Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Medikai ragina įsisiurbus erkei nevažiuoti į ligoninę

Klaipėdos universiteto ligoninės Komunikacijos tarnyba | Šaltinis: vlmedicina | 2025-04-08 10:53:10

Erkių sezonas prasidėjo – Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) jau gydomi pirmieji pacientai, užsikrėtę erkiniu encefalitu. Pasak infekcinių ligų gydytojos Rūtos Pundinienės, svarbu žinoti, kaip erkę išsitraukti pačiam, nepanikuoti ir stebėti savijautą bei įkandimo vietą. Įsisiurbus erkei iškart vykti į ligoninę tikrai nereikia.

Erkė / Pranešimo autorių nuotr.

Ištraukti ir dezinfekuoti

KUL infekcinių ligų gydytojos teigimu, aptikus įsisiurbusią erkę, pirmiausia ją reikia tinkamai pašalinti. Tai kiekvienas gali padaryti pats.

„Geriausia naudoti ploną pincetą – suimant erkę kuo arčiau odos, nesukant ir nespaudžiant, staigiu judesiu traukiant į viršų. Po to įkandimo vietą būtina dezinfekuoti. Jeigu erkės traukimo metu nutrūksta galvutė – nereikia panikuoti. Svarbiausia, jog būtų pašalintas kūnelis – būtent jame yra virusai ir bakterijos. Galvutė ilgainiui pasišalina iš organizmo kaip svetimkūnis, todėl papildomų veiksmų dažniausiai nereikia. Nepatartina traukti erkę pirštais ar tepti aliejumi, kaip vis dar pataria kai kurie liaudies šaltiniai“, – sakė medikė.

Pasak jos, svarbu žinoti, kad nuo erkinio encefalito neapsaugos net ir greitas erkės ištraukimas, nes žmogui virusas perduodamas jau įkandimo metu.

„Kitaip yra su Laimo liga – ją sukelia bakterijos, kurias erkė perduoda vėliau, todėl kuo greičiau ji pašalinama, tuo mažesnė rizika užsikrėsti“, – aiškino R. Pundinienė.

Būtina stebėti savijautą

Pasak KUL infekcinių ligų gydytojos, ištraukus įsisiurbusią erkę medikų pagalbos prireikia tik tuomet, kai pasireiškia įtarimą keliantys simptomai.

„Svarbu stebėti savo savijautą ir įkandimo vietą. Dėl Laimo ligos įkandimo vietą reikia stebėti iki keturių savaičių. Atsiradus paraudimui – kreiptis į medikus. Erkinio encefalito inkubacinis laikotarpis – nuo keleto iki 28 dienų. Jeigu po 1–2 savaičių atsiranda gripą primenantys simptomai, o po jų – antroji karščiavimo banga su neurologiniais simptomais, būtina kuo skubiau kreiptis į infekcinių ligų gydytoją arba į ligoninės skubios pagalbos skyrių“, – sakė ji.

Medikė paaiškino, kad erkiniam encefalitui dažniausiai būdinga dvibangė eiga. Pirmoji banga paprastai pasireiškia nespecifiniais simptomais, kurie primena virusinę infekciją: nežymus karščiavimas, galvos ir raumenų skausmai, silpnumas, mieguistumas. Ši būklė trunka apie 5–7 dienas. Po jų paciento savijauta pagerėja – žmonės dažnai mano, kad pasveiko, tačiau, netrukus prasideda antroji, sunkesnė ligos fazė. Jos metu temperatūra gali šoktelėti iki 38–39 laipsnių, atsiranda stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, raumenų ir galūnių drebulys, pusiausvyros ir eisenos sutrikimai, kaklo raumenų sustingimas. Kai kuriais atvejais, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, gali išsivystyti daliniai paralyžiai, parezės, galūnių silpnumas, o kartais net psichikos sutrikimai ar traukuliai.

Galima užsikrėsti ir per pieną

Pasak R. Pundinienės, maždaug pusė pacientų, susirgusių erkiniu encefalitu, net nežino, kad jiems buvo įkandusi erkė.

„Erkės dažnai įsisiurbia nepastebimai – jos mažos, įkandimas neskausmingas, o iš pradžių žmogus jaučiasi visiškai sveikas. Tačiau virusas, patekęs į organizmą, pradeda veikti tyliai – pirmieji simptomai dažniausiai pasireiškia tik po 7–14 dienų“, – paaiškino medikė.

Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ne tik per erkės įkandimą. Pasak gydytojos, pasitaiko atvejų, kai žmonės užsikrečia vartodami termiškai neapdorotą ožkų ar karvių pieną bei jo produktus, jei gyvūnai buvo infekuoti. Todėl visada rekomenduojama pieną virinti, ypač jei jis įsigytas ne parduotuvėje, o iš ūkininkų.

Vakcina – būdas apsisaugoti

KUL infekcinių ligų gydytoja priminė, kad efektyviausia priemonė, galinti apsaugoti nuo erkinio encefalito – vakcina.

„Erkinis encefalitas – viena dažniausių virusinių žmogaus centrinės nervų sistemos infekcijų, pažeidžianti galvos smegenis. Tai rimta ir dažnai ilgalaikes pasekmes turinti infekcija, tačiau jos galima išvengti. Vakcinacija yra vienintelė veiksminga ir saugi specifinė erkinio encefalito profilaktikos priemonė, padedanti išvengti susirgimo ir sunkių ligos komplikacijų. Kad pilnai susiformuotų apsauga, reikia trijų pagrindinių vakcinos dozių ir palaikomųjų dozių kas 3 arba 5 metus, priklausomai nuo amžiaus. Skiepytis gali ir turėtų dauguma – vaikai nuo vienerių metų amžiaus ir suaugusieji, žmonės, sergantys lėtinėmis ar onkologinėmis ligomis. Vakcina yra saugi net ir tiems, kuriems skiepai įprastai nerekomenduojami“, – sakė ji.

Nuo 2024 metų 50-55 metų asmenims vakcina nuo erkinio encefalito kompensuojama valstybės (PSD fondo) lėšomis.

 

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų