Pirmadienis, 2025.04.14
Reklama

Mirusiųjų nuo AIDS dieną - nemokami ŽIV nustatymo testai

2012-05-19 20:29:43

Gegužės 20 d., sekmadienį, visame pasaulyje minima Mirusiųjų nuo AIDS diena. Prieš 10-15 m., kai dar nebuvo sukurti antiretrovirusiniai vaistai, žmonės mirdavo nuo AIDS. Šią dieną prisimenami išėjusieji, kad nebūtų pamiršti gyvieji ŽIV infekciją turintys žmonės.

 ŽIV – lėtinė liga

Ši diena svarbi visai visuomenei. Kaip pranešime spaudai rašo Estijos ŽIV žmonių tinklo vadovas Igor Sobolev, šią dieną valdžios institucijų atstovai, kurie sako, kad gydymui nėra pinigų, turėtų suvokti, kad tokie jų žodžiai byloja apie žmonių pasmerkimą mirčiai.

„Sukurti medikamentai padeda suvaldyti ŽIV virusą, juos geriantys žmonės gali ilgai ir kokybiškai gyventi. Dėka šiuolaikinių medikamentų ŽIV nustojo būti nepagydoma, mirtina liga. Dabar ŽIV – lėtinė liga, turinti savo gydymą, paciento priežiūros mechanizmą ir gyvenimo būdo patarimus“, - rašoma Estijos ŽIV žmonių visuomenei išplatintame laiške.

 ŽIV nepažįsta valstybių sienų

Kaliningrado srityje šiuo metu užregistruota virš 7800 ŽIV infekuotų, mirė 2864 asmenys. Sekmadienį, minint Mirusiųjų nuo AIDS dieną, Kalinigrade į dangų kils raudoni žibintai, simbolizuojantys išėjusiųjų sielas.

Kas septynias minutes Ukrainoje vienas žmogus užsikrečia ŽIV. Odesos mieste nuo 1987 m. kasmet auga skaičius nuo AIDS mirusių žmonių. Šiuo metu skaičiuojama, kad vien tik šiame mieste nuo AIDS mirė pustrečio tūkstančio žmonių, iš jų 21 vaikas. „Tai ar turime mes moralinę teisę likti nuošaly ir vaidinti, kad tai su mumis nesusiję? Ar galime mes užtikrintai pasakyti, kad rytoj ši problema nepalies mūsų, mūsų artimųjų, kaimynų, draugų ir pažįstamų?“ – rašoma Odesos srities nevyriausybinės organizacijos „Kartu gyventi“ išplatintame pranešime spaudai.

 Reikia kalbėti

Rusijos socialinės vystymo ir sveikatos apsaugos fondo „Fokus – media“ vykdomo projekto „dance4life“ direktorė Tatjana Evlampijeva laiške tarptautinei bendruomenei akcentuoja būtinumą kalbėti apie seksualinį švietimą.

„Mes turime su jaunimu kalbėti apie seksą, nes ŽIV plinta tyloje. Kiekvieną dieną Rusijoje įvyksta apie 180 užsikrėtimų ŽIV. Daugiau nei 40 proc. užsikrėtimų atvejų įvyksta lytinių santykių metu. Rusijos šeimose nevyksta vaikų seksualinis švietimas, nors lytinio gyvenimo pradžia gan ankstyva – sulaukus vos 16-18 metų“, - rašo T. Evlampijeva.

2011 m. Rusijoje mirė per 18 000 ŽIV infekuotų gyventojų.

 Renginiai Lietuvoje

ULAC duomenimis, nuo ŽIV infekcijos registravimo Lietuvoje pradžios, nuo AIDS mūsų šalyje mirė 295 žmonės.

ŽIV ir AIDS žmonių bei jų artimųjų parašytoje peticijoje (kuri įteikta Seimo narei Aušrinei Marijai Povilionienei) rašoma: „Lietuvoje ŽIV testavimas yra mokamas, o tai trukdo laiku diagnozuoti infekciją ir paskirti tinkamą gydymą, o per vėlus ligos diagnozavimas skatina nekontroliuojamą ŽIV plitimą. PSO ekspertai nustatė, kad ŽIV infekuotųjų gydymas Lietuvoje neatitinka tarptautinių standartų ir PSO rekomendacijų. Gydymas ARV vaistais Lietuvoje yra skiriamas, esant CD4 ląstelių kiekiui kraujyje mažiau negu 200. Nustatyta, kad ŽIV specialisto paslaugomis pacientai gali pasinaudoti tik 2 kartus per savaitę.”

Tarptautinių susitarimų nevykdymas ir abejingas valdžios institucijų požiūris prisideda prie nekontroliuojamo ŽIV plitimo.  

Sekmadienį ŽIV žmonių asociacija „Pozityvus gyvenimas“ Klaipėdoje Atgimimo aikštėje nuo 12 val. kvies visus norinčius nemokamai atlikti ŽIV nustatymo testą.

ŽIV/AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra“ kviečia visus norinčius Vilniuje nemokamai atlikti ŽIV nustatymo testą. Patikrinimų akcija vyks prie stoties rajone esančio greitojo maisto restorano „McDonald‘s“, nuo 11 iki 19 val.

 Prisimindami išėjusius uždekime žvakutes. Liepsnelių gausa tegu neleidžia mums pamiršti, kad turime rūpintis savo sveikata.

 Daiva Ausėnaitė   

www.zivgydymas.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: ŽIV, AIDS
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis&ldqu...
Nemalonioms problemoms – greitas, modernus ir efektyvus gydymas
Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai...
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų