Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Miego metu smegenys apsivalo nuo toksinų

vlmedicina.lt | 2013-10-31 00:01:21

Nuo toksinų, susikaupusių per dieną, smegenys apsivalo miegant. JAV mokslininkai mano, kad „atliekų šalininimo sistema“ smegenyse yra viena svarbiausių miego priežasčių. Jai sutrikus, toksiniai proteinai gali tapti smegenų ligų priežastimi. 

Albinas Stankus
Albinas Stankus atkreipia dėmesį į tai, kad apie miegą ir labai daug žinoma, ir nežinoma. Algirdo Kubaičio nuotr.

Šalinami susikaupę neurotoksinai

Mokslininkus kankino klausimas, kodėl gyvūnai miega net tada, kai tikimybė tapti grobuonių aukomis yra didžiulė.

Tyrinėjant miego fiziologiją ir reikšmę buvo pastebėta, kad, be fiziologinio ir psichologinio miego poreikio, yra svarbūs fiziniai bei cheminiai procesai, vykstantys miego metu.

Buvo nustatyta, kad smegenys turi nuosavą „kanalizacijos“ sistemą, su kurios pagalba apsivalo nuo teršalų, susikaupusių per dieną.

Miego metu pelių glijos - tarpląstelinio tarpo aktyvumas smegenyse padidėja dešimtis kartų. Glija, supanti nervines ląsteles, miego metu susitraukia, o intersticinės erdvės plotas žymiai padidėja. Tarp smegenų ląstelių – neuronų susidaro plyšiai, per kuriuos pumpuojamas smegenų skystis, švariai nuplaunantis smegenis. Manoma, kad tokiu būdu iš smegenų pašalinami susikaupę neurotoksinai.

Teigiama, kad apsivalymas miego metu yra nesuderinamas su informacijos apdorojimu todėl, kad šiam procesui išnaudojamas didelis energijos kiekis, kuris yra ribotas. Panašu, kad vyksta organizmo pasirinkimas tarp dviejų funkcinių būsenų: būdravimo ir miego toksinus šalinant. Tai panašu į namų pobūvį, - juokauja mokslininkai, - kai užimami svečiai arba vyksta namų valymas jiems išėjus, bet realiai visai tai nedaroma tuo pačiu metu.

Miegas vaidina svarbų vaidmenį įsiminimui ir atminčiai, tačiau manoma, kad „namų ruoša“ smegenyse yra pagrindinė miego priežastis. Ji gali būti svarbi ir daugelio smegenų ligų: Alzheimerio, Parkinsono ir kitų demencijų, kurios charakterizuojamos patologinio baltymo kaupimu, etiopatogenezėje. Netrukus bus pradėti klinikiniai tyrimai, kurių metu magnetiniu rezonansu bus tikrinama, ar analogiški procesai vyksta žmonių smegenyse.

Manoma, kad nustatyta tarpląstelinio tarpo reikšmė apsivalant nuo neurotoksinų yra tik dalis dėlionės. Ypač svarbus faktas, kad miegas gali turėti reikšmės smegenų ląstelių funkcijų atnaujinimui ir apsauginiam efektui.

Kuo ilgiau sapnuojame, tuo geresnė „detoksikacija“

„Terminas  apsivalo  yra nemokslinis, bet taiklus. Teršalai, apie kuriuos kalbama, greičiausiai yra neuropeptidai arba jų metabolizmo liekanos. Didžiausia tikimybė, kad nereikiamų peptidų pašalinimo procese dalyvauja augimo hormonas ir neurosteroidas pregnenolonas. Augimo hormonas skatina normalių neuropeptidų sintezę, jis visada išsiskiria sapnuojant (REM stadijoje) ir tokiu būdu pašalina kitus smulkius (mažo svorio) peptidus. Žinant, kad trumpos aminorūgščių molekulės gali turėti toksinių savybių, galima daryti išvadą, kad kuo ilgiau ir dažniau mes sapnuojame, tuo labiau vyksta „detoksikacija“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino gydytojas neuropatologas, psichofiziologas doc. dr. Albinas Stankus.

Be to, - informavo jis, - pregnenolonas, kuris yra glijos ląstelėse, kaip steroidas, taip pat skatina baltymų sintezę, daro poveikį per genomą peptidų atsinaujinimui ir tokiu būdu veikia teigiamai ne tik smegenų veiklą, bet ir viso organizmo sveikatą.

„Žinoma, kad JAV pregnenolonas plačiai vartojamas prieš organizmo senėjimą. Nereikia užmiršti, kad jis gaminamas tik iš to blogo cholesterolio, kurį medikai stengiasi sumažinti organizme. Klausimas – ar visada tai reikia daryti. Be to, iš pregnenolono gaminami visi mums labai reikalingi hormonai-steroidai“, - pakomentavo dr. A. Stankus.

Ar iki šiol daug buvo žinoma apie miegą? „Apie miegą labai daug žinoma ir nežinoma. Didžiausia paslaptis yra greitų akių judesių stadija (REM), kurios metu visi mes sapnuojame. Ji kartojasi 4-5 kartus per naktį, tuo metu smegenų aktyvumas labai didelis, bet mūsų sąmonė atjungta. Be REM stadijos žmogus gyventi negali. Ką daro tuo metu mūsų smegenys? Manau, kad mokslas atsakys į šį klausimą“.

Šaltinis

By James Gallagher Health and science reporter, BBC News, October 2

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų