Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Minimaliai invazyvi aortos chirurgija tokia pat efektyvi kaip ir atvira operacija

vlmedicina.lt | 2014-05-23 09:33:01

IM-PROVE tyrimas rodo, jog daugeliu atvejų plyšusios aortos aneurizmos operaciją galima pakeisti intravaskuline procedūra, kada operacija atliekama neatvėrus kraujagyslės, o per specialų zondą manipuliuojant juo iš kraujagyslės vidaus.

Operacinės lempos
Algirdo Kubaičio nuotr.

Rezultatai šiek tiek geresni po mažiau invazyvios procedūros

Tyrime dalyvavo 613 ligonių, kurie buvosuskirstyti į dvi grupes. Vienoje grupėje visiems taikyta operacija, kitoje grupėje pacientai skirstyti į tuos, kuriems operacijos atlikti dėl tam tikrų priežasčių neįmanoma, o kitiems buvo atlikta minimaliai invazyvi endovaskulinė procedūra.

Ligonių mirtingumas po 30 dienų operacijos grupėje buvo 37,4 proc., o palyginamojoje grupėje, kur ligoniai gydyti dviem metodais, - 35,4 proc. Taip pat po mažiau invazyvios procedūros buvo trumpesnė gydymo ligoninėje trukmė.

Kaip vis dėlto reikėtų gydyti?

„Tiek atvira, tiek minimaliai invazyvi operacija taikoma praktikoje. Atvira operacija, be keleto retų išimčių (pavyzdžiui, išplitusi pilvo ertmės infekcija), įmanoma visada. Minimaliai invazyvus būdas pasirenkamas atsižvelgiant į aneurizmos konfigūraciją, atstumą tarp inkstų ir kitų svarbių organų kraujagyslių išėjimo iš aortos vietų, taip pat svarbi ir kitų periferinių kraujagyslių, per kurias „keliauja“ kateteris, būklė“, - portalui VLMEDICINA.LT paaiškino Vokietijos Harz klinikos Wernigerode kraujagyslių chirurgijos gydytoja asistentė, Freiburgo universisteto doktorantė Kristina Korsakė.

Kristina Korsakė
Kristina Korsakė. Asmeninio archyvo nuotr.

Ji papasakojo, kad atviru būdu operacija trunka apie 2-3 valandas. Pilvo pjūvis siekia nuo krūtinkaulio iki pat pilvo apačios. Pilvo aorta užspaudžiama virš ir žemiau aneurizmos ir išilginiu pjūviu atveriama kraujagyslė. Prie sveikos aortos dalies apačioje ir viršuje prisiuviamas kraujagyslės protezas, per kurį atkuriama kraujotaka. Intervenciniu būdu kraujagyslės protezas atgabenamas kateteriu ir išplečiamas prasiplėtusioje pilvo aortos vietoje. Ten jis priitvirtina prie vidinės kraujagyslės sienelės. Atvirą operaciją ligoniui yra sunkiau pakelti nei minimaliai invazyvų gydymą. Pirmomis dienomis po atviros operacijos komplikacijų ir mirtingumo dažnis yra didesnis negu atlikus minimaliai invazyvų gydymą, tačiau žvelgiant į tolimą prognozę, po intervencijų įrodytas didesnis aneurizmos recidyvo bei vėlyvų komplikacijų dažnis.

Intervencinis būdas dažniau pasirenkamas vyresniems ligoniams, turintiems sunkių gretutinių patologijų, gydyti.

Įtariant aneurizmos plyšimą ir ligoniui esant stabilios būklės gali būti pasirenkami abu gydymo metodai (jei aneurizmos morfologija ir išeinančių didžiųjų kraujagyslių anatomija leidžia rinktis intervencinį būdą). Nestabilios būklės ligoniui atliekama kuo skubesnė atvira operacija.

„Pirmųjų 30 dienų po gydymo komplikacijų dažnis paprastai yra mažesnis minimalaus intervencinio gydymo grupėje. Minėtoje studijoje neaprašyti tolimi rezultatai ir ligos atsinaujinimo dažnumas“, - paklausta apie tyrimo rezultatus sakė K. Korsakė.

Jaunesnio amžiaus pacientams, neturintiems sunkių gretutinių patologijų, paprastai pirmo pasirinkimo gydymas yra atvira operacija.

Aneurizmos plyšimo tikimybė

Gydytoja K. Korsakė papasakojo, jog pilvo aortos aneurizma vadinamas pilvo aortos praplatėjimas daugiau nei 1,5 karto arba daugiau nei 3 cm. Peržengus 50 metų amžiaus ribą pilvo aortos aneurizma diagnozuojama  1 proc.  gyventojų. 65 metų ir vyresniems, turintiems aukštą kraujospūdį vyrams rizika susirgti šia liga siekia 10 proc. Bendrai vyrai serga 6 kartus dažniau negu moterys. Vokietijoje kasmet vidutiniškai diagnozuojama 40 naujų pilvo aortos aneurizmos atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Kokia aneurizmos plyšimo tikimybė, galima tiksliau atsakyti žinant jos skersmenį ir ligos progresavimo greitį. Jei aneurizmos skersmuo yra 4,0-4,9 cm, jos pyšimo rizika siekia 3 proc. Atitinkamai 5-5,9 cm - apie 10 proc., 6,0-6,9 cm - apie 15 proc., o daugiau nei 7 cm - apie 60 proc.

Pilvo aortos aneurizmos skersmeniui padidėjus daugiau nei 5 cm rekomenduojamas jos gydymas net ir nesant ligos simptomų. Pilvo aortos aneurizmos plyšimo rizika taip pat priklauso nuo jos progresavimo greičio. Skersmeniui per metus padidėjus daugiau kaip 0,5 cm, liga laikoma nestabilia. Atsižvelgiant į aneurizmos formą, didesnę plyšimo riziką turi maišo formos, t.y. tik į vieną pusę praplatėjusi pilvo aorta.

Kas sukelia aneurizmą ir plyšimą

„Pagrindiniai aortos aneurizmos rizikos veiksniai yra rūkymas, amžius per 65 metus, vyriška lytis, teigiama šeiminė anamnezė, koronarinė širdiesliga ir padidėjęs kraujospūdis. Nors vyrai šia liga serga statistiškai dažniau, moterims plyšimo rizika yra didesnė. Dažniau aneurizma plyšta sergant sunkiai kontroliuojama arterine hipertenzija ar obstrukcine plaučių liga“, - informavo gydytoja K. Korsakė.

Kaip liga diagnozuojama

Pagal klinikinį pasireiškimą pilvo aortos aneurizma skirstoma į asimptominę, simptomatinę ir plyšusią. Asimptominė aneurizma dažniausiai aptinkama atsitiktinai, ultragarsu tiriant kitus organus. Kartais gali būti čiuopiamas pulsuojantis darinys kairėje apatinėje vidurinėje pilvo dalyje. Asimptominė pilvo aortos aneurizma paprastai, jei jos dydis nesiekia 5 cm, būna kasmet sekama ultragarsiniu tyrimu.

Simptomatinė pilvo aortos aneurizma pasireiškia nugaros, šoniniais ar difuziniais pilvo skausmais. Ji, atižvelgiant į individualią situaciją, gydoma esant ir mažesniems aneurizmos matmenims. Plyšusi aneurizma yra gyvybei itin pavojinga būklė, gresianti staigiu mirtinu nukraujavimu. Paprastai jaučiamas staigus, itin stiprus skaumas, krenta kraujospūdis, pasireiškia šoko simptomatika. Jei trūkusią kraujagyslės sieną spaudžia gretima esantys organai, kraujavimas nėra toks staigus ir ligonis išlieka kurį laiką stabilios būsenos. Plyšusią aortos aneurizmą esant galimybei visada būtina operuoti nepaisant jokių kitų rizikos veiksnių.

Pilvo aortos aneurizma paprastai diagnozuojama ultragarso tyrimu. Šis tyrimas yra standartinis ligos eigos sekimui.

Operacijos planavimui reikalingi angiografiniai tyrimai. Įtariant aneurizmos plyšimą atliekama kompiuterinė tomografiją ar ultragarsas.

Šaltinis

Powell et al. IMPROVE Trial investigators. Endovascular or open repairstrategy for ruptured abdominal aortic aneurysm: a 30 day outcomesfrom IMPROVE randomised Trial. BMJ, 2014, 348


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų