Naujausia teorija skelbia, kad virusai agresyviau puola vyrus nei moteris, – rašo bbc.com. Pranešime, publikuotame žurnale "Nature Communications", diskutuojama, ar tai, kad moterys gana lengvai perserga virusine infekcine liga, yra viruso prisitaikymas dar plačiau paplisti visuomenėje.
Žinoma, kad kai kurie virusiniai susirgimai dėl imuninės sistemos savitumų yra mažiau pavojingi moterims nei vyrams, tačiau neseniai atlikto tyrimo rezultatai suintrigavo mokslininkus.
Kadangi moteris gali perduoti virusą kūdikiui gimdymo metu arba maitindama savo pienu, manoma, kad virusai „ne taip agresyviai puola“ ir rečiau pražudo moteris, kad turėtų galimybę plačiau paplisti paliesdami dar vieną auką – kūdikį.
„Rodos, virusai stengiasi išsaugoti moterų populiaciją, kad galėtų būti perduoti vaikui“, – komentavo gydytojas F. Ubeda.
Studijos parodė, kad tai, kokia infekcine liga galite susirgti ir kaip stipriai pasireikš jos simptomai, priklauso ir nuo lyties – daugiausiai riziką nulemia imuninės sistemos bei hormonų skirtumai.
„Teoriškai mes parodėme, kad galimi tokie virusų veikimo būdai, tačiau vis dar neįrodėme, kas konkrečiai išprovokuoja virusus elgtis vienaip ar kitaip. Galbūt ne kiekvienu atveju matysime ir kokius nors skirtumus tarp vyro ir moters, sergančių ta pačia infekcine liga“, – sakė mokslininkai.
Diskutuota netgi apie tai, ar būtų įmanoma skirti tokius vaistus, kurie „apgautų“ virusą, jog jis apsigyveno moters organizme, ir taip priversti jį „elgtis švelniau“. Tiesa, kol kas tai lieka moksline fantastika.
„Idėja, kad virusai geba tokiu būdu saugotis nuo išnykimo, tikrai yra intriguojanti. Vis dėlto mūsų laukia kitas žingsnis – patikrinti, ar tai veikia realiose biologinėse sistemose“, – komentuota pranešime spaudai.