Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Menopauzė – egzistencinių pokyčių metas, kuriam galima pasiruošti iš anksto

Šaltinis: vlmedicina | 2024-02-26 11:14:33

Dažnai menopauzės metu moterys susiduria su dideliais kūno ir gyvenimo būdo pokyčiais, o tai dažnai tampa ir pasikeitusio savęs suvokimo priežastimi. Natūralu, kad šis laikotarpis dažnai sukelia egzistencinius klausimus ir emocinius sunkumus, tačiau, tinkamai pasiruošus, juos galima įveikti lengviau.

Gydytoja psichiatrė Rima Juknaitė
Gydytoja psichiatrė Rima Juknaitė

„Svarbu suprasti, kad bet koks pokytis kelia nerimą – nesvarbu ar tai fiziologiniai, ar psichologiniai pasikeitimai. Taip, kaip paauglystė daugeliui yra nelengvas etapas, taip ir lytinių hormonų mažėjimas ir visiškas išsekimas menopauzės metu sukelia įvairius sunkumus“, – pranešime žiniasklaidai sako Kauno „InMedica“ klinikos Psichikos sveikatos konsultacijų centro gydytoja psichiatrė Rima Juknaitė.

Kyla ne tik fiziologiniai, bet ir psichologiniai sunkumai

Hormonų kiekio mažėjimas ir persiskirstymas organizme sukelia įvairius fiziologinius ir psichologinius simptomus, pavyzdžiui, nerimą, nemigą, liūdesį, dirglumą ar emocinį nestabilumą. Taip pat gali pablogėti dėmesio koncentracija, atmintis bei sumažėti seksualinis potraukis. Šie pokyčiai neretai sukelia ir įvairių sunkių emocinių išgyvenimų.

„Neretai prasidėjus menopauzei susiduriama su abejonėmis, ar dar galiu būti patraukli, ko vertas mano kūnas, kaip į pokyčius reaguos partneris, ar aš jau esu sena. Šiuo laikotarpiu moteris turi ne tik priimti fiziologinius pokyčius, bet ir emociškai susitvarkyti su jais“, – pažymi gydytoja psichiatrė.

Be to, išgyvenant šią ypatingą hormonų veikiamą būseną dažnai tenka iš naujo suprasti savo vaidmenį asmeninėje erdvėje ir socialiniame gyvenime, o ryškūs pasikeitimai sukelia naujų santykių bei gyvenimo vaidmenų iššūkius.

„Kartais net veido kremo pirkimas brandžiai odai moterims kelia stresą. Keičiantis kūnui, keičiasi ir savęs suvokimas, o prie to prisideda ir nauji vaidmenys šeimoje bei socialiniame gyvenime – vaikų atsiskyrimas, tapimas močiute, tėvų slauga ar netektis, kopimas karjeros laiptais arba suvokimas, kad daugiau jau nėra kur kopti, kitaip jau nebus“, – pasakoja R. Juknaitė.

Menopauzės laikotarpis dažnai yra susijęs su išgyvenama amžiaus vidurio krize. Pasak gydytojos psichiatrės, ši krizė plačiai tyrinėjama ir apkalbama, tačiau anksčiau tai buvo daroma tik iš vyrų perspektyvos, o šia tema net susiformavo daug klišių. Visgi, šiais laikais vis daugiau svarstoma ir apie tai, kaip ir kada amžiaus vidurio krizė paliečia moteris.

Patiriamus simptomus galima kontroliuoti

Svarbu nepamiršti, kad šiuo laikotarpiu patiriami pokyčiai nereiškia, jog moterų gyvenimo kokybė būtinai turi suprastėti.

„Menopauzės metu kylančius fiziologinius simptomus, tokius kaip karščio pylimas, gausus prakaitavimas, odos sausėjimas ar plonėjimas, makšties sausumas ir skausmingi lytiniai santykiai, galima švelninti maisto papildais bei dietos pokyčiais. Lygiai taip pat išgyvenamus emocinius kalnelius galima sumažinti maisto papildais, turinčiais triptofano, adaptogenų ar įprastais nereceptiniais vaistais veikiančiais nervų sistemą“, – pažymi R. Juknaitė.

Verta atkreipti dėmesį, kad menopauzės sukeliamas diskomfortas stipriai priklauso nuo moters prieš tai buvusios emocinės savijautos.

„Jei jau prieš tai moteris gyveno įtemptą, nesaugų ar nepastovų gyvenimą, menopauzės metu net kelios karščio bangelės ar nemiegotos naktys gali išprovokuoti stiprius emocinius svyravimus. Ir priešingai, jei moteris iki tol gyveno subalansuotą ir laimingą gyvenimą, turėjo tvirtus santykius, gerai funkcionuoja socialiai – menopauzė išgyvenama lengviau“, – pastebi gydytoja psichiatrė.

Anot jos, menopauzei galima pasiruošti iš anksto – kurdamos ir plėsdamos savo gerovę moterys stiprina ir emocinį atsparumą. Visgi, gerovė – tai ne tik išmokėtos būsto paskolos ar finansinis stabilumas. Tai ir resursų turėjimas susitvarkyti su kylančiomis problemomis, o jei jie yra nepakankami – žinojimas, kur kreiptis pagalbos.

„Kai naujai persvarstome savo vertę bei vaidmenis, mes imamės ryžtingų pokyčių ir naujai suplanuojame savo gyvenimo perspektyvą. Tai padeda surasti naujų tikslų bei prasmių, įgyti neįkainojamos patirties ir tuo pačiu naujų galimybių“, – dalinasi R. Juknaitė.

Pokalbis su specialistu

Neretai fiziologiniai menopauzės simptomai labai išvargina moteris ir dalis jų tai priima kaip neišvengiamybę ar laiką, kurį reikia pralaukti bei iškęsti. Kitos drąsiai kreipiasi į įvairius specialistus ieškodamos pagalbos, nes gyvenimo kokybė ir laimės jausmas yra suvokiami kaip būtinybė. Žinoma, psichinės sveikatos specialistas negydo menopauzės, tačiau jis gali padėti susitvarkyti su visais psichologiniais jos simptomais.

„Specialistas dažnai tampa tas asmuo, kuris padeda išnarplioti kylančias problemas ir sudėlioti viską į savas vietas. Jis gali atsakyti į klausimus, ar jaučiamas fizinis diskomfortas yra menopauzės simptomas, ar somatizuotos depresijos pasireiškimas ir ar yra reikalingas gydymas, o jei taip – koks. Dažnai sutvarkius tik vieną ar kelis simptomus, galima stipriai pakoreguoti bendrą savijautą ir funkcionavimą“, – atkreipia dėmesį gydytoja psichiatrė.

Be to, pokalbis su psichologu ar psichoterapeutu apie gyvenimo pokyčius, laiko tėkmę padeda sumažinti kylantį nerimą, užsitikrinti emocinę gerovę ir pereiti šį pokyčių pilną etapą lengviau.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Ką daryti, kad medicinos įrangos pardavimų valdymas būtų efektyvesnis?
Medicinos įrangos pardavimų rinka pasižymi griežtais reikalavimais, sudėtingomis tiekimo grandinėmis ir klientų aptarnav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų