Ketvirtadienis, 2025.04.03
Reklama

Menininkus įkvėpė pacientų ligos istorijos

Karolina Marcinkevičiūtė | 2014-06-05 09:10:40

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų gydytojų pacientų ligos istorijas ant drobės perkėlę Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto menininkai tapo išskirtinio projekto įgyvendintojais Lietuvoje. LSMU bibliotekos ir informacijos centre susirinkę medikai, studentai ir dailininkai turėjo galimybę susipažinti su itin atvirai apie realias žmonių sveikatos istorijas pasakojančios parodos „Perspektyvos: nutiesiant tiltą iš praeities į ateitį“ eksponatais.

Paroda
Karolinos Marcinkevičiūtės nuotr.

Diagnozę nustato iš paveikslo

Kaip išdavė vienas parodos iniciatorių Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas prof. Limas Kupčinskas, parodos tikslas – didinti žinomumą apie autoimuninės sistemos ligas.

„Svarbu, jog ir šiomis ligomis sergantieji nebūtų izoliuoti nuo visuomenės, informacijos. Ne ką mažiau svarbu apie sveikatą kalbėti ir sveikiems žmonėms. Reikia, kad sveikieji suprastų, jog liga paciento neturi izoliuoti nuo gyvenimo.

Kalbant apie meną ir mediciną, jau nuo senų laikų dailininkai savo darbuose vaizdavo įvairiomis ligomis sergančius žmones. Ligos simptomus jie pavaizduodavo taip tiksliai, jog ir šiandien iš menininkų darbų galima nustatyti, kuo sirgo nutapytas žmogus“, - pasakojo prof. L. Kupčinskas.

LSMU profesoriui pritarė ir klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius. „Netiesa, jog menas ir mokslas neturi nieko bendra. Šios abi sritys viena kitą tik papildo. Iš išlikusių paveikslų šiandien galime atsekti medicinos vystymosi istoriją“, - kalbėjo prof. habil. dr. R. Jurkevičius.

Gyvenimus keičiančios ligos

Tapytojų darbus apžiūrinėdama Kauno klinikų Reumatologijos klinikos vadovė prof. Asta Baranauskaitė pabrėžė, jog imuninės sistemos ligos, tokios kaip reumatoidinis artritas, Krono ir kitos ligos, šiandien diagnozuojamos vis dažniau. „Tai tikrai nėra reta problema, todėl kalbėti apie tai yra būtina“, - sakė prof. A. Baranauskaitė.

Paroda
Karolinos Marcinkevičiūtės nuotr.

Reumatologijos klinikos gydytojos reumatologės dr. Margaritos Pileckytės nuomone, žmonės neretai klysta manydami, jog sustiprinus imunitetą, nesirgs ir imuninės sistemos ligomis. „Šios ligos neretai diagnozuojamos jauniems žmonėms. Tai verčia jaunuolius keisti gyvenimo būdą, atkreipti dėmesį į darbo vietos pasirinkimą. Juk neretai tokia liga yra diagnozuojama visam gyvenimui. Džiugu, kad apie tai kalbame ir meno pagalba. Tai yra kitokia, tačiau kartu ir labai svarbi išraiškos forma“, - sakė medikė.

Pravirkdė menininkę

Kaunietė Danguolė Panebažienė Bechterevo liga serga jau septynerius metus. Nepakeliamą skausmą tvėrusi moteris savo ligos istorija pasidalijo su menininke, kuri, įkvėpta moters pasakojimo, sukūrė instaliaciją.

„Buvo tikrai gera kalbėtis su žmogumi, kuris suprato mane. Jauna menininkė Julija verkė klausydamasi pasakojimo, nevengė užduoti klausimų. Žinote, ši liga sukausto visą kūną, iš pradžių atrodė, jog tai yra neįveikiamas košmaras, tačiau nors ir kankinausi, išlikau pakankamai rami“, - rodydama nuotrauką su jos istorijos įkvėpta instaliacija kalbėjo kaunietė.

Mums pasiteiravus, kaip dabar ji jaučiasi, D. Panebažienė tik nusišypsojo: „Dabar jaučiuosi sveika ir tuo džiaugiuosi“.

Išskirtinė ir itin atvira paroda LSMU bibliotekos ir informacijos centre veiks iki rugsėjo 8-os dienos.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Medicinos psichologė: kai neigiamos emocijos virsta fiziniais simptomais
Šiuolaikinis gyvenimo tempas, nuolatinis stresas ir emocinė įtampa tapo neatsiejama kasdienybės dalimi. Tačiau pajutę&nb...
Genai – ne nuosprendis: kaip galime perrašyti savo sveikatos scenarijų
Tikriausiai ne kartą teko išgirsti, kad „jei jau tokie genai – nieko nepadarysi“. Tačiau šiandien moks...
Pacientui skiriamas ilgalaikis stebėjimas: ką svarbu žinoti?
Ligonių kasų specialistai primena, kad pacientams, kuriems gydytojas specialistas paskyrė ilgalaikį stebėjimą, kiekvieną...
Vaikų džiaugsmą gerėjančiu oru apsunkina infekcijos: kaip nuo jų apsisaugoti?
Sezoninės infekcijos kasmet tampa iššūkiu vaikų organizmui – sloga, kosulys, gerklės skausmas ir karščiavimas jį s...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų