Pastaraisiais metais Lietuvoje išsiplėtė visuomenės sveikatos biurų (VSB) tinklas, o kartu – ir atliekamų funkcijų laukas, todėl visuomenės sveikatos specialistų poreikis šiandien yra išaugęs. Jų trūksta ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir regionuose. Vis dėlto VLMEDICINA.LT kalbinti pašnekovai vieningai sutaria, kad visuomenės sveikatos specialistų poreikį dar labiau augino menki atlyginimai, išviję specialistus iš darbo vietų. Dėl šios priežasties kai kuriuose biuruose esą įdarbinami net ne profesionalai.
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro direktorės pavaduotojas Povilas Kasperūnas mano, kad pagrindinė specialistų trūkumo priežastis glūdi ne bendrame specialistų trūkume, bent jau Vilniaus mieste ir rajone, o krūviuose ir atlyginime: „Dabartinis specialisto, dirbančio vieno etato krūviu, atlyginimas yra nuo 350 iki 400 eurų atskaičius mokesčius, o dažnai krūvis nesiekia vieno etato“. Pasak jo, jauni specialistai neina dirbti arba ateina dirbti laikinai, tarkime, keliems mėnesiams ar pusmečiui, kol susiranda geriau apmokamą darbą, dažniausiai ne pagal specialybę. Gaunant tokį atlyginimą, anot P.Kasperūno, vienam jaunam žmogui iš rajono, baigusiam visuomenės sveikatos mokslus, Vilniuje tiesiog neįmanoma išgyventi.
Kalta ir emigracija
Panašios nuomonės laikosi ir Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos (SMLPC) pirmininkė Danguolė Avižiuvienė: „Didžiausios problemos šiandien ir yra specialistų trūkumas, emigracija ir kaita dėl mažo darbo užmokesčio. Visuomenės sveikatinimo priemonės yra rutininės ir ilgalaikės, siejamos su šalies ekonominiais ir socialiniais veiksniais, atsižvelgiant į netolygumus“.
Ji pastebi, kad visuomenės sveikatos specialistų poreikis tikrai yra, tačiau šiems specialistams keliami aukšti kvalifikaciniai reikalavimai, o darbo specifika nėra visiems priimtina: „Vienai visuomenės sveikatos priežiūros specialisto pareigybei nustatytas mokinių skaičius yra 870 mieste ir 420 – kaimiškose vietovėse“. Specialistui, pasak D. Avižiuvienės, reikia dirbti vidutiniškai 3-5 mokyklose ar jų skyriuose.
Įdarbinami ne specialistai
Dėl to, kad savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose jaučiamas specialistų stygius, jų darbo vietose kartais atsiduria neprofesionalai, neturintys bazinių visuomenės sveikatos mokslo žinių, – patvirtina Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto direktorius prof. dr. Rimantas Stukas. Anot jo, mokyklose taip pat trūksta visuomenės sveikatos specialistų, nes nuo šių metų sumažintas mokinių skaičius, tenkantis vienam visuomenės sveikatos specialistui, dirbančiam mokykloje – nuo 1000 iki 800 mokinių. Toks sumažinimas, pasak pašnekovo, gerai, bet tai dar labiau padidino specialistų stygių.
„Šiaulių regione ypač jaučiamas stygius, nes į regiono savivaldybių visuomenės sveikatos biurus baigusieji Vilniaus universitetą, Lietuvos sveikatos mokslų universitetą ar Klaipėdos universitetą pastaruoju metu neatvyksta dirbti, kadangi pakanka laisvų darbo vietų didžiuosiuose miestuose“, – sako prof. dr. R.Stukas.
Problemos sprendimas – padidintas finansavimas
Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos priežiūros departamento direktorius Audrius Ščeponavičius sako, kad nepaisant to, jog Lietuvoje visuomenės sveikatos studijas baigia pakankamas skaičius specialistų, tačiau tik dalis susieja savo darbą su visuomenės sveikatos biurais (VSB).
„Priežastys labai paprastos ir aiškios: skiriama nepakankama specialioji tikslinė dotacija, dėl ko specialistai gauna mažus atlyginimus. Nemotyvuoja rinktis darbą biuruose ir didelės darbo apimtys. Vyksta didelė, ypač jaunų, specialistų kaita“, – teigia A. Ščeponavičius.
Anot jo, pavyzdžiui, šiandien pagal galiojančius teisės aktus vienam visuomenės sveikatos priežiūros specialistui rekomenduojama teikti visuomenės sveikatos priežiūros paslaugas 870-iai mokinių, ugdomų ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir profesinio mokymo įstaigose, miesto gyvenamosiose vietovėse, o kaime – atitinkamai 420-iai mokinių.
„Tik padidinus finansavimą ir atitinkamai sumažinus rekomenduojamus mokinių normatyvus vienam specialistui galima tikėtis visuomenės sveikatos priežiūros specialistų trūkumo panaikinimo. Ministerija dėl finansavimo padidinimo ne kartą kreipėsi į Finansų ministeriją ir Seimą, Vyriausybę, tačiau pakankamam poreikiui patenkinti lėšų nebuvo skirta“, – kalba SAM atstovas.
Ministerija esą gauna raštų apie tai, kad kai kuriose Lietuvos savivaldybėse sudėtinga užtikrinti visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų tinkamumą, prieinamumą ir kokybę dėl visuomenės sveikatos priežiūros specialistų trūkumo. „Atsižvelgiant į tai ministerija inicijavo galiojančių teisės aktų pakeitimus. Šiuo etapu yra aktyviai svarstoma galimybė praplėsti VSB dirbančiųjų visuomenės sveikatos stiprinimo specialistų kvalifikacinius reikalavimus“, – teigia A. Ščeponavičius. Anot jo, projekte numatoma galimybė įdarbinti VSB visuomenės sveikatos stiprinimo specialistus, turinčius psichologo, kineziterapeuto, dietologo išsilavinimą ir juos finansuoti iš valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos darbo užmokesčio fondo lėšų.