VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra ir UAB Tarptautinė skubiosios medicinos akademija pasirašė projekto „Funkcinių širdies ir kraujagyslių sistemos, organizmo metabolinių ir epigenetinių tyrimų centras kompleksinių sprendimų sveikatinimui (antiaging solutions) klasteryje“ administravimo ir finansavimo sutartį pagal priemonę „Inoklaster LT+“.
Projekto tikslas – skatinti sveikatinimo sektoriuje dirbančių mokslo ir verslo įstaigų bendradarbiavimą siekiant sukurti infrastruktūrą žinių, inovacijų ir technologijų sklaidai. Bendra projekto vertė siekia net 16,6 mln. Lt, jam įgyvendinti skirti 9,6 mln. Lt. iš Europos regioninės plėtros fondo.
Lietuvoje didelis dėmesys skiriamas ankstyvai širdies ir kraujagyslių sistemos, navikinių ir ikivėžinių ligų, lėtinių neinfekcinių susirgimų diagnostikai ir gydymui, tačiau senėjimo procesai, sveikatinimo programos ir produktai, maisto papildai ir fizinio rengimo programos bei šių procesų molekuliniai mechanizmai nebuvo plačiau tyrinėti.
Be to, dėl spartaus progreso neįmanoma šių sveikatinimo temų aprėpti ir išsamiai išanalizuoti, todėl laboratorijos specializuojasi ir atlieka siaurus specifinius tyrimus vienoje kurioje nors srityje.
Norint kokybiškai išanalizuoti plačias sveikatinimo temas bei mokslinių tyrimų rezultatus naudoti naujiems produktams ar paslaugoms kurti, siekiant moksline plėtra ir produktais konkuruoti su kitų pasaulio šalių gamintojais ar panašių paslaugų teikėjais buvo įkurtas „Kompleksinių sprendimų sveikatinimui (
antiaging solutions) klasteris“.
Klasterio nariai yra didžiausios Lietuvos sveikatinimo sektoriuje dirbančios mokslo, paslaugų ir prekybos įmonės: UAB Tarptautinė skubiosios medicinos akademija, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, IĮ Kardiologijos ir reabilitacijos klinika, UAB „Marių klinika“, UAB „Entafarma“, Nacionalinė sanatorijų ir reabilitacinių įstaigų asociacija, G. Šakalytės IĮ, UAB „Pirmoji viltis“, UAB privatus medicinos centras „Kardivita“.
„Šie sprendimai nuo paprastai medikų, farmacininkų pateikiamų rekomendacijų skirsis tuo, kad jie bus priimti remiantis dviem parametrais, kuriuos galima pamatuoti, – kaip organizme veikia mikrocirkuliacija ir mitachondrijos – dalelės, kurias galima koreguoti, „įkrauti“. Tokių laboratorijų pasaulyje nėra daug, o Lietuvoje būsime pirmieji, atliekantys tokius tyrimus“, – teigė N. Jasinskas.
Projekto metu numatoma įkurti klasterio atviros prieigos MTTP infrastruktūrą, t. y. įrengti mitochondrijų ir epigenetinių tyrimų laboratoriją, mikrocirkuliacijos, deguonies apytakos tyrimų laboratoriją ir eksperimentinę operacinę, funkcinių širdies ir kraujagyslių sistemos tyrimų laboratoriją. Jose bus suburtas aukščiausios kvalifikacijos tyrėjų kolektyvas.
Funkcinių širdies ir kraujagyslių sistemos, organizmo metabolinių ir epigenetinių tyrimų centro veikla apims maisto papildų ir žolinių preparatų, skirtų senėjimo procesų kontrolei, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų prevencijai, kraujagyslių ir mikrocirkuliacijai gerinti, tyrimus.
Joje taip pat bus kuriami nauji maisto pakaitai (
smart food) ir papildai, skirti svorio kontrolei, organizmo metabolizmui ir ištvermei gerinti, specialios maisto formulės sportininkams. Laboratorijoje bus tiriami sveikatinimui skirtų procedūrų ir jų sudedamųjų dalių (gydomojo purvo, mineralinio vandens ir kt.) įtakos mikrocirkuliacijai, širdies ir kraujagyslių sistemai. Galiausiai bus rengiamos kompleksinės sveikatinimo programos, skirtos širdies išeminės ligos ir metabolinių ligų bei senėjimo prevencijai.
„Visus klasterio narius jungia bendras – holistinis požiūris į žmogaus sveikatą, todėl ir šio projekto tikslas – sukurti galimybes, kad žmogus pasentų sveikas“, – apibendrino N. Jasinskas.
Didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje planuojama įrengti penkis atrankos centrus, kuriuose bus atliekami tyrimai, o galutinis įvairių sričių specialistų sprendimas remiantis tyrimų rezultatais bus priimamas centrinėje laboratorijoje Kaune.
Lietuvos verslo paramos agentūra