Klausimas. Mano sužadėtinis (jam 26 metai) miegodamas nevalingai apsišlapina. Tai prasidėjo prieš kelis metus ir kartojasi retai. Iš pradžių manėme, kad savęs jis nejaučia, kai būna pervargęs ir išgėręs (butelį alaus). Bet tai kelis kartus nutiko ir tada, kai jis buvo visiškai blaivus. Kodėl taip yra? Kas sukelia šį nevalingą šlapinimąsi? Kaip jį gydyti ir į kokį specialistą pirmiausia kreiptis? O gal tai psichologinės problemos? Temilė, 25 m.
Atsako gydytojas urologas dr. Mindaugas Danilevičius
Šlapimo nelaikymas yra nenormalus reiškinys bet kokiame amžiuje, išskyrus – kūdikystę ir vaikystę (arba, kitaip tariant, amžiaus tarpsnį iki ketverių metų). Na, o šlapimo nelaikymo priežastys gali būti neurogeninės arba urologinės. Bet kuri liga ar trauma, kuri pažeidžia nervus, gali sukelti ir šlapinimosi problemų, taip pat cukrinis diabetas, insultas, smegenų augliai, stuburo traumos, Parkinsono liga, išsėtinė sklerozė. Tai neurologinės priežastys. Urologinės priežastys - tai šlapimo takų infekcijos, intersticinis cistitas, inkstų, prostatos ligos ir kt. Šlapimo pūslės ir takų navikai, akmenys taip pat gali blokuoti normalų šlapimo tekėjimą, bet tai kartu gali būti ir šlapimo nelaikymo priežastis. Galima pagalvoti ir apie tokias šlapimo pūslės problemas kaip sumažėjusi jos talpa, sustiprėję nevalingi šlapimo pūslės susitraukimai, padidėjusi naktinė šlapimo gamyba. Todėl sprendžiant šią problemą būtina žinoti, kiek skysčių išgeriate per dieną, kokie medikamentai vartojami, ar naudojamas alkoholis bei kofeinas (kaip Jūsų atveju), nes visa tai irgi gali būti šlapimo nelaikymo priežastis. Apžiūrint ligonį, ištyrus prostatą, šlapimo pūslę, inkstus ultragarsu (echoskopu), atlikus klinikinius tyrimus, papildomai dar gali būti atliekami urodinaminiai tyrimai, elektroencefalograma ir kiti reikalingi tyrimai, kurių metu išsiaiškinamos šios patologijos priežastys. O gydymas gali laikinai arba visam laikui padėti pašalinti šlapimo pūslės problemas, todėl sprendžiant šią problemą būtina kreiptis į urologą, neurologą bei kai kuriais atvejais ir psichologą.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.