Beveik 43 proc. moterų postmenopauzės metu skundžiasi diskomfortu, deginimo, perštėjimo pojūčiais, dispareunija (lytiniais sutrikimais), kuriuos sukelia makšties gleivinės atrofija.
Švedų specialistai teigia, kad negalavimus menopauzės metu gali palengvinti dygliuotojo šaltalankio aliejus.
Randomizuotame placebu kontroliuojamame tyrime, nagrinėjusiame šaltalankio poveikį organizmo gleivinėms, sergant Sjogreno sindromu, buvo gauti įspūdingi rezultatai.
Šaltalankis pasirodė esąs efektyvus ne tik odos, burnos, akių gleivinėms gydyti, bet ir gera priemonė atrofavusiai makšties gleivinei atkurti. Naudojant šaltalankio aplikacijas pagerėjo ląstelių subrendimo indeksas, makšties pH, daugeliui moterų išnyko nusiskundimai.
Šaltalankis yra potenciali alternatyva toms moterims, kurios menopauzės metu vengia naudoti pakaitinę hormonų terapiją, nes jo efektas nesusijęs su estrogeniniu poveikiu.
Šaltalankio aliejus turi ilgą saugaus vartojimo istoriją ir buvo ištirtas daugelyje stambių klinikinių studijų. Jame yra didelė koncentracija organizmui naudingų nesočių riebalinių rūgščių: omega-7, omega-9, linoleino, palmitino, stearino, kurios naudingos odos struktūros palaikymui ir gleivinių atsinaujinimui. Taip pat odos apsaugai reikalingų karotinų, kurie virsta į vitaminą A. Dėl savo savybių šaltalankis plačiai vartojamas kosmetikoje.
Be to, šaltalankio aliejus pasižymi priešuždegiminiu, antioksidaciniu bei gydomuoju poveikiu. Jis vartojamas nudegimams, praguloms, spinduliniams odos pažeidimams gydyti. Taip pat inhaliacijoms, sergant viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.
Šiuo metu baigiama pilotinė studija, kurioje bandomas šaltalankio aliejaus panaudojimas intymios higienos kremuose.
Plačiau:
Oral Sea Buckthorn Oil May Help Maintain Post-menopausal Vaginal Health. Medscape. Aug 29, 2014.