Turbūt daugelis atsimena močiutės vaistinėles, prisigėrusias įvairių natūralių vaistinių preparatų kvapo. Tiek senovėje, tiek ir dabar kiekvienuose namuose netrūksta pačių įvairiausių natūralių vaistinių preparatų atsargų. Bene labiausiai vertinami ir iki šių dienų nepakeičiami yra šie vaistinėlės lobiai – salicilo rūgštis, raceminis mentolis, amoniakas, čemeryčių vanduo ir kamparo aliejus. Žmonės iš kartos į kartą perduodavo jų paslaptis ir universalius panaudojimo būdus, kurių galbūt dar nežinojote – preparatai praverčia ne tik gydant ir suteikiant pirmąją pagalbą, bet ir puoselėjant išvaizdą ar netgi sodą.
Salicilo rūgštis
Tradicinės vaistinėlės kolekcijoje nepakeičiama visada buvo salicilo rūgštis. Dažniausiai vartojama odos antiseptikai, salicilo rūgštis pasižymi priešuždegiminėmis, antimikrobinėmis savybėmis, yra viena populiariausių priemonių žaizdoms dezinfekuoti. Šis vaistinis preparatas taip pat itin veiksmingas įveikiant sąnarių skausmą, raumenų, sausgyslių, sąnarių uždegimus, gydant pragulas. Salicilo rūgštis padeda net ir puoselėjant išvaizdą – lokaliai tepant kovoja su spuogais, inkštirais, akne, randeliais, pigmentacija bei tokiomis odos ligomis, kaip rožė, melazma, žvynelinė. Tiesa, ieškant preparato vaistinėje reikėtų rinktis rūgštį, o ne spiritą. Salicilo rūgštis yra natūralus bakteriostatikas, ją saugu naudoti dėl sudėtyje esančio natūralaus etanolio be priemaišų.
Raceminis mentolis
Vaistinėlės lobiu taip pat vadinamas ir vietinio naudojimo anestetikas – raceminis mentolis, naudojamas odos skausmui malšinti. Veiklioji medžiaga mentolis dirgina odos nervų galūnes, šiek tiek anestezuoja, pagerina odos ir giliau esančių audinių kraujotaką. Preparatai su raceminiu mentoliu ir benzokainu veikia juntamųjų nervų galūnėles ir laikinai blokuoja skausmą, nemalonius pojūčius esant sumušimams, sąnarių ar kitiems skausmams. Taip pat šis preparatas visada gelbsti ir vabzdžių klestėjimo sezonu po įvairių įkandimų. Patepus įkandimo vietą šiuo tirpalu, niežėjimas kaipmat pranyksta.
Amoniakas
Patyrę grybautojai bei gamtos mylėtojai savo krepšiuose visada turi ir kitą nepakeičiamą priemonę nuo vabzdžių įkandimų – amoniaką. Intensyvaus kvapo preparatas nuo seno buvo vertinamas dėl unikalių gydomųjų savybių, padedančių mažinti odos reakciją po uodų ar kitų vabzdžių įkandimų. Amoniakas akimirksniu neutralizuoja įkandimo metu patekusius nuodus, todėl mažėja vietinė uždegiminė reakcija.
Daug kam galbūt negirdėtas dar vienas šios priemonės panaudojimo būdas. Žmogui padėti atgauti sąmonę ilgą laiką naudoto amoniako vonelės gelbėja ir gydant sueižėjusią, suskirdusią, grybelio pažeistą kojų odą. Taip pat įdomu tai, kad šiuolaikinės šeimininkės, vis labiau atsigręžiančios į natūralius produktus ir atsisakančios chemijos, amoniaką vertina ir puoselėjant daržą, ir švarinant namus – šio preparato tirpalu laistomi ar purškiami geltonuojantys lapai, vaisių nevedančios daržovės, vaismedžiai. Amoniakas taip pat nepakeičiamas namuose valant veidrodžių, plytelių, kriauklių paviršius. Tiesa, buityje naudojant amoniaką reikėtų stengtis jo neįkvėpti, gerai išvėdinti patalpas.
Kamparo aliejus
Dar vienas itin universalus vaistinis preparatas – kamparo aliejus. Jis naudojamas ne tik kaip veiksminga skausmą malšinanti priemonė, skirta vietiniam skausmo malšinimui varginant raumenų, sausgyslių bei sąnarių uždegimui. Šis natūralus augalinis preparatas nepakeičiamas ir kaip galingas grožio produktas, dėl unikalių savo savybių padedantis kovoti su plaukų slinkimu. Kraujotaką stimuliuojantis kamparas stiprina plauką, jo šaknis. Įvairiomis medžiagomis geriau aprūpinamas plaukas tampa stipresnis, lankstesnis, greičiau auga ir natūraliai blizga. Dėl savo cheminės sudėties baktericidinėmis ir dezinfekuojamosiomis savybėmis pasižymintis kamparas taip pat naikina aknę, spuogelių paliktus randelius. Todėl vaistinėje įsigytą kamparo aliejų rekomenduojama įtraukti į savo grožio rutiną – įlašinti kelis lašelius į plaukų kaukes, plaukų šaknų losjonus ar veido kremus.
Čemeryčių vanduo
Čemerių šakniastiebių ir šaknų tinktūra – dar vienas mūsų močiučių slaptasis ginklas. Šis vanduo, paprastai žinomas kaip tradicinis augalinis vaistas, buvo ir iki šių dienų vis dar yra naudojamas kaip viena veiksmingiausių priemonių utėlėms ir parazitams naikinti. Tačiau tai taip pat viena veiksmingiausių ir natūraliausių plaukų priežiūros priemonių. Gerosios šio augalo savybės plaukams vis dar nepamirštos ir yra vertinamos. Dėl kraujotaką aktyvinančio poveikio čemeryčių vanduo stimuliuoja plauko folikulą, skatina greičiau augti, stabdo plaukų slinkimą ir aktyvuoja negyvybingus folikulus. Ši garbanas puoselėjanti natūrali priemonė taip pat sėkmingai naikina galvos pleiskanas, todėl verta ją ne tik išsitraukti iš vaistinėlės ir pasistatyti kosmetikos spintelėje, bet ir papasakoti vyrams, kaip ja naudotis.