Lietuvoje medikamentinis kodavimas nuo alkoholizmo nėra aprobuotas. Tie gydytojai, kurie Lietuvoje koduoja nuo alkoholizmo, atsakomybę prisiima patys.
1997 m. kovo 25 d. priimto Narkologinės priežiūros įstatymo 4 str. II punktas nurodo, kad narkologiniams ligoniams taikoma individuali sveikatos priežiūra laikantis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) nustatytų narkologinių susirgimų gydymo metodų. O SAM patvirtintame priklausomybės ligų gydymo sąrašėlyje nėra medikamentinio kodavimo būdo. Taikant šį neaprobuotą metodą vieniems pacientams suleidžiama nikotininė rūgštis, kuri iš tiesų yra vitaminas B3, kitiems – gal gliukozė, dar kitiems – dar kažkas, būtinai gydytojui pasakant, kad pacientui nebegalima gerti. Tai yra gydymas neveikliąja medžiaga – placebo efektas. Ir tai iš dalies galima laikyti pacientų apgaule, nes pacientas iš tiesų neinformuojamas, kaip jo organizmą veikia ta medžiaga, ar kad, pavyzdžiui, jos poveikis baigiasi po kelių valandų.
Niekas neneigia placebo efekto, moksliniuose tyrimuose jis naudojamas. Tačiau tuo atveju pacientas žino, kad jis vartos arba tikrą medikamentą, arba placebą. Kodavimo atveju gal žmogus net nežino, kas jam skiriama, nors gal kur nors smulkiomis raidelėmis ir parašyta. O tai, kad mūsų valstybėje šis metodas vis dar taikomas, tik rodo, kad mes dar nenutolome nuo Sovietų Sąjungos. Nuo alkoholio dar koduoja Rusija, Kirgizija, Baltarusija. Vakaruose taikomi tik skaidrūs gydymo metodai.
Beje, nikotino rūgštimi, kiek domėjausi, Lietuvoje apskritai nėra prekiaujama, ji neregistruota kaip medikamentas. Tikriausiai ji atsivežama iš Baltarusijos.
Lietuvoje gydant alkoholizmą naudojami medikamentai - naltreksonas ar disulfiramas - iš tiesų yra riboto poveikio. O gydant medikamentai turėtų sudaryti nebent 20-30 proc. viso gydymo arba apskritai gydoma vien psichoterapija.
Tokias mintis „Vakarų Lietuvos medicinai“ išsakė Vilniaus priklausomybės ligų centro direktorius Emilis Subata, paprašytas pakomentuoti vieno skaitytojo skundą dėl gydymo nuo alkoholizmo nikotino rūgštimi. Išsamiau apie alkoholizmo gydymo metodikas mūsų šalyje skaitykite rytoj Ligitos Sinušienės straipsnyje.
Užrašė Ligita Sinušienė