Ketvirtadienis, 2025.02.06
Reklama

Lėtinis nuovargis: rytinė kava ir mankšta nebepadės

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-01-28 13:22:41

Vis daugiau žmonių skundžiasi, kad nuovargis tiesiog nebeišnyksta. Jeigu tokia būsena tęsiasi jau keletą mėnesių, verta rimtai susirūpinti: gal energija senka dėl besivystančios ligos, mineralų ar vitaminų stygiaus?

Gydytojas Valdas Banys / Asmeninio archyvo nuotr.

Šiais laikais daugybei žmonių tenka suktis kaip voverei rate, nerimas ir stresas tapo kasdienybės dalimi, o perdegimas darbe jau nėra išskirtinis atvejis. Tad nenuostabu, kad nuovargis tiesiog nebeišnyksta. Jeigu jis tęsiasi keletą mėnesių, išsivysto lėtinė forma.

„Lėtinis nuovargis nėra tik laikinas energijos trūkumas – tai būklė, kai nepaisant mažesnio darbo krūvio, ilgesnio miego ar poilsio, žmogus ir toliau jaučiasi išsekęs. Tuomet gali varginti nervinė įtampa, sutrikti miegas, skaudėti galvą, raumenis, susilpnėti trumpalaikė atmintis, gali būti sunku susikaupti ir kt.“, – sakė laboratorijų tinklo „Medicina Practica“ laboratorinės medicinos gydytojas dr. Valdas Banys.

Jis priminė, kad lėtinis nuovargis gali atsirasti ne tik dėl gyvenimo ritmo, bet ir dėl uždegiminių ligų, hormonų pokyčio, lėtinio streso ir kt. Pavyzdžiui, JAV mokslininkų grupė pernai paskelbė apie išskirtinį tyrimą, kuris leidžia daryti prielaidą, kad lėtinio nuovargio sindromas gali atsirasti dėl infekcijos sukelto imuninės sistemos surikimo. Tai gali paveikti centrinę nervų sistemą, kurios pokyčiai turi įtakos smegenų funkcijoms. Kita pernai paskelbta studija tvirtina, kad lėtinio nuovargio požymius jautė apie 14 proc. žmonių, persirgusių kovidu.

Gydytojas pabrėžė, kad lėtinis nuovargis neturi būti šiuolaikinio gyvenimo norma. Štai 39-erių Vaiva visada save laikė energinga ir darbščia. Tačiau ji pastebėjo, kad keletą mėnesių net įprasti rytiniai ritualai – stiprios kavos puodelis ir mankšta – nebepadeda tapti žvaliai. Vos prabudus Vaiva jautėsi išsekusi. Moteris svarstė, kad tai susiję su padidėjusiu darbo krūviu ar metų laiku, bet pagaliau nusprendė apsilankyti pas gydytoją.

Situacija paaiškėjo po išsamių kraujo tyrimų. Jie parodė, kad Vaivos feritino lygis yra gerokai per mažas – tai įspėjo apie geležies stokos anemiją. Stigo ir vitamino D, o skydliaukės hormonų tyrimas atskleidė galimą hipotirozės pradžią. „Tai tarsi pažadino iš sapno. Išaiškėjo, kad mano nuovargio tikros priežastys. Problemą pavyko išspręsti geriant papildus ir pakoregavus gyvenimo būdą“, – dalijosi patirtimi moteris.

„Panašios kitų žmonių istorijos taip pat rodo, kad lėtinio nuovargio nereikėtų nurašyti vien tik įtemptam darbui ar stresui, nes jis dažnai kyla dėl fiziologijos. Pavyzdžiui, energijos stygių galima jausti dėl sutrikusios kepenų, inkstų ar širdies veiklos. Skydliaukės hormonų gamybos sumažėjimas – viena iš dažniausių priežasčių, kodėl žmonės jaučiasi pavargę, prislėgti“, – pasakojo V. Banys.

Kai organizmui stinga geležies, būna silpna, norisi dažniau pagulėti, pablogėja atmintis, slenka plaukai ir kt., nes kraujas gali vis mažiau pernešti organams gyvybiškai svarbaus deguonies.

Vitaminas D reguliuoja daugelį ląstelių funkcijų, padeda palaikyti imunitetą, smegenų veiklą, raumenų funkciją, dalyvauja gliukozės ir riebalų apykaitoje, serotonino sintezėje ir kt. Jo stoka gali sukelti nuotaikos svyravimus, nuovargį, net depresiją ir kt.

Dėl magnio stygiaus gali skaudėti galvą, kankinti nuovargis, apimti silpnumas, išsivystyti nemiga ir kt.

„Visas tokias problemas atskleidžia laboratoriniai tyrimai. Jų pažanga dabar leidžia tirti sudėtingiausius organizmo procesus. Sudaromi specialūs tyrimų komplektai, į kurie leidžia įvertinti ne vieną dešimtį rodiklių – ištiriama kraujo ląstelės ir jo riebalai, svarbiausi fermentai, hormonai, elektrolitai ir kt. Atsakymas gaunamas vos vieną kartą paėmus kraujo mėginį. Tokios ištyrimo programos įvairaus amžiaus žmonėms leidžia giliau išsiaiškinti, kokias organizmo funkcijas reikia skubėti atstatyti“, – kalba specialistas.

Pasak jo, jei rodikliai pablogėjo, būtina tartis su savo gydytoju. Jei pakitimai nebus labai reikšmingi, jis patars tik koreguoti mitybą, poilsio režimą, paskirs vitaminų ar papildų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kur saugu keliauti pavasario atostogoms? Kelios puikios kryptys
Pavasaris – puikus metas leistis atostogų į šiltesnes šalis, kuriose vyrauja šiltas oras ir yra gražūs kraštovaizd...
Masažas – vitaminas kūnui ir sielai
Kasdienybės ritmas neretai mus įsuka į nesibaigiančių darbų ir įsipareigojimų maratoną, kuriame dažnai pamirštame save....
Reforma pavyko – Klaipėdos universiteto ligoninės rezultatai nuosekliai gerėja
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) jau gali džiaugtis įveiktu sėkmingu permainų etapu ir pasiektais reikšmingais rezu...
Nemiga ar miego sutrikimai? Papasakojo, kaip atskirti ir kada kreiptis į specialistus
Naktys, praleistos ne miegant, o būdraujant, rytai, kai jautiesi tarsi sulaužytas, o akyse – lyg žvyro pripilta, i...
Kai laukimas tampa išbandymu: kaip padėti tėvams įveikti nežinią dėl vaiko diagnozės
Laukti atsakymo, kuris gali pakeisti šeimos gyvenimą – vienas sunkiausių etapų tėvams, kurį jie išgyvena, kai krei...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų