Klausimas. Skaitant etiketes, dažnai įvairių produktų, netgi vaikams skirtų, sudėtyje galima pamatyti įrašyta: „Modifikuotas krakmolas“. Ar tai reiškia, kad šis krakmolas yra genetiškai modifikuotas produktas? Ilona.
Atsako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Vida Jarošienė
Modifikuoti krakmolai – medžiagos, gautos vieną ar kelis kartus chemiškai paveikus valgomąjį krakmolą, kuris galėjo būti apdorotas fiziškai arba fermentais, taip pat galėjo būti praskiestas rūgštimis ar šarmais arba išbalintas.
Modifikuotas krakmolas yra toks krakmolas, kurio molekulėje yra pakeistos kelios jungtys. Dėl to jis greičiau tirštėja. Modifikuotas krakmolas produktų ženklinimo etiketėse žymimas „E“ raide ir numeriu su atitinkamu skaičiumi, arba nurodoma funkcinė grupė. Modifikuotas gali būti kukurūzų, bulvių, ryžių ir kt. krakmolas.
Modifikuotas krakmolas pripažintas kaip fiziologinis maisto priedas, kuris jį tirština, stabilizuoja, išlaiko tam tikrą konsistenciją. Paprastai jis vartojamas patiekalams, kurie greitai paruošiami ir greitai suvartojami, gaminti. Jo gali būti įdėta į vaisių tyreles, pramoniniu būdu pagamintas kruopų, vaisių košes, skirtas kūdikiams ir mažiems vaikams. Krakmolas yra svarbiausias augalų angliavandenis.
Modifikuotas – toks krakmolas, kurio technologinės savybės pakeistos, nekeičiant jo, kaip produkto, esmės. Jis modifikuojamas tam, kad išliktų atsparus karščiui, šalčiui, rūgštims ir kitam poveikiui.
Krakmolas yra lengvai virškinamas, t. y. organizmas jį pasisavina. Jis plačiai naudojamas maisto pramonėje kaip natūrali tirštinimo priemonė (pvz., gaminant cepelinus dedama į bulvių tyrę, kad ji būtų patvaresnė), kaip glazūravimo medžiaga bei stabilizatorius.
O genetiškai modifikuotas maistas – tai maistas, kurio sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų. Genetinė medžiaga yra pakeista ir įgijusi savybių, kurios negalėtų atsirasti natūraliu būdu.
Maisto produktų, pagamintų iš genetiškai modifikuotų žaliavų, ženklinimo etiketėje turi būti tai nurodyta, pvz., „Sojų aliejus pagamintas iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių“. Jeigu maistas susideda iš kelių ingredientų, iš kurių vienas yra pagamintas iš genetiškai modifikuotų produktų, tuomet ties tuo ingredientu rašoma žodžiais „pagamintas iš genetiškai modifikuoto... (ingrediento pavadinimas)“.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.