Ketvirtadienis, 2025.04.10
Reklama

Metabolinis sindromas gali būti susijęs su žarnyno mikroflora

vlmedicina.lt | 2012-10-02 17:56:38

Kai kurios žarnyno bakterijos gali turėti įtakos metaboliniam sindromui išsivystyti, - teigia mokslininkai. Šis atradimas yra svarbus žingsnis identifikuojant bakterijas, susijusias su metabolinio sindromo klinikiniais požymiais. Tai reiškia, kad metabolinis sindromas gali būti koreguojamas ne vien gyvenimo stiliumi, dieta, tačiau ir veikiant žarnyno florą medikamentais.

Nutukimas
© Fotolia.com

Metabolinis sindromas: mažiau gerųjų bakterijų

Nutukimui yra svarbūs aplinkos ir genetiniai faktoriai. Tačiau kai kurios studijos parodė, jog nutukimą, taip pat metabolinį sindromą gali sąlygoti ir žarnyno bakterijos. Iki šiol šių studijų duomenys buvo kontraversiški.

Amerikiečių mokslininkai identifikavo 26 bakterijų rūšis, kurios yra susijusios su nutukimu ir metaboliniu sindromu, pasireiškiančiu rezistencija insulinui, aukštu kraujo spaudimu, dideliu gliukozės, cholesterolio, trigliceridų, C reaktyvinio baltymo kiekiu kraujyje ar uždegimo markeriais ir, žinoma, aukštu kūno masės indeksu (KMI). Žinia, metabolinis sindromas padidina susirgimų diabetu, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, insultu riziką.

Tyrėjai analizavo 310 suaugusiųjų, kurie buvo 20-80 metų amžiaus, išmatas. Tiriamieji priklausė senai Lankasterio valstijos amišų sektai, pasižyminčiai siauru genetiniu giminingumu ir griežtu gyvenimo stiliumi. Tiriamųjų svoris svyravo nuo mažo iki antsvorio  ir įvairaus laipsnio nutukimo.

64 proc. tiriamųjų sudarė moterys, kurių KMI buvo didesnis, jos buvo vyresnės ir turėjo bent vieną metabolinio sindromo komponentą.

Hipotezė buvo ta, kad individai, turintys skirtingą KMI ar metabolinio sindromo požymių, turi skirtingą žarnyno mikrofloros struktūrą.

Studijos metu buvo nustatyta, kad tiriamųjų žarnyne dominavo trys sąveikaujančių bakterijų rūšys. 47 proc. tiriamųjų dominavo bakterijos Prevotella, 39 proc. - Phylum Firmicutes, 14 proc. – Bacteroides. Buvo nustatytos 26 jų rūšys, susijusios su įvairiais metabolinio sindromo požymiais arba dažniau aptinkamos tiems, kurių KMI buvo aukštas.

Pažymėtina, kad tiriamieji, kuriems nustatytas metabolinis sindromas ir uždegiminiai serumo markeriai, turėjo mažesnį gerųjų bakterijų kiekį.

Įdomu ir tai, kad tiriamiesiems, nuolat kontaktuojantiems su naminiais gyvuliais (fermeriai ar jų šeimos nariai), nustatyta panaši galvijų ir avių žarnynui mikroflora. Tai patvirtina faktus, kad gyvenamoji aplinka turi didelės įtakos žmogaus žarnyno mikrofloros sudėčiai, taigi jo sergamumui.

Studija parodė, kad su nutukimu ir metaboliniu sindromu susijusios ne visos žmogaus žarnyno bakterijos, bet atskiros ir specifinės jų rūšys. Veikiant identifikuotas bakterijų rūšis, galima užkirsti kelią daugeliui ligų ar sumažinti sergamumo jomis riziką.

Viena pagrindinių mirties priežasčių

„Metabolinis sindromas - viena pagrindinių mirties priežasčių kaip Europoje, taip ir Lietuvoje, nes jo pabaiga -  tai infarktas arba insultas“, - paaiškino gydytojas endokrinologas Andrej Levinger.  Kada jis prasideda ir kada žmogus, turįs lengvą ar vidutinį nutukimą, tampa mirtinu ligoniu – pasakyti esą sunku, ir medicinos mokslas šiuo atžvilgiu tyli. Kaip vystosi liga – aiškių bendrų kriterijų nėra -  viskas priklauso nuo genų ir kiekvieno ligos kelias bus skirtingas. 

„O nustatyti galima paprastai - pamatavus apimtis  ir atlikus tyrimus,  pvz., nustačius dislipidemiją, mikroalbuminuriją, padidėjusį  aukšto jautrumo CRB  ir t. t. Pasirodo, galima ir iš išmatų ir jose esančių bakterijų.  Pagal išmetamas šiukšles irgi galima daug ką nustatyti... Amerikoje ir Tibete jos tikrai skiriasi“, - aiškino gydytojas.

Tačiau  paklaustas, kaip šio tyrimo išvados padės pacientams,  gydytojas A. Levinger suabejojo: „Ar jiems reikia jūsų pagalbos? Gal jiems norisi alaus ir kiaulės ausyčių vakarais?”

vlmedicina.lt 

Šaltinis:

Zupancic M, et al "Analysis of the gut microbiota in the Old Order Amish and its relation to the metabolic syndrome" PLoS One 2012; DOI: 10.1371/journal.pone.0043052.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
​Ministrė: už valstybės apmokėtas gydymo paslaugas pacientai neturi primokėti
Sveikatos apsaugos ministerijoje trečiadienį per spaudos konferenciją pristatyti įstatymų pakeitimai, kurie turėtų užtik...
Skausmui gydyti pradėta taikyti periferinė elektrinė nervų stimuliacija
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro Skausm...
Judėjimas ir veido oda: jie susiję kur kas labiau, nei galėtumėte pamanyti
Pavasarį daugelis žmonių pradeda aktyviau judėti – daugiau laiko praleidžiame gryname ore, sportuojame ir siekiame...
Venų varikozė: gyventi be skausmo, kompleksų ir komplikacijų baimės
Remiantis naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, venų varikozė (kitaip – varikozinės venos...
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų