Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Metaanalizė: vitaminai antioksidantai saugo kraujagyslių sveikatą

vlmedicina.lt | 2014-11-21 09:18:01

Vartojant vitaminus A, C, E ir beta karotiną, gali sumažėti kraujagyslių standumas, ir šis poveikis labiausiai pasireiškia jauniems sveikiems žmonėms, rodo tarptautinės mokslininkų grupės atlikta metaanalizė.

Panaudojus dvidešimties kontroliuojamų klinikinių tyrimų duomenis nustatyta, kad vitaminų antioksidantų vartojimas susijęs su žymiai mažesniu kraujagyslių standumu, įskaitant 4,4 proc. mažesnį augmentacijos indeksą (AIx). AIx atspindi sisteminį arterijų standumą ir yra širdies bei kraujagyslių ligų rizikos žymuo.

Vaisiai lėkštėje
Algirdo Kubaičio nuotr.

„Šios metaanalizės rezultatai rodo, kad vitaminų antioksidantų vartojimas sumažina arterijų standumą, tačiau poveikio dydis nėra didelis“, - teigia tyrimo autoriai iš Jungtinės Karalystės Niukaslio universiteto ir Bagdado universiteto. Pasak jų, tokių papildų vartojimas labiausiai padeda jauniems sveikiems asmenims ir tiems, kurie vitamino C ir E savo organizme yra sukaupę mažiausiai.

Kartu tyrimo autoriai pažymi, kad jų gautas išvadas reikia patvirtinti išsamesniais ir labiau detalizuotais tyrimais, kad jos būtų pripažintos kaip reikšmingos visuomenės sveikatai.

Tyrimo ataskaitą paskelbė Amerikos mitybos draugijos leidinys „Journal of Nutrition“, praneša nutraingredients.com.

Britų ir Irako mokslininkai rašo, kad šių veikliųjų medžiagų nauda kraujagyslėms gali būti susijusi su jų antioksidacinėmis savybėmis, jų gebėjimu neutralizuoti laisvuosius radikalus ir apsaugoti kraujagyslių sieneles nuo pažeidimų.

Laisvieji radikalai susidaro organizmo ląstelėse vykstant oksidacijai. Tai visiškai normalaus proceso šalutinis produktas. Laisvieji radikalai neturi elektrono, todėl stengiasi jį paveržti iš artimiausios molekulės, taip pažeisdami ląsteles, įskaitant DNR, ir sukeldami sveikatos problemų. Antioksidantai nukenksmina laisvuosius radikalus, ir šie pasišalina iš organizmo, nespėję pakenkti. Kai kurie antioksidantų gali ištaisyti jau padarytą žalą.

„Tačiau mūsų gautieji duomenys, jog kiekvieno vartojamo vitamino poveikis kraujagyslių standumui skiriasi, gali reikšti, kad kiekvienas vitaminas turi specifinį poveikį kraujagyslių sienelėms, kuris yra didesnis nei vien tik antioksidantinis poveikis“, - rašo mokslininkai.

Jų gauti rezultatai parodė apskritai statistiškai reikšmingą maisto papildų vartojimo ir mažesnio kraujagyslių standumo ryšį, taip pat mažesnio standumo tendenciją panaudojant duomenis vien tik apie sergančius asmenis.

Taip pat nustatyta, kad šių papildų vartojimas kraujagyslių standumo rodiklius pagerino nepriklausomai nuo amžiaus grupės ar to, kaip ilgai papildai vartoti.

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, sveikiems žmonėms rekomenduojama vitamino A paros norma yra 800 mikrogramų, vitamino C – 80 miligramų (mg), vitamino E – 12 mg. Oficiali beta karotino paros norma nenustatyta, tačiau specialistai jo rekomenduoja suvartoti 1,5–1,8 mg.

Vitamino A daugiausia turi žuvų taukai, sviestas, kiaušinio trynys, menkės kepenėlės ir jautienos kepenys, pienas ir jo produktai. Be to, vitaminą A sintetina žmogaus kepenys, gavusios beta karotino, kurio daugiausia turi morkos, moliūgai, abrikosai, pomidorai, kopūstai, špinatai, brokoliai ir kitos žaliosios daržovės.

Vitamino C turtingi citrusiniai vaisiai, svogūnų galvos, pomidorai, bulvės. Šio vitamino taip pat turi brokoliai, Briuselio ir žiediniai kopūstai, juodieji serbentai, braškės, špinatai, kiviai.

Natūralūs vitamino E šaltiniai yra nerafinuotas aliejus, kiaušinio trynys, kepenys, riešutai, žirniai, pupelės, špinatai, pieno produktai.

Maisto papildų gamintojų asociacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų