ir kitas priemones. Pačios telemedicinos užuomazgas galėtume surasti dar prieš 40 metų. Tuo metu tikėtasi praplėsti ligoninių paslaugų spektrą bei pagelbėti pacientams iš atokesnių, toliau nuo gydymo įstaigų esančių vietovių.
Didėjant poreikiui, tobulėjant technologijoms, šį naujųjų laikų medicina taip pat auga, populiarėja ir tobulėja. Užsienyje, daugiausia JAVir Jungtinėje Karalystėje, tokią paslaugą siūlo ne tik ligoninės, bet ir sveikatos agentūros, privatūs gydytojai, slaugytojai.
Telemedicinos dėka komunikuoti sveikatos klausimais su gydytojais specialistais galima ir būnant namie, ir darbe.
Paprasta ir kompleksinė telemedicina
Pati telemedicina gali būti įvairių rūšių. Priklausomai nuo ryšio priemonių ir dalyvaujančių specialistų skaičiaus, ją būtų galima skirstyti į paprastąją arba sudėtinę. Paprastosios telemedicinos atveju du sveikatos specialistai diskutuoja apie paciento sveikatos būklę (jam dalyvaujant arba nebūtinai) telefonu. Šis metodas paprastas ir žinomas visame pasaulyje ne pirmą dešimtmetį.
Kompleksinė telemedicina apima dviejų ar daugiau specialistų vaizdo konferencijas (pacientui dalyvaujant arba ne). Kokie duomenys gali būti perduodami? Pavyzdžiui, medicininės nuotraukos, testų rezultatai arba biomechaniniai (balsas), termodinaminiai (temperatūra), elektriniai (EKG, EEG, EMG, EOG, EGG), cheminiai (pH), fiziologiniai (kiek kraujo patenka į raumenis) biosignalai.
Tai aktualu tokiose srityse, kaip dermatologija, radiologija, psichiatrija, net onkologija.
Kita telemedicinos atmaina – paciento ir gydytojo konsultacija per tokias ryšio priemones, kaip telefonas ar internetas. Tai – vienas populiariausių ir paprasčiausių telemedicinos metodų, dar vadinamas interaktyviąja telemedicina. Interaktyviąja medicina galima užsiimti ir per telefono pokalbius, ir per vaizdo konferencijas. Ši rūšis labai aktuali, kai apžvelgiama ir aptariama ligonio ligos istorija, kai konsultuojama dėl nedidelių sveikatos sutrikimų.
Interaktyvioji telemedicina dar susijusi su monitoringu per atstumą. Tai leidžia gydytojui ištirti paciento sveikatą naudojant įvairias išmaniąsias technologijas. Tokia telemedicinos variacija labai aktuali lėtinėmis ligomis sergantiems ligoniams. Pavyzdžiui, astma, akių ligomis sergantiems pacientams, diabetikams.
Prie telemedicinos paslaugų galima priskirti ir klientų aptarnavimo centrų darbą medicinos įstaigose. Juose dirbantys specialistai ne tik išsiaiškins paciento poreikius, nusiųs pacientą pas tinkamą specialistą, bet ir konsultuos visais su medicinos centro paslaugomis susijusiais klausimais.
Paslauga teikiama nuo seniausių laikų
Visais minėtais būdais komunikacinės ir informacinės technologijos panaudojamos gydymo tikslams, sveikatos rūpybai per atstumą. Įdomu tai, kad sveikatos rūpyba per atstumą teikiama nuo pačių seniausių laikų. Kaip? Pavyzdžiui, konsultaciniais laiškais prieš gerą šimtmetį. Žinoma, toks apsikeitimas informacija trukdavo labai ilgai, kol laiškas iš vieno taško nukeliaudavo į kitą, o atsakymas – atgalios.
Verta paminėti ir Australijos pavyzdį apie 1900 m. Žmonės, įsikūrę atokiose nuo gydymo įstaigų vietovėse, naudojo specialius radijo aparatus, kurių veikimą palaikė dviračio pedalais varomas generatorius. Taip žmonės susisiekdavo su tokias paslaugas teikiančia specialia Australijos gydymo įstaiga - Royal Flying Doctor Service. O atsigręžę į dar gilesnę praeitį, sužinotume, jog Afrikos kaimelių žmonės prieš kelis šimtmečius naudodavo dūmų signalus tam, kad įspėtų kitus žmones laikytis nuo to kaimelio atokiau. Dūmai bylojo apie kaimelyje siaučiančią rimtą liga.
Laimei, nei dūmų, nei primityvių generatorių nebereikia, kai turime tokias išmaniąsias technologijas.
Pati telemedicina nėra atskira medicinos specialybė. Tai tik papildoma paslauga, kurią gydytojas ar gydymo įstaiga gali suteikti savo pacientui. Užsienyje gydytojo konsultacijos „gyvai“ ar konsultacijos per tam tikras ryšio priemones dažniausiai yra apmokestinamos tokiu pačiu tarifu, kaip ir „gyvos“ konsultacijos akis į akį. Arba net pigiau.
Kokios teikiamos paslaugos
Telemedicininiu būdu gali būti teikiamos kelių rūšių paslaugos:
1. Pirminė priežiūra, apžiūra. Naudojami iki šiol sukaupti duomenys apie paciento sveikatą, atliekama konsultacija telefonu arba vaizdo priemonėmis.
2. Paciento sveikatos monitoringas per atstumą. Pacientai diagnostinius testus atlieka namų sąlygomis su specialiais tam pritaikytais aparatais (įvairūs namų sąlygoms tinkami naudoti testai, gliukozės, cholesterolio kiekio kraujyje matavimas ir pan.). Informacija nuotoliniu būdu perduodama savo sveikatos specialistui.
3. Konsultavimas bevielėmis ryšio priemonėmis, informacijos apie įvairias sveikatos temas bei sveikatinimo įstaigos paslaugas suteikimas. Dažniausiai tam rengiami specialistai, kurie dirba medicinos centruose ir atsakinėja į pacientų skambučius.
4. Galiausiai telemedicina naudojama ir sveikatos apsaugos specialisto – gydytojo, farmacininko, odontologo ir pan. kvalifikacijai kelti. Naudodamas tam tikras ryšio priemones, įgydamas naujų žinių, dalyvaudamas teleseminaruose ar net atlikdamas testus, sveikatos apsaugos specialistas kelia savo kvalifikaciją.
Kokie įrenginiai naudojami?
Remiantis JAV patirtimi, ligoninės ar sveikatinimo centrai, kurie užsiima telemedicinos paslaugomis, pirmiausia apsirūpina didelio greičio, geros kokybės interneto paslaugomis. Tokiu atveju bus užtikrintas geras ryšys, net ir pacientui gyvenant atokioje vietovėje. Populiarėja ir e. sveikatos internetiniai puslapiai pacientams, siūlantys interaktyvias medicinines paslaugas.
Be to, į pagalbą pasitelkiami telefonai, išmaniosios programėlės, vaizdo technika.
Išmaniosios telemedicinos nauda
Telemedicina auga ir populiarėja dėl besivystančių technologijų ir neabejotinos naudos. Per 40 metų ši sritis išvystyta taip, kad profesionalią pagalbą, konsultaciją galima suteikti net atokiausiose vietovėse gyvenantiems pacientams arba žmonėms, turintiems fizinę ar psichinę negalią.
Dar daugiau, įvairios medicinos įstaigos ne tik pasiekia savo pacientą, bet ir kuo puikiausiai komunikuoja tarp savo padalinių, net jei tie padaliniai įsikūrę skirtinguose regionuose, valstybėse. Kas dar? Pacientų skaičiui augant greičiau nei kvalifikuotų specialistų skaičiui, telemedicina supaprastina ir pagreitina gydytojo ir paciento komunikaciją. Yra ir ekonominė pusė. Vis daugiau į telemedicinines technologijas investuojama dėl to, kad tai leidžia sumažinti sveikatos apsaugai skiriamas lėšas bet nesumažinti pačios sveikatos rūpybos kokybės. Priešingai, lėtinių ligų būklė kontroliuojama efektyviau. Sumažinamos ir paciento išlaidos, pavyzdžiui, kelionės kaštai. Sutaupoma laiko, sumažinamas dėl vizito pas gydytoją patiriamas stresas.
Nors bendraujant per įvairias ryšio priemones nėra kontakto „akis į akį“, nustatyta, jog telemedicina per 40 metų gana neblogai išsivystė ir gali būti prilyginama gyvai konsultacijai. Kai kuriose medicinos srityse, pavyzdžiui, psichiatrijoje, telemedicina leidžia dažniau, reguliariau ir kokybiškiau gydytojui bendrauti su pacientu bei greičiau pagerinti jo savijautą, būklę. Ir svarbiausia – patys pacientai bei jų šeimos nariai nori tokios paslaugos.
Penkiolika pastarųjų metų atliekami telemediciną vertinantys tyrimai byloja, jog ši sritis naudinga ir perspektyvi. Žmonės patenkinti tokiu paprastu priėjimu prie sveikatos apsaugos įstaigos, prie gydytojo ir noriai naudojasi tuo.
Nors „telemedicinos“ terminas nėra dažnas mūsų krašte, tokios paslaugos teikiamos ir pas mus. Tai ir gydytojo konsultacija telefonu, ir gydymo įstaigų klientų aptarnavimo centrai, ligoninių ir klinikų komunikacija tarp padalinių.
O kokie telemedicinos trūkumai? Yra toks senas geras posakis „Dėmesys gydo“. Skeptikai tiki, kad tikras, „gyvas“ kontaktas, prisilietimas kartu su konsultacija ir gydymo taktika žmogui padeda labiau nei specialisto matymas ekrane ar pokalbis telefonu.
Šaltiniai
E-health care information systems: an introduction for students and professionals. John Wiley and Sons. 2005. p. 219. ISBN 978-0-7879-6618-8
https://www.americantelemed.org/about-telemedicine/what-is-telemedicine#.U5A15nbrCBk
Kayser, K; Szymas, J; Weinstein, RS (1999). Telepathology: Telecommunications, Electronic Education and Publicationin Pathology. Springer, NY. pp. 1–186.
Hoffman, Jan (25 September 2011). "When Your Therapist Is Only a Click Away". New York Times. p. ST1.