Pirmadienis, 2025.04.14
Reklama

Meningokoko nusineštos gyvybės sukrėtė: skiepai nuo kitų metų bus nemokami

Giedrė Armalytė | Šaltinis: Delfi | 2017-10-24 14:25:20

Skiepų kalendoriuje – ilgai laukta naujiena. Tiesioginėje DELFI konferencijoje apsilankęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga informavo, kad nuo kitų metų liepos mėnesio valstybė pradės kompensuoti skiepus nuo meningokokinės infekcijos (B grupės).

Redakcijos archyvo nuotr.

„Apie tai berods dar nebuvo skelbta, bet mes turėjome vakcinos, skiepijimo schemos vertinimą ir šie skiepai bus kompensuojami nuo kitų metų liepos“, - patvirtino ministras.

Pagal rekomendacijas šie nemokami skiepai bus skirti vaikams iki 4 metų.

Šios naujienos vaikų turintys tėvai laukė jau labai ilgai, mat meningokokinė infekcija smogia žaibiškai ir gali per mažiau nei parą pražudyti iki tol buvusį sveiką vaiką. Pirmadienį DELFI informavo, kad sekmadienį Kauno klinikose dėl šios infekcijos užgeso berniuko gyvybė. Spalio pradžioje meningokokas nusinešė dar vieną vaiką - 2 mėnesių berniuką.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patarėja ryšiams su visuomene Lina Bušinskaitė-Šriubėnė papildė, jog buvo kalbėta su tarptautiniais ekspertais, sulaukta jų vertinimų dėl vakcinos nuo meningokoko ir tik po to priimtas šis atsakingas sprendimas

„Svarbiausias tikslas yra užtikrinti, kad būtų išgelbėtos vaikų gyvybės, tad turi būti išnaudotos visos galimybės. Tai labai jautrus klausimas, todėl buvo ieškoma būdų kaip padėti tėveliams, nes šių vakcinų kainos nemažos“, - sakė ministro atstovė.

Skiepijimas nuo B grupės meningokokinės infekcijos kainuoja nuo 124 eurų. Kūdikių (2-5 mėn.) imunizacijai reikia net trijų skiepo dozių, tad kaina – trigubai didesnė. 6-11 mėnesių kūdikiams ir vaikams nuo 12 iki 23 mėnesių reikia dviejų dozių vakcinos.

Ji pateikė ir skaičiavimų – jei per metus šalyje gimsta apie 30 tūkst. kūdikių, valstybės biudžetui šie skiepai kainuos 4-5 mln. eurų. Todėl kitąmet pusmečiui šiam tikslui reikės rasti 2-2,5 mln. eurų.

Apgaulinga liga

Kūdikiai ir paaugliai labai lengvai suserga meningokokine infekcija. Kūdikiai ypač neatsparūs meningokokinei infekcijai iš dalies dėl to, kad jų imuninė sistema nėra visiškai susiformavusi. Tačiau dauguma kūdikių, kuriuos užklupo ši liga, iki tol buvo sveiki.

Rizika paaugliams ir jaunimui susirgti meningokokine infekcija taip pat didesnė, tai siejama su elgesio ir gyvenimo būdo pokyčiais. Šiose amžiaus grupėse matomas neįprastai aukštas mirtingumo nuo meningokokinės infekcijos mastas.

Be to, tikimybė, kad paaugliai ir jaunimas yra šių bakterijų nešiotojai, yra didesnė nei kitose amžiaus grupės, ir jie gali perduoti bakteriją šeimos nariams ir draugams.

Kokie yra meningokokinės infekcijos simptomai?

Dažniausi meningokokinės infekcijos simptomai: karščiavimas, vėmimas, stiprus galvos skausmas, skaudamas sustingęs kaklas, jautrumas šviesai, didelis mieguistumas, specifinis tamsus taškinis išbėrimas (pasireiškia ne visada), traukuliai.

Kodėl verta skiepyti nuo šios infekcijos?

Todėl, kad meningokokinė infekcija yra labai greita ir mirtina. Netgi taikant tinkamą savalaikį gydymą, 1 iš 10 pacientų miršta per 19-24 val. nuo infekcijos diagnozavimo. 1 iš 5 išgyvenusiųjų patiria ilgalaikes pasekmes (įskaitant smegenų pažeidimą, klausos sutrikimus, galūnių netekimą ir pan.). Be to, ji sunkiai diagnozuojama – simptomai primena gripą, o specifiniai bėrimai atsiranda pakankamai vėlai, ligai pažengus, todėl gali būti, kad gyvybę galintis išgelbėti gydymas bus pradėtas taikyti per vėlai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis&ldqu...
Nemalonioms problemoms – greitas, modernus ir efektyvus gydymas
Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai...
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų