,,Kviečiu abejingus suaugusiuosius panešioti kuprinę, kuri svertų 15 proc. jų kūno svorio. Jie akimirksniu suprastų, kad reikia imtis veiksmų sumažinti vaikų nešiojamų kuprinių svorį“ (Dr. Shelley Goodgold).
Taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi ir veiklai. Todėl jos formavimu būtina rūpintis nuo pat vaikystės. Netaisyklinga kūno laikysena retai būna įgimta, jai įtaką daro netinkama aplinka ir prasti įpročiai: kai vaikas sėdi persikreipęs, per mažai juda.
Savivaldybių visuomenės sveikatos biurai jau antrus metus vykdė mokinių kuprinių svėrimo akciją. Akcijos tikslas – atkreipti mokinių ir jų tėvų dėmesį į mokyklinių kuprinių svorį ir turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai.
Iš viso akcijoje įvertintas 60856 (1 klasių – 5128, 2 klasių – 7274, 3 klasių – 10102, 4 klasių – 11460, 5 klasių – 11015, 6 klasių – 11093, 7 klasių – 2052, 8 – 777, 9 klasių – 1278, 10 klasių – 456, 11 klasių – 149, 12 klasių – 72) mokinių kuprinių svoris. Taip pat vertinti kuprinių tipai, kuprinės nešiojimo būdas bei mokinių nuomonė apie jų nešiojamos kuprinės svorį. Akcijoje dalyvavo 29783 mergaitės ir 31073 berniukai.
Duomenis pateikė Akmenės, Alytaus miesto, Alytaus, Anykščių rajonų, Birštono miesto, Biržų rajono, Druskininkų miesto, Elektrėnų, Ignalinos, Jonavos, Joniškio, Jurbarko, Kaišiadorių rajonų, Kalvarijos, Kauno miesto, Kauno, Kazlų Rūdos, Kėdainių, Kelmės rajonų, Klaipėdos miesto, Kretingos, Kupiškio, Lazdijų, Marijampolės, Molėtų, Neringos, Pagėgių, Pakruojo rajonų, Palangos ir Panevėžio miestų, Panevėžio, Pasvalio, Plungės, Prienų, Radviliškio, Rokiškio, Šakių, Šalčininkų rajonų, Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono, Šilalės, Šilutės, Širvintų, Švenčionių, Tauragės, Telšių, Ukmergės, Utenos, Varėnos, Vilkaviškio rajonų, Vilniaus miesto, Vilniaus, Visagino, Zarasų rajonų savivaldybės.
Visuomenės sveikatos biurų specialistai savarankiškai rinkosi, kokias klases ir kokį mokinių kuprinių skaičių vertinti.
Įvairių šalių gydytojai vaikams rekomenduoja nešioti ne sunkesnę kaip 10 proc. savo svorio kuprinę, kuri turi būti su dviem diržais ir nešama taisyklingai užsidėjus ant pečių. Kai kurių šalių mokslininkų duomenimis, kasdienis sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio kuprinės nešiojimas gali būti traktuojamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką moksleivio nugaros skausmų atsiradimui.
Remiantis Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, mokinių sveikatos profilaktinių patikrinimų metu nustatoma vis daugiau netaisyklingos laikysenos atvejų. Štai 2010 m. 1000-čiui 0–17 metų moksleivių buvo nustatyta 30 netaisyklingos laikysenos atvejų, 2012 m. atitinkamai 33 atvejai.
Išanalizavus gautus duomenis nustatyta, kad tikrinimo dieną 60,3 proc. mokinių mokyklinė kuprinė svėrė iki 10 proc. mokinio svorio, t. y. tiek, kiek rekomenduoja gydytojai. 33,6 proc. mokinių kuprinių svėrė nuo 11 iki 15 proc. jų svorio, o 6,1 proc. mokinių kuprinė svėrė daugiau kaip 15 proc. jų svorio.
Palyginti su 2012 m. duomenimis, mokinių, kurių mokyklinė kuprinė svėrė iki 10 proc. jų kūno svorio, skaičius padidėjo 2,1 proc. (58,2 proc.), 1,5 proc. sumažėjo mokinių, kurių kuprinės svėrė nuo 11 iki 15 proc. (35,1), taip pat 0,6 proc. sumažėjo mokinių, kurių kuprinė svėrė daugiau kaip 15 proc. jų svorio (6,7 proc.).
Apibendrinus duomenis pagal klases paaiškėjo, kad kuprines, kurių svoris sudaro iki 10 proc. kūno masės, daugiausiai nešioja vyresnių klasių mokiniai (81,8–97,2 proc.). Labai sunkias kuprines (>15 proc. kūno masės) nešioja antrų (8,9 proc.) ir trečių (7,6 proc.) klasių mokiniai (2 grafikas). Dažnai kuprinės yra per sunkios dėl jose esamų nereikalingų daiktų, visos savaitės knygų ar pratybų, kelių dailės reikmenų rinkinių ir kt.
11–12 metų (5–6 klasių) vaikams aktyviai formuojasi kaulų bei raumenų sistemos, nuo 5 klasės mokymo disciplinas dėsto keli mokytojai, pamokos vyksta vis kitame kabinete, tad labai svarbu, kad kuprinės neviršytų rekomenduojamo svorio. Visgi akcijos rezultatai parodė, kad 36 proc. penktokų ir 28,8 proc. šeštokų nešioja sunkias (nuo 11 iki 15 proc. kūno masės) kuprines, o labai sunkias kuprines (>15 proc. kūno masės) nešioja 6,9 proc. penktokų ir 5 proc. šeštokų. Lyginant šių metų duomenis su 2003 m. duomenimis, kai pirmą kartą buvo atliktas 5–6 klasių mokinių kuprinių svorio tyrimas, matyti, kad penktokų, kurie nešioja sunkias (nuo 11 iki 15 proc. kūno masės) kuprines, sumažėjo 13 proc. (49 proc.), o šeštokų – 18,2 proc. (47 proc.). Taip pat 14,1 proc. sumažėjo labai sunkias kuprines (>15 proc. kūno masės) nešiojančių 5–6 klasių mokinių (26 proc.).
Vykdydami šią akciją visuomenės sveikatos biurų specialistai ne tik svėrė mokinius bei jų kuprines, bet ir vertino kuprinės tipą – kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais ar tik su rankena. Akcijos metu nustatyta, kad 90,8 proc. kuprinių buvo su dviem diržais (3 grafikas) ir tik 52,6 proc. kuprinių turi atšvaitus.
Reikia pabrėžti tai, kad ne visi tyrime dalyvavę mokiniai teisingai nešiojo kuprines: 6,1 proc. kuprines nešiojo ant vieno peties ir 0,9 proc. – rankoje. Palyginti su 2012 m. duomenimis, ant vieno peties kuprinę nešiojančių mokinių sumažėjo 4 proc. (10,1 proc.), Pastebima, kad vyresnių klasių mokiniai dažniau kuprines nešioja ant vieno peties arba rankoje (4 grafikas).
Taip pat 45322 mokiniai buvo apklausti, ar kuprinė jiems yra ne per sunki. 14,5 proc. atsakė, kad jiems kuprinė yra sunki. Daugiausiai taip mano 12 klasių mokiniai (5 grafikas).
Sveriant kuprinės turinį atskirai buvo pasverti vadovėliai ir pratybų sąsiuviniai. Taip buvo siekiama įvertinti, kokią kuprinės bendro svorio dalį sudaro vadovėliai, o kokią pratybų sąsiuviniai. 34 savivaldybių pateikti duomenys parodė, kad 19 proc. mokinių kuprinių svorio sudarė pratybų sąsiuviniai ir 37,1 proc. vadovėliai. Tačiau pirmokų, antrokų ir trečiokų vadovėlių ir pratybų sąsiuvinių svorio skirtumas kuprinėje yra labai nedidelis (5,2–9,4 proc.), o, kaip rodo akcijos rezultatai, būtent antrokai ir trečiokai nešioja sunkiausias kuprines (6 grafikas).
Išvados:
Mokinių nešiojamų kuprinių svoris mažėja. Palyginti su 2012 m. vykdytos mokinių kuprinių svėrimo akcijos duomenimis, mokinių, nešiojančių sunkią kuprinę, skaičius sumažėjo 2,1 proc. 60,3 proc. akcijoje dalyvavusių mokinių kuprinės svoris buvo optimalus.
Per 10 metų, lyginant su 2003 m. duomenimis, penktokų, kurie nešioja sunkias (nuo 11 iki 15 proc. kūno masės) kuprines, sumažėjo 13 proc. (49 proc.), o šeštokų – 18,2 proc. (47 proc.). Taip pat 14,1 proc. sumažėjo labai sunkias kuprines (>15 proc. kūno masės) nešiojančių 5–6 klasių mokinių (26 proc.).
Sunkias (nuo 11 iki 15 proc. kūno masės) kuprines nešioja 36 proc. penktokų ir 28,8 proc. šeštokų, o labai sunkias kuprines (>15 proc. kūno masės) nešioja 6,9 proc. penktokų ir 5 proc. šeštokų.
Sunkesnes nei 10 proc. kūno masės kuprines nešioja 47 proc. antrokų ir 47,3 proc. trečiokų.
Optimalaus svorio kuprinę daugiau nešioja 8–12 klasių mokinių (81,8–97,2 proc.).
Sunkesnę kaip 15 proc. savo kūno svorio kuprinę daugiau nešioja mergaitės (52,6 proc.) nei berniukai (47,4 proc.).
19 proc. mokinių kuprinių svorio sudarė pratybų sąsiuviniai ir 37,1 proc. vadovėliai. Atkreiptinas dėmesys, kad pirmokų, antrokų ir trečiokų kuprinėse, palyginti su vadovėliais, nemažą dalį sudaro pratybų sąsiuviniai, o vyresnėse klasėse, didėjant bendram vadovėlių svoriui kuprinėje, mažėja pratybų sąsiuvinių svoris.
52,6 proc. kuprinių neturi atšvaito.
6,1 proc. mokinių kuprines nešioja ant vieno peties ir 0,9 proc. – rankoje. Palyginti su 2012 m. duomenimis, ant vieno peties kuprinę nešiojančių mokinių sumažėjo 4 proc. Vyresnių klasių mokiniai dažniausiai kuprines nešioja ant vieno peties arba rankoje.
16,2 proc. mokinių nuomone, jų kuprinė yra sunki. Daugiausiai taip manančių yra tarp 12 klasių mokinių.
Galimi problemos sprendimo būdai:
Teikti moksleiviams, mokytojams, tėvams informaciją apie saugų ir sveikatą tausojantį kuprinės nešiojimą.
Rekomenduoti mokyklų steigėjams, vadovams bei mokytojams naudoti tik reglamentuoto svorio vadovėlius.
Rekomenduoti mokyklų steigėjams ir vadovams aprūpinti mokinius antrais vadovėlių egzemplioriais.
Rekomenduoti mokyklose įrengti vietas, kur mokiniai galėtų palikti namų darbams nereikalingas priemones.
Rekomenduoti mokytojams aiškiai moksleiviams pasakyti, kokius vadovėlius ar pratybų sąsiuvinius reikia atsinešti kitai pamokai.
Skatinti moksleivius nešioti tik mokyklines kuprines ir jas nešioti taisyklingai.
Rekomenduoti mokyklos administracijai, renkantis vadovėlius vienai ar kitai programai, atkreipti dėmesį į pratybų sąsiuvinių, kaip ženkliai padidinančių mokinių kuprinių svorį, kiekį.
Diana Aleksejevaitė,
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras